Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Yaman’dan Üreticiye “Emanet Fındık“ Protestosu

Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Yaman’dan Üreticiye “Emanet Fındık“ Protestosu

Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Yaman’dan Üreticiye “Emanet Fındık“ Protestosu
banner628
banner629
Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, fındık fiyatlarındaki düşüşün en önemli nedeninin emanete verilen fındıklar olduğunu söyledi.
Fındık sezonu başlamadan hazırladıkları afiş ve pankartları Tirebolu ilçesinin çeşitli yerlerine asan ve üreticiden “Fındığınızı emanete vermeyin, İhtiyacınız olduğu kadar satın“ kampanyasına destek isteyen Yaman, istedikleri desteği bulamadıklarını ifade etti. Çiftçilerin hak ve menfaatlerini savunmakla görevli olduklarını belirten Oda Başkanı Erim Yaman “Bugüne kadar da görevimizi layıkıyla yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Yapmış olduğumuz ve şehrin çeşitli yerlerine asmış olduğumuz pankart ve afişlerle ’Fındığınızı emanete vermeyin, ihtiyacınız olduğu kadar satın’ kampanyasını başlatmıştık ama istediğimiz desteği bulamadığımız için bugün itibari ile kampanyamızı sonlandırmış bulunuyoruz. Biz defalarca kampanyamızı gerek basında, gerek pankartlarla, gerekse afişlerle üreticilerimize duyurularda bulunuyoruz. Bugün itibari ile kampanyamızı sonlandırmamızın sebebi ise son günlerde fındık fiyatının yerlerde sürünmesi ve aşırı derecede emanete fındık verilmesi ile alakalı. Biz ’emanete fındık vermeyin, ihtiyacınız olduğu kadar satın’ dediğimiz halde son günlerde yaptığımız araştırmalarda aşırı derecede emanete fındık verildiğini gözlemekte bulunuyoruz. Biz bu güne kadar kampanyamızda çiftimizin hak ve menfaatlerini savunmakla görevliydik ve bugün itibari ile çiftçilerimizden özür dileyerek kampanyamıza son veriyoruz" dedi.
Yaman, fındığın bugün fiyatının 11 ve 11,5 lira seviyesinde olmasının sebebinin aşırı derecede emanete fındık verilmesi olduğunu vurgulayarak "Fındığın yüzde 40’ı pazara indi, yüzde 60’ının da inmemesi yolunda yine biz çağrıda bulunuyoruz ama söylememize rağmen karşılığını üreticimiz veremedi. Belki bundan sonra sözümüzü dinlerler” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER