3.BASAMAK YENİDOĞAN ÜNİTESİNE SAHİP HASTANE

Uşak ve bölgesindeki tek Neonatoloji Uzmanı Dr.Fatma ÇAKMAK ÇELİK’in göreve başlamasıyla Medical Park Uşak Hastanesi 3.Basamak Yenidoğan vakalarına hizmet verebilen bir hastane statüsüne ulaştı.

3.BASAMAK YENİDOĞAN ÜNİTESİNE SAHİP HASTANE
banner628
banner629

Medical Park Uşak Hastanesi Genel Müdürü Dr. Göksel ENSARİ;’’Uşak ve çevresinde sadece üniversite hastanelerinde Neonatoloji (Yenidoğan) Uzmanı hizmet veriyordu. Neonatoloji Uzmanı Dr.Fatma ÇAKMAK ÇELİK’in hastanemizde göreve başlamasıyla artık 32. haftadan önce doğan veya bin 500 gram altında doğan bebeklerimizin mağduriyetlerini gidermek için 3. basamak olarak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi olarak hizmet vermeye başladık. Sağlık Bakanlığı’nın yenidoğan yoğun bakım ünitelerini 1.,2. Ve 3. basamak olmak üzere sınıflara ayırmaktadır. Hastanemizde yenidoğan yoğun bakım ünitemiz son teknolojik tıbbi donanım ile 3. Basamak yenidoğan yoğun bakım ünitesi olarak hizmet veren hastaneler statüsüne girmiştir. 3 bebeğe bir hemşire düşecek şekilde eğitimli,  uzman hemşire ve sağlık personellerimiz 24 saat hastalarımıza hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra 24 saat laboratuar ve radyoloji hizmeti veriyoruz.  Bu ünitede ileri derecede prematüre   doğan bütün bebeklerin takibi yapılabiliyor. Kapasitemiz doğrultusunda kurumumuza gelen her bebeğe hizmet vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce)  mezunu olan Uzm. Dr. Fatma ÇAKMAK ÇELİK, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Neonatoloji (Yenidoğan) Uzmanlığını da On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlamıştır. 

Medical Park Uşak Hastanesi Neonatolog (Yenidoğan Uzmanı) Dr. Fatma ÇAKMAK ÇELİK, bebeklik döneminin en kritik günleri olan yeni doğan sürecinde anne-babaların dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verdi. ‘’Hayatın ilk 28 gününü kapsayan yeni doğan dönemi, birçok açıdan çok önemlidir. Öncelikle bebek, çok hassastır. Dünyaya yeni gelmiştir ve çevresindeki çeşitli riskleri bertaraf edecek güçte değildir. Enfeksiyonlara daha açıktır. Dolayısıyla daha çok korunması gerekir. Tabii, bu yalnızca zamanında doğan bebekler için değil, erken doğan (preterm) bebekler için çok daha önemlidir. Biliyoruz ki, erken doğan bebeklerin yeni doğan sürecini atlatmaları, yaşama şanslarını yükseltiyor.

Riskli bebeklerin hayata tutunmasında en büyük destek

Doğal şartlarda ölüm riski bulunan bebeklerin yaşatılmasında Yoğun Bakım Üniteleri’nin önemli bir işlevi bulunuyor. Riskli bebekler grubunda, erken doğumla ve düşük tartılı olarak dünyaya gelen bebekler, solunum sıkıntısı olan yeni doğanlar, doğumsal sağlık sorunu olan bebekler ve kalıtımsal sağlık sorunu olan yeni doğan bebekler yer alıyor.

İstatistiklere göre, dünyada her 10 gebelikten biri erken doğumla sonuçlanıyor. Normal doğum için gebelik süresi 40 hafta olarak kabul ediliyor. Genellikle 37 haftadan önce yani, anne karnında gereken süreyi doldurmadan doğan bebeklerde; solunum, sindirim, sinir sistemleri gibi organları tamamlanmamış olduğu için ciddi sorunlar gelişebiliyor. Bu bebeklerin 24 saat boyunca monitörize edilerek yaşam desteğinin verildiği Yeni Doğan Yoğun Bakım Üniteleri’nde tutulmaları gerekebiliyor.

Solunumu yetersiz olan veya akciğerleri olgunlaşmadan doğan bebeklerin yaşam şansı, gelişmiş teknoloji ürünleri olan ventilatörler sayesinde artıyor. Bunun yanı sıra enfeksiyonu olan bebekler ile doğumsal kalp veya diğer organ bozuklukları olan bebeklerin, kuvözlerde solunum, kalp atışları ve vücut ısıları gibi yaşamsal fonksiyonları 24 saat takip ediliyor.

Anne desteği çok önemli

Uzm. Dr. Fatma ÇAKMAK ÇELİK;’’ Yoğun bakım sürecinde anne desteği bebeklerin gelişimini olumlu etkiliyor. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde bebekleri bakım altına alınan anneler, belirli saatlerde ziyaret edebiliyor ve bebeklerin bakımına yardımcı (kanguru bakımı) olabiliyor'' dedi.

Prematüre Bebek Bakımında 10 Hassas Nokta ;

·                     Deneyimli, eğitimli ve tecrübeli bir yenidoğan ekibi

·                     Gelişmiş bir radyoloji ünitesinin, donanımlı bir laboratuarın ve 24 saat hizmet veren kan ünitesinin bulunduğu gelişmiş teknolojinin yer aldığı bir hastane

·                     Yenidoğan bakım eğitimi almış hemşirelerin yer alması

·                     Anne-baba ve bebeğin duygusal bağının oluşturulması

·                     Erken doğum riski taşıyan annenin ve bebeğin doğum öncesi bakımı planlanması

·                     Bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin sağlanması

·                     Prematürelerde oluşabilecek akciğer hastalığını önleyici ilaç

·                     Ebeveynlere verilecek taburculuk eğitimi

·                     Taburculuk sonrası takip

·                     Ebeveynlere bebeğin gelişim süreci ile ilgili bilgilerin verilmesi

 

Verilen hizmetler

Medical Park Uşak Hastanesi
Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde şu hizmetler veriliyor:

·                     Solunum desteğine ihtiyaç duyan bebeklerin bakımı

·                     Kuvözde erken doğan bebeğin izlemi

·                     Sarılık (fototerapi) tedavisi, gerekirse kan değişimi

·                     Sağlık sorunu olan tüm yenidoğan bebeklerin tedavi ve izlemi yapılmaktadır.Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 03:35
banner636
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER