Uşak Üniversitesi Diploma Eki Aldı

Uşak Üniversitesi Diploma Eki Aldı

Uşak Üniversitesi Diploma Eki Aldı
banner599

Uşak Üniversitesi, Avrupa Komisyonu tarafından Diploma Eki Etiketi (DS Label) onayı aldı. 

Uşak Üniversitesi, yüksek öğretim diplomasına ek olarak verilen "Diploma Eki" almaya hak kazandı.

Rektör Prof. Dr. Sait Çelik konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 2013 yılında Avrupa Komisyonu’na yaptıkları başvurunun değerlendirilmesi sonucunda, Diploma Eki’ni (Diploma Supplement) almaya hak kazandıklarını bildirdi.

Uşak Üniversite’sinin her bir eğitim düzeyinde (önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora) yürütülen Bologna Süreci uyum çalışmaları kapsamındaki yoğun çalışmalarına takiben "Diploma Eki Etiketi” aldığını belirten Rektör Çelik "Diploma Eki" etiketinin birkaç yıla yayılan çalışmaların ürünü olduğunu söyledi.

Uluslararası bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerine dikkat çeken Rektör Çelik "Uluslararası bir üniversite olma hedefimizi gerçekleştirmek için göreve geldiğimiz andan itibaren özellikle Bologna sürecinin bir an önce tamamlanması için koordineli bir çalışma yürüttük. Bu yoğun çalışmalar sonucu Diploma Eki almaya hak kazandık. Mutluyuz çünkü öğrencilerimizi Diploma Eki vererek mezun edebileceğiz" dedi.

Diploma Eki’nin yükseköğretim kurumlarına sağladığı avantajlar olduğunu aktaran Rektör Çelik açıklamasında şunları belirtti:

"Diploma eki bir üniversitenin ulusal ve kurumsal bağımsızlığı korurken aynı zamanda bütün Avrupa'da benimsenen bir ortak çerçeveye aidiyetini sağlar. Üniversitenin yurtdışında adının yaygınlaşmasına yol açar ve mezunlarının ulusal ve uluslararası çerçevede iş bulma olanaklarını artırır. Diploma Eki Etiketi belgesini alan öğrencilerimiz bu belge ile birlikte AB eğitim alanında olan 48 ülkede doğrudan iş başvurusu yapabilecekler. Bu belge aynı zamanda kalite ve akreditasyon çalışmalarımızda yaptıklarımızın da bir göstergesidir. Diploma Eki Etiketi alma çalışmalarında Bologna Koordinatörlüğü ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı başta olmak üzere Bologna Süreci uyum çalışmalarına destek sağlayan değerli öğretim elemanları ve idari personelimize teşekkür ederim” dedi.

Diploma Eki Nedir?

Diploma Eki ( Diploma Supplement : DS), uluslararası saydamlığı pekiştirmeyi hedefleyen ve elde edilmiş yeti ve becerilerin, ve de bunların ifade edildiği diploma, derece, sertifika gibi belgelerin, akademik ve meslekî tanınmasını sağlamaya yönelik, bir yüksek öğretim diplomasına ek olarak verilen belgedir. Orijinal diplomada adı ve kimliği belirtilen kişinin takip edip başarıyla tamamladığı yurtdışı öğrenimin yapı, düzey, bağlam, içerik ve statüsünü tarif etmek üzere verilir. Hiçbir değer yargısı, denklik ve tanıma ifadesi taşımaz. Esnek ve kural empoze etmeyen bir belge olup, zaman, para ve emekten tasarruf sağlamak üzere öngörülmüştür. Yerel gereksinmelere uyarlanabilir tarzda tasarlanmıştır. Diploma Eki, ulusal kurumlar tarafından, Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve UNESCO tarafından ortaklaşa hazırlanmış bir şablona göre düzenlenir. Bu üç kurumun organize ettiği bir ortak kurul tarafından denenmiş ve geliştirilmiş olan bu şablon, Avrupa Birliği'nin tüm resmi dillerinde düzenlenmiştir.

Diploma Eki (DE), her öğrenciye mezuniyetini takiben diploma ile birlikte yaygın olarak kullanılan bir Avrupa dilinde (İngilizce) talep edilmeksizin otomatik olarak ücretsiz verilir. 

Diploma Eki Niçin Gereklidir?

Bugün tüm dünyada yeni diploma ve sertifikasyon şekilleri gelişmekte; hızla değişen iktisadî, siyasal ve teknolojik gelişmeler karşısında ülkeler öğrenci başarı değerlendirme tarz ve eğitim sistemlerini sürekli olarak değiştirmektedir. Sayıları hızla artan hareketli yurttaşlar, yeti ve becerilerinin âdil değerlendirmesini talep etmektedir. Yeti ve becerilerin tanınmaması ya da yanlış veya eksik değerlendirilmesi küresel bir sorun haline gelmiştir. Orijinal diploma ve diğer belgeler kendi başlarına yeterli açıklayıcı bilgi arz etmediklerinden dolayı, ayrıntılı ek açıklama tedarik etmeden bir diplomanın düzey ve işlevini kabul ettirmek son derece güç hal almıştır. Diploma Eki bu zorluklara cevaben üretilmiştir.  

• Yüksek öğretimde saydamlık sağlar.

banner595
• Diploma gibi eğitim belgelerinin süratle dikkate alınmasını sağlar. 
• Hareketliliği kolaylaştırır; yaşamboyu eğitimi ulaşılabilir kılar. 
• Sahip olunan diploma ve beceriler hakkında âdil, güvenilir ve yetkin bilgi verir. 

banner592
YORUM EKLE
banner591
SIRADAKİ HABER