Mesleki Eğitimde İş Birliği Protokolü İmzalandı

Mesleki Eğitimde İş Birliği Protokolü İmzalandı

Mesleki Eğitimde İş Birliği Protokolü İmzalandı
banner282
Konya Valiliği, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) arasında "Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalandı.
Konya Valiliği Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Mesleki açık öğretim lisesine kayıtlı öğrencilerin öğrenim gördükleri meslek dallarına göre çeşitli işletmelerde pratik eğitim görmeleri, bir yandan işletmelerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya katkı sağlamayı öngören protokolün imza törenine, Konya Valisi Muammer Erol, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan ve esnaf odalarının başkanları katıldı.
Toplantıda konuşan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, protokolün hazırlanmasındaki amacın mesleğine devam eden öğrencilerin kendilerini eğitim konusunda geliştirmeleri olduğunu söyledi. Gürsoy, “Buradaki amacımız, bu öğrencilerimiz normal öğretimde devam edemeyen öğrenciler. Ama devletimiz bunlara da kendilerini geliştirmeleri, bir meslek sahibi olmaları ve normal şartlar dışında ayrıca devam etmeden senede 2 defa sınav yapılarak eğitim öğretim hakkı veren ciddi bir durumumuz var. Bunlar yaklaşık 40 bin civarında. Ama bunların mesleki eğitime devam edenleri 10 bin civarında. Sürekli sayı giriş çıkışları olduğu için net rakam veremiyorum. Dolayısıyla bu öğrencilerimizin 3 bin civarında son sınıfta olanları var. Bunlarla ilgili hem beceri eğitimlerini yapmak hem de şu anda beceri eğitimlerini giderken okullarını bitirdiklerinde de iş sahibi olabilmeleri, kurumları, kuruluşları tanıması açısından birlikte eğitim öğretim süreci devam ederken, kurumlarımızı tanımaları ve kendilerini geliştirme amacıyla böyle bir protokol düzenledik. Türkiye’ye de belki örnek olacak bir çalışma. Çünkü örgün eğitimdeki öğrencilerle ilgili resmi format içerisinde sürekli olan bir staj sistemimiz var. Ancak açık öğretime devam eden öğrencilerle ilgili çok profesyonel bir çalışmanın olmadığı gözüküyor. İnşallah Konya olarak buna da örneklik edeceğiz sizlerin desteğiyle. Biz şunu arz ediyoruz. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Okullara normal şartlarda devam edemeyenler açık liseden devam ediyorlar. Biz bu öğrencileri de dolu donanımlı olarak yetiştirelim. Hem ülkemize, hem milletimize, hem ailelerine, hem de kendilerine faydalı birer insan olarak yetişsinler” dedi.
Uzun zamandan beri bu protokolün hazırlanması için çaba harcadıklarını belirten KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan da, “Kalifiye eleman sorunumuzu Konya Esnaf ve Sanatkarlar olarak inşallah bu şekilde çözeceğiz. Buna uzun zamandır çalışıyoruz. En son sayın Milli Eğitim Müdürümüz ve Müdür Yardımcımız ile oturduk, sık sık görüştük. Konya’da 50 bin üyemiz var. Ama hepimizin kalifiyeli eleman sıkıntısı var. İnşallah bu şekilde biz önünü açacağız. Arkasından Sanayi Odası ve Ticaret Odası ile görüştük. İnşallah bunlar da olacak. Biz hem okutacağız hem meslek öğreteceğiz hem de her gencimizin kollarına altın bileziğini takacağız. Altın bileziği olan, mesleğini öğrenen hiçbir zaman aç kalmaz. İşsizlik de biter” şeklinde konuştu.
Konya Valisi Muammer Erol ise, “Açık meslek liselerindeki gençlerimizi sadece belli periyotlarda sınava girerek bir meslek lisesi diploması almak yerine, bu meslekle ilgili odalarla yapılan iş birliği çerçevesinde açık liseye okumaya devam ederken de çalışma imkanı oluşturabilmek gibi bir amacı var bu projenin. Meslek lisesi diplomalarına hakikaten işi öğrenerek de almalarının kapısını aralayacak ve dolayısıyla iş bulmalarını kolaylaştıracak ve esnafımızın, sanayimizin, tüccarımızın nitelikli eleman ihtiyacını karşılama ve işleriyle bir bağ oluşturma konusunda da karşılıklı bir eğitim süreci birlikte yaşandığında kolaylık sağlayacak bir protokol düzenlendi diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER