Yıldırımlı Kız Çocukları “Çalıkuşu” İle Buluştu

Yıldırımlı Kız Çocukları “Çalıkuşu” İle Buluştu

Yıldırımlı Kız Çocukları “Çalıkuşu” İle Buluştu
banner628
Yıldırım Belediyesi, Dünya Kız Çocukları Günü’nü öğrencilerle birlikte Zeyniler’de kutladı.
Yıldırım Belediyesi bir ilk imza atarak Dünya Kız Çocukları Günü’nde ilçede öğrenim gören kız çocukları ile birlikte Zeyniler’de bir araya geldi. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve eşi Şükran Edebali’nin ev sahipliğinde Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Evi’nde düzenlenen programa Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, öğrenciler ve Zeyniler sakinleri katıldı.
Çalıkuşu romanına konu olan Zeyniler’de böyle bir faaliyete imza atmanın önemine işaret eden Edebali, “Çalıkuşu romanındaki Munise ve Feride karakterleri kız çocuklarımızın ufkunu genişletmiştir. Çalıkuşu romanındaki Feride karakteri bize kadınların her türlü zorlukla mücadele edebileceğini; azmi, cesareti ve özgüveniyle kendi ayakları üzerinde durabileceklerini öğretiyor” dedi.
Her kurumun, her ailenin ve her bireyin yapması gereken vazifeler olduğunu da hatırlatan Başkan Edebali, “Bu konuda Yıldırım Belediyesi olarak kurduğumuz Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüz ile ilçemizdeki genç kızlarımıza ve kadınlarımıza yönelik okuma yazma seferberliği başlattık ve bu konuda çok azimliyiz. YIL-MEK kurslarımızla kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygularken, meslek sahibi olmalarını da sağlayacak imkânlar oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.
Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da, mahalli idarelerin sosyal faaliyetlerin içinde olmasının meselelerin çözümüne önemli katkılar sağladığını söyledi.
Yıldırım Belediyesinin ilçenin marka değerinin artmasına önemli katkılar sağladığını aktaran Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise, “Gerek yapılaşma alanında gerekse sosyal projeler alanında insanlarımıza önemli hizmetler veren belediyede şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER