ARSENİKLİ SUYA PARA YOK

ARSENİKLİ SUYA PARA YOK

ARSENİKLİ SUYA PARA YOK

Uşak’a bağlı Bölme Beldesi’nde beldeye su veren kuyulardan birisinin arsenik oranının fazla çıkmasının ardından vatandaşlar ile Belediye başkanı İsmail Gülperi arasında su borcu polemiği başladı.

 

 

Bölme Beldesi’nde yaklaşık 55 vatandaşa su borcundan dolayı kapama yazısı yollanılmasının ardından su borcu yazısı giden vatandaşlar ile Beldenin AK Partili Belediye Başkanı İsmail Gülperi karşı karşıya geldiler. Su borcu olan vatandaşlar Belde Belediye Başkanı İsmail Gülperi’nin kendilerine arsenikli su içirdiğini iddia ederek borçlarının tamamını ödemeyi reddederken Belediye Başkanı İsmail Gülperi ise yasaların kimseye ayrıcalık tanımayacağını borcunu ödemeyenin suyunu keseceğini kaydetti.

Belde halkından olan ve Belde Belediye Meclisi’nde MHP’den meclis üyesi olarak bulunan Niyazi Toker belediyenin bu konuda haksızlık yaptığını ifade ederken arsenikli suyun parasının vatandaşlardan tam olarak alınmaması gerektiğini dile getirdi. Belediyenin 55 kişiye su borcundan dolayı kapama yazısı gönderdiğini kaydeden Toker, bu kapamaların ise tamamen kendilerine muhalefet olanlardan oluştuğunu belirtti. Toker su yüzünden belde halkının artık beldenin suyunu içmediğini aktarırken vatandaşların su ihtiyaçlarını belde dışından karşıladıklarını söyledi. Belediyenin uygulamaları yüzünden 2 bin 400 nüfuslu beldenin ikiye bölündüğünü de dile getiren Toker artık sıkıntının sona ermesini istediklerini söyledi. İddialara cevap veren Belde Belediye Başkanı İsmail Gülperi ise tamamen siyasi show yapıldığını ve yasaların kimseye ayrıcalık yapmayacağını kaydetti. Gülperi konu ile ilgili şikayeti yapanların ise aynı kahvehanede takılan kişiler olduğunu belirtirken başka kahvehanelere gidildiğinde konudan şikayet edenlerin hakkında hiç iyi konuşulmadığını söyledi.

 

Arsenikli suyu bize neden içirdin

 

Bölme belediyesinin kendilerine arsenikli su içirdiğini kaydeden Toker, “ Bölme Belediyesinin kuyularından çıkan suyun geçerli arsenik miktarının üzerinde olduğunu herkes biliyor. Bu konuda daha önce bilindiği gibi yetkili kurumlarca kuyularımız mühürlenmişti. Bu durumun ne kadar devam ettiğini kimse bilmiyor. Bildiğimi tek bir gerçek var. O da bize uzun bir süre arsenikli su içirdikleridir. Arsenikli su hepimizin sağlığı açısından tehlike olmasıdır. Bu durumda iken Belediye Başkanı İsmail Gülperi vatandaşlara borcundan dolayı su kapatma yazısı gönderdi. Arsenikli suyun borcunu vatandaş ödemek istemiyor. Zaten vatandaşın su konusunda mağdur edildiğini düşünüyoruz. Bu nedenle belediyenin suçlu olduğu konuda vatandaşlardan özür dilemesini ve uzlaşma yoluna gitmesini istiyoruz. Ayrıca su borcu gönderilen vatandaşların tamamen belediyeye muhalefet olanlardan seçili olduğunu düşünüyoruz. Başkan bu konuda yaptığı yanlıştan dönmelidir” dedi.

 

Beldeyi ikiye böldüler

 

Bu şekilde suçlama ile yaklaşanların art niyetli olduklarını ifade eden Başkan Gülperi,” Yerel seçimler biteli aylar oldu ama hala kavgası bitmedi. Bize muhalefet olanlar her türlü kötü yolu deniyor. Bölme Belediyesi Cumhuriyet tarihinde bu kadar çirkin adi yaklaşım görmedi. Biz yasaları uyguluyoruz. Yasaların üzerinde herhangi bir şey yapmıyoruz. Yasaların bize verdiği yetkiler gereği de su borcu olanların sularının kapatılacağını belirttik. Fakat yasaların böyle olduğunu bile bile bu şekilde yaklaşmaları tamamen art niyetlidir. Onlar sayesinde Belde halkı bile ikiye bölündü. Kardeş kardeşe düşmanca bakar oldu. Yasalar ne diyorsa onu gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER