İL GENEL MECLİSİ SİVASLIDA İNCELEMELERDE BULUNDU

İL GENEL MECLİSİ SİVASLIDA İNCELEMELERDE BULUNDU

İL GENEL MECLİSİ SİVASLIDA İNCELEMELERDE BULUNDU
banner282

Uşak İl Genel Meclisi üyeleri Sivaslı İlçesinde incelemelerde bulundu. İnceleme gezisinde İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş, Sivaslı Kaymakamı Mehmet Levent Kepçeli, İl Genel Meclisi Başkan Vekili Verdi Cengiz, CHP Grup Başkan V. Mehmet Yandım, MHP Grup Başkan V. Uğur Avcı, İl Genel Meclisi Üyeleri Ali Yayla, Mustafa Şenliyurt, Mehmet Ezel, Yaşar Leblebici, Hasan Hüseyin Alakent, Erdoğan Atasoy hazır bulundu.

Heyet, önce İl Özel İdaresi tarafından Sivaslı Şehir merkezinde yaptırılmakta olan kapalı spor salonu inşaatında incelemelerde bulundu. Burada İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Ezel tarafından yaptırılmakta olan kapalı spor salonu hakkında bilgi verildi. İl Özel İdaresi’nin faaliyet alanlarından olan spora destek kapsamında İl Genel Meclisi her ilçeye en az bir kapalı spor salonu yaptırılması kararı verilmiş olup, geçtiğimiz günlerde yapımı tamamlanan Ulubey ilçesi kapalı Spor Salonunun ardından, Sivaslı İlçesi Kapalı Spor Salonu inşaatına başlanmıştır. Önümüzdeki dönemde de Karahallı İlçesine kapalı spor salonu yaptırılması planlanmaktadır.

Heyet buradan, Sivaslı İlçesi Azizler Köyü Aktepe Mahallesinde bulunan özel bir şahsa ait hobi amaçlı tarla balıkçılığı tesislerinde incelemede bulundu. Burada bir konuşma yapan İl Genel Meclisi başkanı Ali İhsan Uzun :” Burada özel bir şahsın, hobi amaçlı olarak inşa ettiği tarla balıkçılığı tesisinde inceleme yapmak üzere bulunmaktayız. Bilindiği gibi, biz de İl Özel İdaresi olarak Uşak’ta yeni bir sektör oluşturmak ve kullanılamayan arazileri değerlendirmek amacıyla pilot uygulama olarak Banaz İlçesi Paşacık Köyünde Tarla Balıkçılığı Projesini hayata geçirme çalışmalarına devam etmekteyiz. Projenin uygulanacağı alanda gerekli inceleme, toprak ve su analizleri yapılmış olup, olumsuz herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Önümüzdeki günlerde İl Özel İdaresi araç parkına yeni dahil etmiş olduğumuzu eskavatör ile havuz kazma çalışmalarına başlanılacaktır. Pojede, ticari amaçlı kullanılacak havuzlar 3 adet olup bunlar eğimli olan arazide basamak şeklinde birbirine bağlı olarak yapılacaktır. Ticari amaçlı bu havuzların yanında vatandaşlarımızın amatör olarak balık avlayabilecekleri havuzlar da inşa edilecektir. Proje alanında yapılacak peyzaj çalışmalarıyla da bölge hem balık avlanabilecek hem de piknik yapılabilecek hale dönüştürülecektir.

Tarla balıkçılığında bölgenin iklimine ve suyun özeliklerine göre çeşitli türde balıklar yetiştirilebilmekte olup, bizim pilot olarak uygulayacağımız bu projede sazan balığı üretimi yapılacaktır. Tesis tamamlandıktan sonra işletilmesi ve bakımının yapılması için köy tüzel kişiliğine devredilecektir.

Projenin verimli olması halinde Uşak genelindeki diğer köylerimizde de bu tür uygulamalar hayata geçirilecektir.” dedi.

Tarla balıkçılığı tesislerindeki incelemelerin ardından heyet, Selçikler Belediye Başkanı Osman Çakar’ı makamında ziyaret etti. Selçikler Belediye Başkanı Osman Çakar’ın da katılımıyla heyet, Selçikler İlçesinde bulunan SEBASTE antik kentinde incelemelerde bulundu. İnceleme sırasında Sivaslı Kaymakamı Mehmet Levent Kepçeli, Sebaste Antik Kenti hakkında bilgiler verdi. Kaymakam Mehmet Levent Kepçeli “ Bu bölgenin tunç çağından kalma olduğu Tümülüslerden anlaşılmakla birlikte, tarihi kilise 11.yy da Roma Döneminde inşa edilmiştir. O dönemde papazların yetiştirildiği bir manastır olarak kullanılmıştır. 1970 yılında yapılan tespitte buradaki değerli birçok parçanın çalındığı veya tahrip edildiği tespit edilmiştir. 1970 yılındaki kazılarda çıkarılan eserlerin büyük bir kısmı da İstanbul, Afyon ve Uşak müzelerine paylaştırılmıştır. Ancak, buna rağmen hala gezilip görülebilecek tarihi ve turistik değeri olan bir çok yer ve eser var. İl Genel Meclisimizin çalışmaları sonucunda İl Özel İdaresinin katkılarıyla bu bölgeyi daha sunulabilir hale getireceğiz. Selçikler Belediyesi de bu çalışmalarda bize destek verecektir.” Dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun da burada yaptığı konuşmada :” Selçiklerde bulunan tarihi kalıntıları incelemek üzere buradayız. Burada tarihi kilise kalıntılarının yanında 3 adet Tümülüs bulunmaktadır. Bu tarihi değerlerin büyük bir bölümü daha önceki dönemlerde ya tahrip edilmiş, ya da çalınıp yurt dışına kaçırılmıştır. Biz İl Genel Meclisi olarak Uşak’taki tarihi ve kültürel değerlerimiz ile ilgili çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. Bu bağlamda Uşak merkezde bulunan Arkeoloji ve Atatürk Etnografya Müzeleri ile Banaz Ahat Köyündeki AKMONIA antik kentinde incelemelerde bulunmuştuk. Bugün de SEBASTE antik kentinde incelemeler yapmaktayız. Diğer ilçelerdeki tarihi eser ve kalıntıları da inceledikten sonra İl Genel Meclisinde bu konuda yapacağımız çalışmalarla ilgili yol haritası çizeceğiz. Bu çalışmalar sonunda tarihi ve kültürel değerlerimizden mevcut olanları koruyup, yapacağımız tanıtımlarla da bu değerleri ülke turizmine kazandıracağız.” Dedi.

banner563

 

 

 

YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER