Vali Öztürk: “Tasarruflu Olmak Para Harcamamak Değildir, Yönetmek Harcamaktır”

Vali Öztürk: “Tasarruflu Olmak Para Harcamamak Değildir, Yönetmek Harcamaktır”

Vali Öztürk: “Tasarruflu Olmak Para Harcamamak Değildir, Yönetmek Harcamaktır”
banner475
banner471
Bitlis Valiliği’nden merkeze alınan Orhan Öztük, geçtiğimiz gün hakkında ulusal bir gazetede çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Vali Orhan Öztürk, aleyhinde çıkan haberi yalanlayarak, kamu hizmetlerinin denetlenmesi açısından gazetecilerin önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Vali Öztürk, meslek ilkeleriyle bağdaşmayan, algı yönetimini hedefleyen yayınların gazetecilik mesleğine de zarar verdiğini ifade ederek, “Tek taraflı hazırlanan haberde, haberciliğin en temel ilkelerinden biri olan karşı tarafa da söz hakkı verme kuralı ihlal edilmiş, haber metninde cevap hakkım kullandırılmamıştır. Bu yayınlarla ilgili kamu ve medyanın özdenetim mekanizmalarına başvuracağım” diye konuştu.
Yapılan hizmetleri ve harcamaları yerinde görmek isteyen medya mensuplarını Bitlis’e davet eden Vali Öztürk, “Ulusal yayın yapan bir gazetemizde ve bazı internet sitelerinde yayınlanan Bitlis Valiliği ile alakalı haberlerde; 5 milyon liralık usulsüz harcama yapıldığı, ödeneklerin kurutulduğu, pahalı yılbaşı hediyeleri alındığı, valilik aracının İstanbul’da tutulduğu şeklinde iddialar yer almıştır. İçişleri Bakanlığı müfettişlerimiz her ilde olduğu gibi geçtiğimiz ay Bitlis Valiliğimize de gelerek rutin incelemelerde bulunmuşlardır” dedi.
“HARCAMALAR İDARİ GELENEKLERE, MEVZUATA, SOSYAL ŞARTLARA UYGUN”
Yapılan harcamaların idari geleneklere ve mevzuata uygun olduğunu kaydeden Vali Öztürk, “Bölgenin içinde bulunduğu sosyal şartlara uygun, sosyal yardım ve geleneksel STK’lar başta olmak üzere eğitim, sağlık, engelliler gibi sosyal konularda çalışan vakıf ve derneklere, çocuklara, gençlere, güvenlik konusunda çalışan kurumlara verilen cüzi desteklerdir. Gençlerimiz, öğrencilerimiz, esnaflarımız ve 300 muhtarımız başta olmak üzere yerel yöneticilerin kültür gezilerine, irfan, edep ve ahlak konusunda yapılan çalışmalara valiliğimizce katkı sağlanmıştır. Sosyal alt yapıya yapılan farklı uygulamalar eksik ve yanlış değerlendirilebilmektedir. Bu açıdan ilin bu konudaki kurum ve kuruluşlarından bilgi almak mümkündür. Bu tür eğrisi doğrusu tartışmalı iddialar bölgedeki idari inisiyatifleri bloke edebilecek, sonuçta vatandaşı sıkıntıya sokabilecek tavırlara, sıkıntıları da çözecek çözümlerin üretilmemesine yol açabilir” diye konuştu.
“İHALELER DAVETİYE YERİNE AÇIK USULDE YAPILDI”
Vali Orhan Özürk, “Yapılan ihalelerin davetiye yerine açık usulde yapılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımına yönelik uygulamalar özellikle güvenlik yolları yatırımları her valilikte olduğu gibi hassasiyetle yürütülmüştür. Ayrıca valiliğimizin temsil makamı oluşu sebebi ile ilin seçilmiş ve atanmış üst düzey bütün yöneticilerine ayrım yapılmaksızın getirdikleri hediyelere eş değer yılbaşı hediyesi alınıp verilmiştir” şeklinde konuştu.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477