Bahar Yorgunluğundan Korunmak İçin Bol Su Tüketin

Bahar Yorgunluğundan Korunmak İçin Bol Su Tüketin

Bahar Yorgunluğundan Korunmak İçin Bol Su Tüketin
banner475
banner471
Diyetisten Ceren Aktaş, mevsim değişikliğinin neden olduğu bahar yorgunluğundan korunmak için bol su tüketmenin ve vücut sıvı dengesini korumanın önemli olduğunu vurguladı.
Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Ceren Aktaş, kışa sağlıklı girebilmek için önerilerde bulundu. Uzun yaz tatilinde beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle alınan kiloların, tatil sonrası tam gün aç kalma ya da öğün atlama gibi yöntemlerle verilmeye çalışıldığını anlatan Aktaş, bu tür yöntemlerin metabolizmayı olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. Çünkü vücudun “kıtlık sendromuna” girerek, aldığı her besini yağ olarak depolamaya başladığını kaydeden Aktaş, “Bu nedenle sonbahara girerken yazın alınan kilolardan kurtulmak için öncelikle öğün atlamadan 2-2,5 saatlik aralıklarla beslenmek önemlidir. Ana öğünlere ek olarak ara öğünler de beslenmeye dahil edilmelidir. Tatil dönüşü sonbahara girerken, bir süreliğine tatlı tüketimi de sınırlandırmalıdır. Ancak tatlı yeme isteği bastırılamadığı zamanlarda şerbetli olanlar yerine daha hafif sütlü tatlılar tercih edilmelidir” dedi.
“SU TÜKETİMİNİ İHMAL ETMEYİN”
Sonbahara girerken hava sıcaklığının düşmesi ile terlemelerin de azaldığı için su tüketimine dikkat edilmediğine dikkat çeken Aktaş, “Ancak vücudun su ihtiyacı her mevsim devam ettiği için susuz kalındığında halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Benzer bir etki de kış aylarından ilkbahara geçişte sıvı kaybının artmasına paralel olarak ortaya çıkmaktadır. Bahar yorgunluğunun vücuttaki sıvı dengesi ile yakından ilişkisi bulunduğu için mevsim geçişlerinde günde 2-2,5 litre su tüketilmesi önemlidir” diye konuştu.
“SEBZE VE MEYVE EKSİK OLMASIN”
Mevsimsel geçiş dönemlerinde hastalıklardan korunmak ve savunma mekanizmasını güçlendirmek için sofralara vitamin içeriği yüksek sebze ve meyve eklenebileceğini anlatan Aktaş, ayrıca kuru baklagiller ve kepekli tahıllar gibi lifli besinler de unutulmamasını istedi.
“YAĞMURLU HAVADA DA YÜRÜYÜŞ YAPIN”
Havaların soğumaya başlaması ile fiziksel haraketliliğin de azaldığını anlatan Aktaş, şunları kaydetti:
“Hava yağmurlu olsa da koruyucu önlemler alarak uzun mesafeli yürüyüşler yapılabilir. Günlük yaşamdaki aktiviteler ve yapılacak küçük değişiklikler, yakılan kalori miktarını da artıracaktır. Asansör yerine merdiven kullanmak, arabayı işyerinden uzak bir alana park ederek, kalan mesafeyi yürümek, bahçe işleriyle uğraşmak ya da evde daha hareketli olmak kilo vermeye yardımcı olabilir.”
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER