32 AVUKAT'A BERAAT KARARI VEREN HAKİMİN EŞİ FETÖ'DEN GÖZALTINA ALINDI

32 AVUKAT'A BERAAT KARARI VEREN HAKİMİN EŞİ FETÖ'DEN GÖZALTINA ALINDI
banner282

Uşak'ta 32 Avukatın otopark davasına bakan ve beraat kararı veren Hakim'in eşi Fetö Operasyonunda gözaltına alındı. 
Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Jandarma Genel Komutanlığında görevli oldukları ve kripto fetöcü oldukları iddasıyla gözaltına alınan 6 kişi içinde yer alan Uşak Merkez İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Y.M.A'nın Uşak 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Derman Aslan'ın eşi olduğu belirtildi. 

Uşak Baro Başkanı Gürcan Sağcan  32 Avukatın yargılandığı davda cesurca beraat kararı veren Hakim Derman Aslna'ın eşinin gözaltına alındığını sosyal medya hesabından duyurarak ayrıntılı bir açıklama yayınladı. 
BASIN AÇIKLAMASI AYNEN ŞÖYLE:
2 AVUKATA BERAT KARARI VEREN HAKİM DERMAN ARSLAN'IN EŞİ İÇİN UŞAK CUMHURİYET BAŞ SAVCILIĞI GÖZALTI KARARI VERDİ.

-- 14.06.2016 tarihinde Uşak Cumhuriyet Bas Savcısı Mustafa Gümüş Uşak barosuna kayıtlı bir avukatın aracını yönetmeliğe aykırı şekilde otoparktan çekici ile çektirmesi nedeniyle baş savcınnın bu keyfi uygulamasını 16.06.2016 tarihinde Uşak barosu avukatları basın açıklaması yaparak,araçlarının kornalarına basarak protesto etmişlerdir.

--Avukatların yaptığı basın açıklaması ve gösteri nedeniyle Uşak Cumhuriyet Baş savcılığı 32 avukata Kara Ulaşım Araçlarını kaçırma veya alıkoyma ,kişiyi hürriyetinten yoksun bırakma suçları nedeniyle 10. Yıla kadar hapis cezası istemiştir.

--Dava Uşak 2.Asliye Ceza Mahkemesinde 29.03.2018 ve 30.03.2018 tarihlerinde görülmüştür.bAvukatların duruşmasına Türkiye Barolar birliği başkanı Metin Feyzioğlu,Türkiye Barolar birliği yöneticiliri, 55 ilin baro başkanı ve diğer illerden gelen baro başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleriyle 100 ü aşkın avukat katılmıştır.

Mahkeme Hakimi Derman Arslan hiç bir baskıya boyun eğmeksizin davayı tarafsız ve bağımsız şekilde görerek adil ve adaletli şekilde 2 günde davayı sonuçlandırmış ve sanıkların kast veya taksirlerinin bulunmadığı gerekçesiyle BERAATLERİNE karar vermiştir.
Baro başkanı Av.Gürcan SAĞCAN 5.Nisan 2018 tarihinde AVUKATLAR GÜNÜ sebebiyle yaptığı basın açıklamasında " Uşak Barosu avukatları olarak 16.06.2016 tarihinde Adliyeyi keyfi olarak yöneten Baş savcıyı protesto etmek için 100 ü aşkın avukat baro başkanımız basın açıklaması yaparak baş savcıyı protesto etmek için toplandık.Anayasada yazan ifade özgürlüğü,toplantı özgürlüğü hakkımızı kullandık ve hiç bir şekilde kırıp dökmeden toplantıya son verdik.Bu barışçıl protesto nedeniyle Baş savcı yetkilerini kötüye kullanarak bizleri PKK teröristleri gibi yol kesmekle,kişilerin hürriyetini kısıtlamakla suçlayarak,Fetö terör örgütüne yardım ve yataklık yapanlara bile 2-3 yıl ceza istenirken hakkımızda 10 yıl hapis istemiyle dava açtı, yasaları çiğnedi,böyle bir olay türkiyede ilk defa yaşandı 32 avukata dava açıldı, Baş savcının amacı neydi,darbenin karşısında yer alan baroları -avukatları iktidara karşı kışkırtmakmıydı? Türk Yargısının itibarını Avrupa devletleri-Dünya Devletleri önünde küçük düşürmekmiydi ? Bu oyun Baromuz tarafından fark edilmiş ,soruşturmaya başlanınca o zamanın HSYK sı ve Adalet bakanlığı uyarılmıştır.Sesimize kulak verilmemiştir, ve bu dava açılmıştır.Dava açılır açılmaz HSK ya ve Adalet Bakanlığına Baromuz tarafından tekrar uyarıda bulunulmuştur.En son bu büyük oyuna Mahkeme tarafından adil ve adaletli bir şekilde son verilmiştir. Bu tür yöneticiler Türkiyenin hukuk devleti olmasının önünde engel oluşturmaktadırlar.Türkiyenin demokrasi notunu düşürmektedirler.Benim buradan Adalet Bakanımızdan talebim bu davayı açtıran Baş Savcının,açan savcının ve açılmasına izin veren Adalet bakanlığı görevlilerinin derhal GÖREVDEN ALINMALARINI Uşak Barosu avukatları adına talep ediyorum ." dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER