En Popüler Türk Twitch Yayıncıları Kimdir?

Teknoloji 06.02.2024, 18:58
En Popüler Türk Twitch Yayıncıları Kimdir?

Dijital dünyanın oldukça yaygın hale gelmesiyle birlikte birçok farklı iş yapan birçok platform ortaya çıktı. Bunlardan biri olan twitch de son derece fazla kullanıcıya sahip. Ancak instagram ve youtube gibi platformlar kadar da yaygın değil. Twitch kullanıcıları genellikle bir konu ya da konularda uzman olan kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla ağırlıklı olarak oyunlarda kullanılıyor. Twitch kullanıcılarını diğer platformlardan ayıran en önemli şey ise para kazanmanın daha zor olduğudur. Burada para kazanmak diğer platformlara göre daha zordur çünkü burada para kazanmak için diğer izleyicilerin bağış yapması gerekir. Bu da normal izlenme ve abone sayılarından kazanmaya göre daha zordur.

Twitch platformu ilk ortaya çıkışı yalnızca oyun ve oyuncular için olsa da artık geliştikçe daha farklı alanlarda da faydalanılabiliyor. Özellikle online oyunlara meraklı olanların kullandığı twitch, ülkemizde de son derece popüler olarak kullanılıyor. Twtich yayını yapanlar kadar bunları izleyenler de son derece fazla. Peki, twitch nedir, nasıl kullanılır, en popüler Türk twitch hesapları hangileridir gibi soruları merak ediyorsanız işte içeriğin detayları…

Twitch Nedir?

Twitch, bir video kayıt yöntemidir. İster canlı olarak ister kayıt halinde sunulabilir. İlk ortaya çıkışı oyun ve oyuncular için olsa bile zamanla geliştirilerek günlük olarak daha farklı durumlarda aktif olarak kullanılıyor. Sahibi Amazonun sahibi olmasından dolayı da rahat bir şekilde geliştirilmeye devam edilmektedir. 2011 senesinde kurulduğunda ilk amacı oyunların canlı olarak izlenmesine dayanıyordu. Her ay ortalama 45 milyon izleyiciye sahip olan twitch, hala en çok oyun severler tarafından kullanılıyor.

Twitch’de sadece oyuncuları izlemekle kalmıyorsunuz. Aynı zamanda büyük ve popüler oyunların turnuvaları, yarışları ve çeşitli etkinlikleri oluyor ve dünyanın her yerinden birçok oyuncu buna katılıyor. Aynı zamanda sohbet etme aşamasında da konuşmalar olabiliyor. Yayını izleyenler bu konuşma ve sohbetleri de dinleyebiliyor. En önemli özelliği gerçek zamanlı veri akışı olduğu için de son derece popüler olmaya devam ediyor. Aynı zamanda kendine benzer olan da herhangi bir platform yok. Twitchin popülerlik kazanması ise League of Legans adlı LOL de denen oyunla birlikte oldu ve bundan sonra patlama yaşadı. Şimdi birçok oyunla ilgili yayınlar ve yayıncılar mevcut.

Twitch Nasıl Kullanılır?

Twitch nasıl kullanılır ve nasıl yayıncı olunur gibi soruların cevaplarını merak edenler de oldukça fazladır. Twitch, playstation, Xbox, mac gibi ekipmanlara sahip olanlar twitch yayını yapabilirler. Bu sayede canlı olarak başlattığınız oyun videolarınız izlenmeye başlar ve gün geçtikçe daha popüler hale gelebilirsiniz. Youtube’tan farkı yok gibi düşünülse de aslında en büyük farkı canlı akış sağlaması ve oyunlara entegre olmasıdır.  Twitch platformunu bu şekilde kullanarak kullanıcılara canlı oyun akışları sunabilir ve tüm dünyada düzenlenen turnuvalara katılabilirsiniz.

Twitch üzerinden para kazanmak da diğer platformlarda olduğu gibi burada da mümkündür. Burada para kazanmak izleyicilerin size bağış yapmasıyla gerçekleşir. Yani, yayınlarınızı izleyen izleyiciler bunlardan memnun kaldıklarında size bağışlar gönderir. Bu da size ek olarak yansır. Günümüzde hem dünyadan hem ülkemizden birçok twitch kullanıcısı vardır. Bunlar birçok oyunla ilgili yaptıkları canlı yayın akışlarıyla milyonlarca izlenmeye ulaşır ve keyifle takip edilir. Ancak genel olarak değerlendirmek gerekirse genelde Türk izleyicilerin bağış yapmadığı ve dolayısıyla da Türk twtich kullanıcılarının diğer ülkelere göre daha az kazanç elde ettiği görülür. Aynı zamanda dilerseniz başka ülkelerdeki twitch yayıncılarını da izleyebilirsiniz.

Popüler Türk Twitch Kullanıcıları

Twitch hem dünyada hem de ülkemizde son derece yaygın olan platformlardan biridir. Dünyada birçok twitch yayıncısı vardır. Ancak ülkemizdekiler de bu konuda geride kalmış sayılmaz. Son derece başarılı ve yüksek takipçili twitch kullanıcıları vardır. Twitch kullanımı ülkemizde son derece popülerdir. Birçok kişi oyun videolarının canlı yayın akışını yaparlar. İşte ülkemizden popüler olan twitch kullanıcıları:

  • Elraenn toplam 4.2 milyon takipçiye sahip olan popüler twitch yayıncılarından biridir. Geçen sene tam 1 milyon yeni takipçi kazanmıştır. Maksimum izlenme sayısının ise 163 bin olduğu bilinmektedir.
  • wtcN: Ferit Karakaya adıyla bilinen oyuncu, çok eski LoL oyuncularından biridir. Fortnite, Pubg gibi oyunları da yayınlarında oynayan Karakaya, artık tam zamanlı bir şekilde oyun yayıncılığı yapmaya başladı. Toplam 3 milyona yakın takipçisi vardır.
  • PQueen: Yani Pelin Baynazoğlu 2.3 milyon takipçiye sahip olan yayıncılardan biridir. Maskimum izlenme sayısı ise 30 bin küsürdür.
  • Kendine Müzisyen: Kemal Can Parlak tam 2.6 milyon takipçiye sahip olmasının yanı sıra farklı bir tarza sahip olmasıyla da dikkat çeker.
  • Mithrain: Pubg dahil birçok oyunu başarıyla oynayan Mithrain1.7 milyon takipçiye sahiptir. 42 bin civarı izlenmeye sahip olan yayıncı, Twitch fenomenlerinden biridir.
  • RRaenee: 971 bin takipçisi vardır. Maksimum izlenme sayısı ise yaklaşık 20 bindir.
  • Elwind: Neredeyse 1 milyon takipçiye sahip olan Elwind geçen sene tam 34 bin yeni takipçi kazandı.

Tüm bu twitch kullanıcılarının yanı sıra daha birçok kullanıcı vardır. Kimisi yeni aboneyken kimileri yolu ortalamış ve orta seviye kullanıcılar arasında yer alır. Burada önemli doğal olmak ve oyunları gerçekten iyi oynarken bir taraftan da eğlendirmektir. Bu kullanıcılar son derece kısa sürede ciddi takipçi elde eder. Türk twitch yayıncıları genel olarak benzer oyunlarda etkin olsalar da her birinin tarzı ve oynama şekli birbirlerinden farklıdır. Aynı zamanda oyun esnasında sohbet etmeleri de son derece ilgi çekmektedir. Ülkemizde de twitch yayıncılarına ilgi oldukça fazladır. Birçoğu oyun videolarını zevkle izlerken birçoğu da kendilerini bu şekilde geliştirmeyi amaçlar.

Twitch Türk yayıncılarının yanı sıra dünyada en çok izlenen Twitch yayıncıları da vardır. Ninja, xQc, Auroplay, ibai, rubius bunlardan yalnızca bazılarıdır. Diğer ülkelerdeki yayıncılar ülkemizdekilere göre daha çok kazanıyorlar. Bunun sebebi ise öncelikle ülkemizde yayıncılara bağış yapma alışkanlığının olmamasıdır. Eğer diğer platformlar gibi izlenme ya da takipçi sayısına göre kazanç elde edebilselerdi elbette hepsinin daha çok kazancı olabilirdi. Ancak oyun oynama merakları o kadar fazladır ki bu işi para için yapmadıkları da aşikardır. Yalnızca iyi oldukları alanda eğlenerek kendilerini canlı şekilde yayınlıyorlar.

Twitch, yaklaşık 15 yıldır aktif olan platformlardan biridir. Buraya ilk üye olanlar, yeni üye olanlara göre daha avantajlıdır. Çünkü kullanıcıların çoğu kendi videolarını izlemeye başlamışlardır. Bu da onların daha kısa sürede daha çok izlenmeye ulaşmalarını sağlamıştır. Bu sayede kısa sürede kullanıcıların kısa sürede izlenme sayıları ve takipçi sayıları artmıştır. Şu anda kanal açan yayıncının, 10 yıl önce kanal açan yayıncıya göre işi biraz daha zor olacaktır. Çünkü hem daha çok rakip vardır hem de onlar daha önce açtıkları için daha kolay ilerleme kaydetmişlerdir.

Bir sosyalleşme alanı da olan twitchte oyun oynamayı sevenler ve onları izlemeyi sevenler yer alıyor. Twitch yayıncıları Pubg, LoL gibi popüler olan ve online oynanan oyunları oynayan kişileri izleyenler oldukça fazladır. Bu sayede son derece popüler olan twitch kanalının üyeleri de oldukça fazladır. Twitch kullanıcıları son derece fazla olsa da ilk zamanlarda üye olanlar daha şanslıdır.

Twitch sosyal medya platformları arasında en adı duyulan platformlardan olmasa da aslında dünya genelinde oldukça fazla kullanıcı vardır. Twitch yayıncıları oynadıkları oyunları zevkle gösterdikleri gibi izleyiciler de aynı zevkle izlemeye başladılar. Twitch kullanıcısı ve yayıncısı herkes olamaz. Bunun sebebi ise bunun için oyun oynamak ve gerçekten başarılı olmaktır. Aksi takdirde izleyenler sevmez ve izlenme sayıları da artmaz. Bunun için önce gerçekten iyi oynamak gerekir. Oyun oynarken aynı zamanda sohbet eden twitch yayıncıları da vardır. Bunlar da izleyenler için daha eğlenceli hale gelecektir. 

Twitch platformunda etkin olmak isteyenler öncelikle oynadığı online oyunlarda son derece etkili ve başarılı olmaları gerekir. Böylece hem kendileri yayınlarını başarılı yapar hem de izleyicilerin daha keyif aldığı videolar olmuş olur. Twitch yayıncıları gerek ülkemizde olsun gerek dünyada olsun giderek popülerliğinin arttığı ve izlenme sayısının da katlandığı platformlar arasında yer alır.

Twitch takipçi satın almak istiyorsanız izlenmebayi.com adresine girebilirsiniz. En kaliteli izlenme ve takipçi hizmetleri için https://izlenmebayi.com/twitch-takipci-satin-al/ bölümünden işlem yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Karahallı Belediye Başkanı Ali Tpçunun Çalışmalarından mennumusunuz?
Karahallı Belediye Başkanı Ali Tpçunun Çalışmalarından mennumusunuz?
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 69
2. Fenerbahçe 26 67
3. Trabzonspor 26 43
4. Beşiktaş 26 43
5. Kasımpasa 26 39
6. Rizespor 26 36
7. Antalyaspor 26 35
8. Sivasspor 26 34
9. Başakşehir 26 33
10. A.Demirspor 26 32
11. Kayserispor 26 32
12. Samsunspor 26 30
13. Ankaragücü 26 29
14. Hatayspor 26 29
15. Alanyaspor 26 29
16. Karagümrük 26 28
17. Gaziantep FK 26 28
18. Pendikspor 26 26
19. Konyaspor 26 25
20. İstanbulspor 26 12
Takımlar O P
1. Eyüpspor 23 55
2. Göztepe 23 46
3. Kocaelispor 23 43
4. Bodrumspor 23 42
5. Sakaryaspor 23 40
6. Boluspor 23 36
7. Bandırmaspor 23 36
8. Ahlatçı Çorum FK 23 35
9. Gençlerbirliği 23 33
10. Erzurumspor 23 30
11. Keçiörengücü 23 29
12. Manisa FK 23 27
13. Ümraniye 23 27
14. Adanaspor 23 23
15. Şanlıurfaspor 23 22
16. Tuzlaspor 23 22
17. Altay 23 12
18. Giresunspor 23 7
Takımlar O P
1. Liverpool 25 57
2. M.City 25 56
3. Arsenal 25 55
4. Aston Villa 25 49
5. Tottenham 25 47
6. M. United 25 44
7. Brighton 25 38
8. Newcastle 25 37
9. West Ham United 25 36
10. Chelsea 25 35
11. Wolves 25 35
12. Fulham 25 29
13. Bournemouth 24 28
14. Brentford 25 25
15. Crystal Palace 25 25
16. Nottingham Forest 25 24
17. Everton 25 20
18. Luton Town 24 20
19. Burnley 25 13
20. Sheffield United 25 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 25 62
2. Girona 25 56
3. Barcelona 25 54
4. Atletico Madrid 25 51
5. Athletic Bilbao 25 49
6. Real Sociedad 25 40
7. Real Betis 25 39
8. Valencia 25 36
9. Las Palmas 25 35
10. Getafe 25 34
11. Osasuna 25 32
12. Deportivo Alaves 25 28
13. Villarreal 25 26
14. Rayo Vallecano 25 25
15. Sevilla 25 24
16. Mallorca 25 23
17. Celta Vigo 25 20
18. Cadiz 25 17
19. Granada 25 14
20. Almeria 25 8