Hidatik Kist Hastalığı Uyarısı

Hidatik Kist Hastalığı Uyarısı

Hidatik Kist Hastalığı Uyarısı
banner628
banner601
Kurban bayramı yaklaşırken, uzmanlar “Hidatik Kist” hastalığı uyarısında bulundu.
Hidatik kist hastalığı, halk arasında “köpek kılından bulaşan hastalık” olarak da biliniyor. Bu isim hastalık nedeni olan solucanın (yani parazitin) köpek barsağında yaşaması ve köpekler tarafından bulaştırılmasından dolayı verilmiştir.
Türk Toraks Derneği, özellikle kurban bayramlarında kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılmasının hidatik kist hastalığı açısından risk oluşturduğuna dikkat çekti. Bu yumurtalar otlara bulaştığında, yiyen besi hayvanlarının (sığır, koyun, keçi) karaciğer, akciğer ve dalaklarında sulu kistler oluşuyor. Hastalıklı hayvanların sakatatlarını yiyen köpeklerde de bu parazit çoğalıyor,
Köpek dışkısının değdiği yerlerde oyun oynayan çocuklar veya hastalıklı köpeği seven insanların ellerine bu yumurtalar bulaşıyor. O eller yıkanmadan, herhangi bir şey yendiğinde o çocuk veya büyüklerin karaciğer, akciğer başta olmak üzere pek çok organında sulu kist hastalığı gelişiyor.
Karaciğer yerleşiminde karnın sağ üst kısmında ağrı, bulantı, kusma ve bazen kaşıntı, sarılık gibi belirtiler görülüyor. Akciğer tutulumunda solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi, kist sıvısı ve zarların öksürükle atılması ve göğüs ağrısı olabiliyor. Kafa içi tutulumlarda baş ağrısı, kusma, şuur kayıpları görülebiliyor. Kalp tutulumunda kalp ritm bozuklukları, kalp krizi bulguları, hatta kalp duvarında yırtılma olabilir. Kemik tutulumlarında kırıklar olabiliyor. Kist patladığında alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir ve hayati risk olabiliyor.
Hastalığın tanısında kan testleri ve radyolojik incelemeler (özellikle bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi) yapılıyor. Tedavide kistin cerrahi olarak çıkarılması ve/veya ilaç tedavileri uygulanıydr.
Bu hastalıklardan korunmak için dikkat edilmesi gerekenler ise şunlar:
" Köpeklere mümkün olduğu kadar çiğ et ve salam gibi ürünler verilmemelidir.
Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, içme ve kullanma suları temiz olmalı, kaynağı bilinmeyen sular içilmemeli, çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir.
Kurbanlık olarak sadece, veteriner kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvanlar satın alınmalıdır.
Mezbahalar mümkün olduğu kadar yerleşim yerlerine uzakta kurulmalı ve çevresi köpeklerin giremeyeceği şekilde duvar ya da tel örgü ile çevrilmelidir.
Kesimler mutlaka veteriner hekim denetiminde ve şartlara uygun hazırlanmış yerlerde yapılmalı, kaçak kesimler ve sokaklarda hayvan kesimleri önlenmelidir.
Kurban Bayramında kesilen hayvanların kistli ve hastalıklı olan sakatatları ve barsak, tırnak gibi kullanılmayacak olan kısımları açıkta bırakılmamalı, bunları etrafta dolaşan kedi, köpek gibi hayvanların yemelerine izin verilmemeli ve bu maddeleri kedi köpek gibi hayvanların kolaylıkla eşeleyip çıkaramayacağı şekilde toprağı derince kazarak en az 1 metre derinlikteki çukurlara gömülmelidir. Ayrıca kesim sonrası kalan kistli organ atıkları fırınlarda yakılarak imha edilebilirler.
Çeşitli etkinliklerle halk hastalık konusunda bilinçlendirilmelidir".
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER