DOMUZ GRİBİ AŞISINDA GÜVEN SORUNU VARDIR

DOMUZ GRİBİ AŞISINDA GÜVEN SORUNU VARDIR

DOMUZ GRİBİ AŞISINDA GÜVEN SORUNU VARDIR

Türk Sağlık-Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet ÖZKUK yaptığı basın açıklamasında domuz gribi aşısı ile ilgili olarak sorunu yaşandığını söyledi.

 

Özkuk yaptığı açıklamada:

“Domuz gribi aşısında yaşanılan süreç ortadadır. Sağlık Bakanının ve Bakanlık yetkililerinin aşı yaptırın önerisine rağmen, Sayın Başbakanın Mecliste Grup toplantısında Sağlık Bakanını ile aynı düşünmediğini ifade ederek aşı olmayacağını beyan etmiştir.

 

Hükümet içindeki bu farklılık domuz gribinden ölenlerin sayısının 19’u bulduğu ülkemizde domuz gribi aşısı ile ilgili yaşanan tereddütlerin ulaştığı boyutu göstermektedir.

 

 Başbakanın söz konusu açıklamasından sonra aşı yaptırmak istemeyenlerin oranında ciddi bir artış olacağı açıktır. Vatandaşın yüzde 47’sini ikna ederek oy alan bir Başbakanın aşı ile ilgili söylediklerinden sonra aşılama faaliyetlerinde ciddi sıkıntı doğacağı ortadadır. Ülke Başbakanının yaptırmadığı bir aşıyı insanların yaptırmasını beklemek mümkün değildir. 

 

Artık domuz gribi aşısında bir güven sorunu olduğu açıktır. Yaşanan bu güven sorunu nedeniyle de sağlık çalışanları ve vatandaşların endişeleri ve tereddütleri vardır. Aşılanmaya ilk başlanan grup olan sağlık çalışanlarımız tedirgindir. 

 

Konunun aydınlığa kavuşması için eğer aşı ile ilgili bir sıkıntı varsa bu sıkıntının ne olduğu ve Başbakanın bu konuya niye bu kadar tereddütlü baktığı kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

 

Tereddüt Giderilsin

Türk Sağlık-Sen olarak önce aşı ile ilgili tereddütlerin giderilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanlarının ve vatandaşın kafasındaki soru işaretleri çözüme kavuşturulmalıdır. Doğru bir bilgilendirme süreci gerçekleştirilmelidir.

Aksi taktirde aşılama faaliyetlerinin sonu hüsran olacaktır.

 

Türk Sağlık-Sen olarak ayrıca hastanelerde, okullarda ve insanların toplu olarak bulunduğu mekanlarda domuz gribi önlemleri artırılmalı gerektiğini düşünüyoruz. Bu mekanların hijyen açısından yoğun bir biçimde denetime tabi tutulması şarttır. Bu konuda bakanlıklar üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler.” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER