Turkcell, en hızlı 3G interneti sunuyor

Turkcell, en hızlı 3G interneti sunuyor

Turkcell, en hızlı 3G interneti sunuyor
banner601

Uluslararası bağımsız ölçüm ve denetleme şirketi P3 Solutions tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan testler sonucunda Turkcell, 3G internet hızında her 3 ilde de lider çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir�i kapsayan ölçümlemede Turkcell, şehir merkezlerinde 3G internet hızında mobil operatörler arasında birinci sırada yer aldı.

 

Dünyanın önde gelen ölçüm ve denetleme şirketlerinden biri olan, ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi sertifikalı Alman P3 Solutions firması, 3G lansmanını takip eden ilk 2 hafta içinde yaptığı denetimlerde 3G operatörlerinin verdiği internet hızlarını test edip kıyasladı. P3 Solutions, kendine ait özel test arabalarını ve ekipmanlarını kullanarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de, kendilerinin belirlediği rotada yaklaşık 2 biner km mesafede yüzlerce ölçüm yaptı.

 

Test ve analizler sonucunda, Turkcell 3G ortalama veri indirme hızı İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan ölçümler sonucunda P3 Solutions tarafından Turkcell’e liderlik sertifikası verildi. Ayrıca P3 Solutions tarafından seçilen alışveriş ve eğlence merkezleri gibi kapalı mekanlarda da testler yapıldı. Test ve analizlerin sonucunda alışveriş ve eğlence merkezleri gibi alanlarda Turkcell 3G ortalama veri indirme hızında açık ara farkla önde çıktı ve Turkcell bu alanda da liderliğini sürdürdü. Böylece P3 Solutions tarafından yapılan test ve ölçümlerde Turkcell’in diğer operatörlere göre 2 kata varan oranlarda daha hızlı 3G internet hizmeti sunduğu belgelendi.

 

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, “Turkcell olarak 5 yıldır 3G için, 2G’deki liderliğimizi sürdürecek şekilde hazırlandık. Kurduğumuz yeni şebekenin kalitesini ilk günden itibaren kontrol etmek, gelişim alanlarını belirlemek üzere denetimler yaptırdık. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki, 3G’deki liderlik hedefimize ulaştık ve bunu dünyanın en saygın firmalarından biri olan P3’ün bağımsız ölçümleri ile belgelendirmiş olduk.” dedi.

 

Terzioğlu, bu ilk testlerin başlangıç olduğunu, bugüne kadar 2G’de olduğu gibi 3G şebekesinde de ölçümleme ve geliştirmelerin sürekli olarak devam edeceğini vurguladı. Terzioğlu ayrıca, Turkcell’in A tipi lisans bedeli dahil olmak üzere 3G teknolojisine yaptığı 2,1 milyar TL’yi aşan yatırımın ve Turkcell ekibinin deneyiminin bu başarının en önemli nedenlerinden olduğunu belirtti.

 

P3 Solutions Genel Müdürü Peter Seidenberg ise yaptıkları bağımsız test ve ölçümler hakkında şu görüşleri paylaştı: “P3 Solutions olarak, Turkcell’in 3G şebekesinin daha ilk günlerinden itibaren sergilediği yüksek performansın, Avrupa’da yıllardan beri hizmet veren 3G şebekeleri kadar iyi olduğunu gördük. İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerek açık alanlarda gerekse kapalı alanlarda yaptığımız testler sonucunda Turkcell’in en hızlı 3G interneti sunduğunu tespit ettik ve bu sonuçları sertifikaladık.”

 

Dünyanın önde gelen bağımsız ölçümleme şirketlerinden biri olan P3 Solutions, özellikle telekomünikasyon sektöründe yaptığı güvenilir analiz ve ölçümlerle biliniyor. P3 Solutions�ın hizmet verdiği firmalar arasında, T-Mobile, Hutchison, Vodafone İngiltere, Nokia Siemens Networks, Ericsson, Bluetooth, Tetra ve Rohde&Schwarz gibi pek çok firma mevcut.banner600
YORUM EKLE
YORUMLAR
memoli
memoli - 11 yıl Önce

yaparsa turkcell yapar bu işi
hatırlarsanız devletten bu işin ihalesini kaç katı fiyatla almıştı turkcell. diğerleri 2. ve 3. olmuşlardı.
herzaman büyük ve lider ile çalışmak avantajlıdır ; bunu unutmayın...

SIRADAKİ HABER