“Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde İlimizi Uşak Yörükleri Temsil Edecek"

“Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde İlimizi Uşak Yörükleri Temsil Edecek"
banner628
banner601

Vali Funda Kocabıyık 6 – 8 Eylül tarihleri arasında Söğüt’te gerçekleştirilecek olan 738. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde, Uşak yörüklerini, Uşak Valiliği adına kurulacak çadırda temsil edeceklerini söyledi.

738. Yıldönümü kutlanan Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerinin, Yörük kültürü ve geleneklerinin genç nesillere aktarılmasına vesile olduğunu ifade eden Vali Funda Kocabıyık, “Türk milleti var olduğu günden bugüne Dünya’nın farklı coğrafyalarında bulunmuş, kültürü ve medeniyeti ile birçok medeniyete tesir etmiş köklü ve asil bir millettir. Miras aldığımız yörüklük kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına önem veriyoruz” diye konuştu. 

Vali Funda Kocabıyık, “Hâkim olduğu bölgelerde adaletin ve güvenin tesis edilmesi için mücadele veren, mazlum milletlerin hamiliğini üstlenen yörüklük ruhu, Türk milletinin ruhunu şekillendiren önemli bir unsurdur. Yörüklük, yüzyıllardır Türk kültüründe önemli yere sahip olan ve günümüzde de devam eden bir yaşayış biçimidir. Bağımsızlıklarına düşkün, Devletine sıkı sıkıya bağlı yörüklerimiz, yerleştikleri yerde geldikleri yeri, aldıkları terbiyeyi unutmayarak Anadolu'ya ve Türklüğe bağlılıklarını göstermişlerdir” dedi.

Haziran ayında Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da 12 ilde faaliyet gösteren 30 yörük derneğinin başkan ve temsilcilerinin kendisini ziyaret ettiğini ifade eden Vali Funda Kocabıyık, “Geçtiğimiz Mayıs ayında Karakeçili Yörükleriyle 16 kilometre yürüyerek göç yoluna tanıklık etmemizin ardından yörük dernekleri temsilcileri bizleri ziyaret ederek Söğüt’teki etkinliğe davet ettiler. Bu çerçevede 738.si kutlanan Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerinde Uşak yörüklerini temsili için Valilik olarak çadır kuruyoruz. Burada Uşak kültürünü, Uşaklı yörüklerinin yaşam tarzını yansıtmaya çalışacağız. Anma etkinlikleri ve şenliklerde Uşaklı yörüklerin de yer alması için destek veren başta Bilecik Valisi Sayın Bilal Şentürk’e, Söğüt Kaymakamı Murat Öztürk ve Belediye Başkanı İsmet Sever’e teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER