Meslek Sahibi Olmak İsteyenler İŞKUR’a

Meslek Sahibi Olmak İsteyenler İŞKUR’a

Meslek Sahibi Olmak İsteyenler İŞKUR’a
banner425
İŞKUR hazırladığı mesleki eğitim kursları ve Düzce Belediyesi ile imzaladığı protokol doğrultusunda kayıt almaya devam ediyor. Özellikle çağın geçerli mesleklerine yönelik eğitim programları düzenleyen kurum 15 yaşından büyük herkese meslek kazandırmayı vaat ediyor.
Geçtiğimiz günlerde Düzce Belediyesi ile İŞKUR arasında imzalanan protokol kapsamında girişimcilik, garsonluk, kasiyer, reyon görevlisi, ve müşteri temsilciliği bölümlerinde Düzce’de istihdamı artırmak amacıyla ücretsiz olarak kurslar düzenlenmesi kararlaştırılmıştı. Geçen yılın İş Gücü Piyasası Analiz Çalışması verilerine dayanılarak İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda alınan kararlar sonucu Düzce Belediyesi ile İŞKUR işbirliğinde gerçekleştirilen kurslarla Düzce’de işsizliğin azaltılması hedefleniyor.
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş de protokol töreninde bir açıklama yapmış, Düzce’de işsizliğin gözle görülür şekilde olduğunu ve yerel yönetimlerin, belediyelerin istihdam sağlama konusunda büyük sorumlulukları olduğunu söylemişti. Başkan Keleş, konuyla ilgili olarak belediye bünyesinde de “İstihdam Masası” oluşturulduğunu ve buraya yapılan başvuruların doğrudan İŞKUR ile paylaşıldığına dikkat çekmişti. İŞKUR hazırladığı yeni eğitim programı kapsamında şartlarını ve destek programını da düzenledi. İstihdam garantisi sağlayan İŞKUR mesleki eğitim kursları sayesinde işsizliğin büyük ölçüde önüne geçilmesi hedefleniyor. Buna göre kurum meslek sahibi olmayanlara ücretsiz eğitimlerin verilmesinin yanı sıra kendi işini kurmak isteyen girişimcilere de destek programı hazırlayarak önayak oluyor. Her kesim vatandaşın ihtiyaçlarına cevap vermek için çalışan İŞKUR’da engellilerin, hükümlü ve eski hükümlüler ile işsizlik ödeneği alan vatandaşların istihdama katılması için özel bir çalışma da yapılıyor. Ayrıca vatandaşların ücretsiz eğitim programlarından faydalandığı süreç boyunca fiili olarak katıldıkları her gün için cep harçlığı, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri ile Genel Sağlık Sigortası primleri de İŞKUR tarafından karşılanıyor. Mesleki Eğitim Kursları’na katılmak için ise vatandaşların İŞKUR’a kayıtlı, 15 yaşını tamamlamış ve çalışmak istediği sektörün belirlediği nitelikleri taşıması yeterli oluyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner437

banner423