CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANIYOR

CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANIYOR

CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANIYOR
İlimizde Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 86. Yıldönümü kutlama programı 28 Ekim 2009 Çarşamba günü Atatürk Anıtı önünde çelenk koyma töreniyle başladı.

29 Ekim 2009 Perşembe günü Vali Özdemir Çakacak, makamında tebrikleri kabul etti. 29 Ekim 2009 Perşembe günü, Atatürk Anıtı önünde, devam eden törene; Vali Özdemir Çakacak ve Eşi Kevser Çakacak, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay İsmail Özcan, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdürleri, İlköğretim ve Ortaöğretim okulları öğrenci ve öğretmenleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Vali Özdemir Çakacak törende yaptığı konuşmada;” Cumhuriyetimizin kuruluşunun 86. yılını Milletçe büyük bir coşkuyla kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gün Türk Milletinin en büyük bayramıdır ve bu bayramın da iki önemli anlamı vardır. Birincisi Anadolumuz işgal edilerek asırlardır hür ve bağımsız yaşamış, büyük devletler kurmuş, üç kıtada hüküm sürmüş Yüce Milletimize vurulmak istenen esaret zincirinin kırılarak Anadolu"nun işgalcilerden kurtulması; ikincisi de 600 yıl hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğunun külleri arasından milli birliğe dayalı, bağımsız, çağdaş Cumhuriyetimizin ilan edilmesidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk"ün 19 Mayıs 1919"da Samsun"da yaktığı kurtuluş meşalesi Anadolu"nun her bir köşesine dalga dalga yayılmış, işgal kuvvetleri komutanının Eylül 1922"de Uşak" ta teslim alınmasıyla Uşak halkı kendisinin ve tüm Anadolu"nun haklı zaferini dünyaya ilan etmiştir. Cumhuriyetimizin kazanımları olan ve devamlı gelişen demokrasimizle, çağdaş kurumlarımızla, her geçen gün büyüyen ve gelişen bilim yuvaları üniversitelerimizle, dünya ile rekabet eden özel sektörümüzle, devamlı büyüyen, gelişen ekonomik ve sosyal yapımızla Ata"mızın emanetini sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı tüm dünyaya göstermeli ve çocuklarımıza da anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar da uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler ve yapacak daha çok işin olduğunu unutmasınlar. Cumhuriyetimizin en önemli kazanımları Milli birliğimizdir, bağımsızlığımızdır ve millet iradesinin tecellisi olan Demokrasimizdir. Demokrasi ile taçlandırılan Cumhuriyetimizde, Devletimiz ve Milletimiz, Cumhuriyetimizin kazanımlarını kullanarak büyük Atatürk"ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimize, demokrasimize sahip çıkarak, insanımıza, birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak ve her alanda çok çalışarak vatanımızı sevdiğimizi göstermeliyiz. Zira vatanını en çok seven vatanı için en çok çalışandır. Bu anlamlı günde bizlere bu cennet vatanı emanet eden başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk"ü, kahraman silah ve siyaset arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir defa daha şükranla, minnetle ve saygıyla anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum” dedi.

Cumhuriyetin 86. Kutlama törenleri öğrencilerin okudukları şiirler, halk oyunları gösterileri, kutlama mesajlarının okunması ve resmigeçit töreniyle son buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER