Solucan Gübresiyle Verimi İkiye Katladı

Banaz ilçesinde memurluktan emekli olduktan sonra çiftçiliğe başlayan Gökay Özdemir, solucan gübresi üreterek hasatta verimi ikiye katladı.

Solucan Gübresiyle Verimi İkiye Katladı
banner628

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tapu Kadastro Müdürlüğünden 2011 yılında emekli olduktan sonra çiftçilik yapmaya başladığını ve aradan üç yıl geçtikten sonra ABD'den satın aldığı yüz bin solucan ile solucan gübresi üretimine başladığını söyledi.

Solucan popülasyonunun 3 yılda 700 bine çıktığını, gübreyi buğday, nohut, haşhaş, meyve ve sebze üretiminde kullandığını anlatan Özdemir, solucan gübresinin, solucanları büyükbaş hayvanlarının gübresiyle besledikten sonra 3-3,5 aylık bir süreçten geçerek ortaya çıktığını, bu süreçten sonra topladıkları gübreyi kurutarak elediklerini ve kullanıma hazır hale getirdiklerini söyledi.

Kendi arazisinde kullandığı gübrenin verimi iki kat arttırdığını belirten Özdemir, şu bilgileri verdi:

"İnternet üzerinden araştırmalar yapıyordum. Bir kaç yerde organik gübreyle ilgili yazılar okudum ve organik gübre olarak en iyi gübrenin solucan gübresi olduğunu okudum. Yaklaşık 100 bin solucanla bu işe başladık. Yılda 10 tona yakın solucan gübresi elde ediyoruz. Bu elde ettiğim gübreyi ekim yaptığım 100 dekarlık arazimde kullanıyorum. Organik gübreyi kullanmadan önce bu araziye ektiğim buğdaylardan 5 tona yakın mahsül alıyordum. Organik gübreyi kullanmaya başladıktan sonra aynı alana diktiğim buğdaydan yaklaşın 10 ton mahsül almaya başladım. Yani organik gübre ekindeki verimi iki katına çıkardı. Aynı arazide elde ettiğim saman önceden 600 balya iken şimdi ise bin balya saman elde ediyorum. Gübrenin yararını üretimini yaptığım haşhaş, meyve ve sebzede de görüyorum. Çok yararı var. Herkesin kullanmasını tavsiye ederim." 


YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER