İzmir’de Servis Sürücülerinden ’S Plaka’ Tepkisi

İzmir’de Servis Sürücülerinden ’S Plaka’ Tepkisi

İzmir’de Servis Sürücülerinden ’S Plaka’ Tepkisi
banner475
banner500
İzmir’in Ödemiş ilçesinde ’S’ plaka araçları bulunan 132 servis sürücüsü, metropol dışında olmaları gerekçesiyle araçlarıyla ilçe dışına çıkamadıklarını dile getirerek ruhsat sorununa çözüm bulunmasını istedi.
Ödemiş ilçesinde, belediyenin 2013 yılında açtığı ihaleyle ’S’ plaka alan sürücüler, plakalarının ilçe dışına işlevsiz hale gelmesiyle sıkıntılı günler geçiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce açtığı 700 plakalık ihaleye metropol dışında oldukları gerekçesiyle katılmayan sürücüler, yetkililere çağrıda bulunarak, ilçe dışında da servis araçlarıyla çalışmak istediklerini ifade etti. Ruhsat sorununun çözülmesini isteyen servis işletmecisi Halil Karakaş, 312 adet S plakalı aracın ilçe sınırlarında hapis kaldığını ifade etti. Karakaş, "2012 yılında Büyükşehir’in açtığı 700 S plakayı kapsayan ihaleye katılmak istediğimizde metropol dışı diye Ödemiş, Bergama, Dikili, Kınık, Tire gibi ilçelerin kendi belediyelerinin bu ihaleyi yapacağı bildirilmişti. 5 ilçenin kendi belediyesi ihale yaptı. İzmir Büyükşehir’in yaptığı ihaledeki S plakalara İzmir il sınırlarının tamamını kapsayacak şekilde yol belgesi ruhsatı veriliyor. 5 ilçenin yaptığı ihalede verilen S plakalarla ise ilçe sınırları dışına çıkılamıyor, çıkıldığında ise cezai işlem ve araçların kapanması söz konusu oluyor" dedi.
"ADETA İLÇEMİZ SINIRLARI İÇİNDE KAPANA KISILDIK"
Karataş yetkililere çağrıda bulunarak, "Ödemiş’te 2013 yılında 132 plaka Ödemiş Belediyesi’nin açtığı ihale ile verildi. Hepimiz dişimizden tırnağımızdan artırdıklarımızla bu ihaleye girdik. Orada amaç kayıt dışı, kontrolsüz taşımacılığın önüne geçmekti. O dönem ruhsatlara Ödemiş çıkışlı 100 kilometre olarak işlenmişti. Ama artık o da söz konusu değil ilçe dışına bu plakalarla çıkamıyoruz. Ödemiş’in dışındaki okullara ya da dışarıdan Ödemiş’teki okullara servis taşımacılığı yapamıyoruz. Aynı şekilde ilçe dışındaki fabrikalara Tire, Bayındır, Kemalpaşa, Torbalı, Armutlu gibi yerlere işçi servisi yapılamıyor. D-2 belgesi servis taşıma işi yapamıyor, adeta ilçemiz sınırları içinde kapana kıstırıldık. Bizler metropolün parçası olan ilçemizde servis araçlarına il sınırlarını baz alacak şekilde ruhsat verilmesini istiyoruz. Biz bu plakaları alırken zorluklar yaşadık. Bizler bu işi kayıt altında yaparak ilçemize hizmet sunmak isteyen servis sürücüleri olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Aziz Kocaoğlu’ndan S plaka konusunda çözüm istiyoruz. Okullar açılmadan bizlere gerekli güzergah belgesinin verilmesini ve ilçemizdeki öğrenci ve işçi servislerinin S plakalı araçlarla yapılmasını talep ediyoruz. Korsan taşımacılığa da izin verilmemesini istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu soruna çözüm getireceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477