Uşak Üniversitesi Yemen’de

Uşak Üniversitesi Yemen’de

Uşak Üniversitesi Yemen’de
banner282

Rektör Prof. Dr. Sait Çelik ve beraberindeki heyet Yemen’i ziyaret etti.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Rektör Çelik, Uşak Üniversitesi olarak Yemen’de bir dizi protokol ve işbirliği anlaşmaları imzaladıklarını belirtti.

-Yemen Taiz Üniversitesi, Yemen Aden Üniversitesi ve Yemen Sana Bilim ve Teknoloji Üniversite’si ile protokoller imzaladık.-

Yemen’de imzalanan protokoller ile Uşak Üniversitesi ve Yemen üniversiteleri arasında birlikte çalışma yapılacağını açıklayan Rektör Çelik açıklamasında şunları kaydetti:

“Yemen ziyaretimizde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi amacını taşıyan protokoller imzaladık. Yemen Taiz Üniversitesi, Yemen Aden Üniversitesi ve Yemen Sana Bilim ve Teknoloji Üniversite’si ile imzalamış olduğumuz bu protokollerle karşılıklı eğitim öğretim çalışmaları, projeler ve kültürel etkinlikler yapacağız. Ortaklaşa sempozyumlar düzenleyerek iki ülke arasındaki kültürel bağları güçlendireceğiz.

-Taiz Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi’nde gelecek yıl kurulacak olan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne destek olacağız-

Bu protokoller gereği örneğin Yemen’de bölümlerini birincilikle bitiren öğrenciler, üniversitemizde yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenim görebilecek. Ziyarette üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Celal Turgut Koç da bulundu. Yaptığımız işbirliği anlaşmasıyla, İslami İlimler Fakültemizin Arapça hazırlık sınıfında okuyan öğrencilerimiz yaz aylarında pratik Arapçalarını geliştirmek için Yemen’de ücretsiz kurs görecekler. Ayrıca gelecek yıl Taiz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü açılacak. Öğrencilere staj imkanı ve yüksek lisans eğitimi sağlanacak. Uşak Üniversitesi olarak bu çalışmalara destek vereceğiz.”

-Uşak Üniversitesi uluslararası üniversite olma yolunda emin adımlarla yürüyor.-

Mevlana ve Erasmus programları hakkında bilgi veren Rektör Çelik “Mevlana Değişim Programı kapsamında Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan Süleyman Demirel Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi  ve Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi ile protokol imzaladık. Ayrıca 14 Avrupa ülkesinde 30 üniversiteyle Erasmus anlaşmamız mevcut. 2012-2013 akademik yılında 11 öğretim elemanı Erasmus ders verme, 6 öğretim elemanı Erasmus eğitim alma, toplam 25 öğrenci ise Erasmus faaliyetinde bulundu. Erasmus ve Mevlana Değişim programları kapsamında yaptığımız protokollerin sayısı gün geçtikçe artmakta ve hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın bu değişim programları bünyesindeki hareketliliklerle Uşak Üniversitesi uluslararası bir üniversite olmaktadır. Uluslararası öğrenci sayımız bu sene 650. Ayrıca uluslararası öğretim üyesi sayımız arttı. Başta İslami İlimler Fakültemiz olmak üzere üniversitemizin diğer fakültelerinde dünyanın farklı yerlerinden öğretim elemanı istihdam ediyoruz. Yapılan bu protokoller ile bu sayı daha da artacak.”dedi.

Rektör Çelik açıklamasında ayrıca, Yemen’de yapılan anlaşmalara vesile olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Yemen Program Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Bozgöz’e teşekkür ederek TİKA ile daha önce de işbirliği içinde olduklarını ve TİKA ile işbirliği yaparak Yemen’in başkenti Sana’da bulunan Yemen-Türk Meslek Enstitüsünde Seramik bölümününü Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğretim üyelerinin kurduğuna dikkat çekti. TİKA’nın ülkemiz adına yaptığı uluslararası faaliyetlere tanıklık etttiklerini sözlerine ekleyen Rektör Çelik Yemen Program Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Bozgöz’ün, Yemen’de güzel işlere imza atmaya devam ettiğini ve kendilerine bu tarz ikili ilişkilere verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER