ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIKLARI VE OTOREFRAKTOMETRE KOLAYLIĞI

Göz hastalıkları ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller sonucu çocuklarımız ileri yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sorunlarla karşılaşabilirler.

ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIKLARI VE OTOREFRAKTOMETRE KOLAYLIĞI
banner475
banner488

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Neslihan Çevik; “Göz hastalıkları ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller sonucu çocuklarımız ileri yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sorunlarla karşılaşabilirler. Pek çok önemli göz hastalığı küçük yaşlarda ortaya çıkar. Ancak erken teşhis ve doğru tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.” Dedi.
Medical Park Uşak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Neslihan Çevik; “Çocuklarda başta kırma kusurları olmak üzere birçok göz bozukluğu, kendini kayma şeklinde belli eder. Göz kayması olan çocukların vakit kaybetmeden muayene edilmesi gerekir. Özellikle ailesinde göz bozukluğu olan çocukların göz kayması olmasa da ilk 3 yaş içerisinde muayenesi çok faydalıdır. Kliniğimizde kullandığımız Pediatrik Otorefraktometre, çocukların muayenesini ve takibini kolaylaştırmaktadır. Göz kaymalarının uygun zamanda tedavisi, göz tembelliği gelişimini engelleyebilir.” 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; İlk 1 yaşında, okula başlamadan önce, okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.” Dedi.
ÇOCUKLAR HANGİ SIKLIKLA MUAYENE EDİLMELİDİRLER?
Op. Dr. Neslihan Çevik; “Çocuğun gözünde herhangi bir şikayet olmasa bile doğumsal anomalileri saptayabilmek için ilk 1 yaş içinde göz muayenesi yapılmasında büyük fayda vardır. Herhangi bir sorun saptanmazsa 3-4 yaşlarında ve okula başlamadan önce göz muayenesi tekrarlanır. Yoğun bilgisayar kullanımı, televizyon, ders yoğunluğu gibi görsel uyaranların fazlalığı nedeniyle son yıllarda çocukların büyük bir kısmında kırılma kusurları saptanmaktadır. Bu nedenle şikayeti olmayan çocuklarda bile en az 2 yılda bir göz muayenesi yapılmasında fayda vardır. Muayene sırasında gözlük ihtiyacı ortaya çıkmışsa doktorun tavsiyesi üzerine 6 ay ya da yılda bir kez muayene tekrarlanır. Bölümümüzde kullandığımız pediatrik otorefraktometre ile küçük çocuklarda bile göz kusurları kolaylıkla saptanabilmektedir.” Dedi.

banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477