Uşak MHP’den Dolmuşlara Ceza Kesilmesine Tepki

Uşak MHP’den Dolmuşlara Ceza Kesilmesine Tepki

Uşak MHP’den Dolmuşlara Ceza Kesilmesine Tepki

Uşak’ta minibüsünün arka camına ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ yazısını ve Türk bayrağı asan esnafa ceza kesildi. MHP İl Başkanı uygulamaya tepki gösterdi

 

 

Uşak’taki minibüsçü esnafının araçlarında bulunan Türk bayrağı ve ‘Ne Mutlu Türk’üm diyene’ şeklindeki yazılardan dolayı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre 61’er TL para cezası kesildiğini söyleyen MHP İl Başkanı Metin Deniz Savaş, söz konusu yaptırımın araçlardaki bütün yazılar için geçerli olmasını istedi.
Uşak’taki yaklaşık 20 tane dolmuşçu esnafına 61’er TL para cezası verildiğine dikkat çeken Savaş, “Cezaların bir açıklaması yapılsın” dedi. Kimsenin ‘Ne Mutlu Türk’üm Diye’ yazısından rahatsız olmayacağını kaydeden Savaş, “Ben de MHP Uşak İl binasına Atatürk’ün bu sözünü astırıyorum. Bize de ceza yazsınlar” diye konuştu.

MİNİBÜSÇÜYE CEZA
Vatandaşın aracına yazı yazdırmayı bir alışkanlık haline getirdiğini ve bunun bugüne kadar normal karşılandığını ileten Savaş, “Şimdiye kadar araçların bir çoğunda, ‘maşallah, babam sağolsun, Allah korusun, büyüyünce TIR olacağım’ şeklinde yazılar vardı. Bunlar bugüne kadar asla problem olmadı ve hala bir çok araçta süs niyetine duruyorlar. Fakat son birkaç gündür Uşak’taki dolmuşçu esnafına ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ ifadesinden dolayı ceza yazılıyor. Trafik ekipleri, sürücülere 61’er TL para cezası kesiyor ve kaldırılmaması halinde daha ağır yaptırımların olacağını söylüyor” dedi. Konuyu İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüğüne değinen Savaş, şöyle konuştu: “Bize kanuna göre ceza kesildiğini söylediler. Hiçbir zaman için hukuku çiğnemeyiz. Fakat Türk bayrakları ve Atatürk’ün bir sözü kanun gereği kaldırılıyorsa, diğer yazılara da müsaade edilmesin. Araçlardaki yazıların hepsi kaldırılsın”.

 

NİYET BELLİ DEĞİL

Cezaların farklı farklı trafik ekipleri tarafından kesildiğine yer veren Savaş, “Cezaların tek memurun ferdi inisiyatifinde olup olmadığı belli değil. Veya bu konuda tepeden kimin emir verdiğini de bilmiyoruz. Hükümetin 10 Kasım günü açıkladığı demokratik açılım sürecinden beri bu tip cezalar sıklaştı. Bu konuda en kısa sürede bir açıklama yapılmalıdır. Vatansever yazıların indirilmesinin mutlaka bir anlamı vardır. Son dönemlerde savcıların dinlendiği ülke olarak anılan Türkiye’deki bir skandal da Uşak’taki uygulamadır” diye konuştu.

 

GELİN SÖKÜN

MHP Uşak İl binasının dış cephesine ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ ve Türk bayrağını astıran Savaş, şöyle devam etti: “Biz de parti olarak bu uygulamaya karşı tepkimizi, il binamızın dışına astığımız Atatürk’ün sözüyle gösteriyoruz. Madem bu tip yazıları söküyorlar, gelsinler bir de bizim binamızdaki yazısı kaldırsınlar”.

 

 

Kanun yasaklıyor

 

Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Uşak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hayri Dönmez, Karayolları Trafik Kanunu’nun 26’ıncı maddesi gereği hiçbir aracın dış cephesine yazı yazılamayacağını kaydetti. Dönmez, “Konuyla ilgili benim çok fazla bir bilgim yok. Fakat Minibüsçüler Kooperatifine bazı şoför arkadaşlarımız yazılar nedeniyle uyarı aldıklarını bildirmiş. Normalde yasa gereği araçlarda yazı yazmak yasak. Bizim insanımız otomobiline yazı yazmayı gelenek haline getirmiş” dedi. İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin de, “Minibüsçülere kasıtlı olarak ceza kesilmez. Trafik Kanunu ne derse biz onu uygularız. Normalde araçların üzerinde hiçbir şekilde yazı olmaz. Bu durum kanunla sabittir” diye konuştu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER