BANAZ'DA 32 MİLYON TL LİK HIZ CEZASI

Banaz'da Sürücülere 2 kilometrelik yolda 3 ceza

BANAZ'DA 32 MİLYON TL LİK HIZ CEZASI
banner628
 Banaz ilçesinde kurulan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi ile 43 günde 32 milyon lirayı bulan tutarda 100 bin 718 hız sınırı aşma cezası uygulandı
- Yaklaşık 2 kilometrelik mesafede art arda 3 noktaya yerleştirilen 6 cihazın her ölçüm için ayrı ceza kesmesi üzerine valilik inceleme başlattı 
- Uşak Valisi Okur: 
- "2 dakika içinde 3 kez ceza uygulanan sürücüler var. Konuyu her yönüyle inceliyoruz. Sürücülere birden fazla ceza yazılmaması konusunda talimat verdim"
Uşak'ın İzmir-Ankara karayolu üzerindeki Banaz ilçesinde 43 gün önce faaliyete geçen "Trafik Elektronik Denetleme Sistemi" (TEDES) ile 100 binin üzerinde hız sınırını aşma cezası yazılması dolayısıyla gelen şikayetler üzerine valilik harekete geçti.
Banaz Belediyesi'nin "Gelir Paylaşımlı Trafik Elektronik Denetleme Sistemi" kapsamında özel bir şirket ile imzaladığı protokol gereği ilçe içinden geçen yaklaşık 2kilometrelik yoldaki 3 noktaya hız ölçen 6 cihaz kuruldu. 
Günlük ortalama 11 bin aracın geçiş yaptığı yolda 24 saat kesintisiz ölçüm yapan cihazlar, saatte 70kilometre olan hız sınırının aşılıp aşılmadığını denetlemeye başladı. Şirket ve belediye arasında imzalanan protokol gereği, her bir ölçüm cihazının belirlediği ihlaller için trafik cezası uygulanmaya başlandı. 
Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre sistemin faaliyette bulunduğu 43 günde hız sınırı aşımı tespitiyle 100 bin 718 trafik cezası uygulandı. Polis tarafından düzenlenerek adreslere posta yoluyla tebliğ edilen cezaların toplam bedeli ise 32 milyon liraya yaklaştı. Sistemin 189 ile 391 lira arasında uygulanan hız sınırı aşma cezalarından, günde ortalama 2 bin 342 adet kestiği belirtildi.   
-"Konuyu her yönüyle inceliyoruz"
Uşak Valisi Ahmet Okur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her bir ölçüm cihazı için ayrı ceza kesilmesiyle ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirterek olayın her yönüyle incelendiğini bildirdi. 
Trafik kazalarının önlenmesi için tüm tedbirlerin alındığını vurgulayan Okur, şu bilgileri aktardı:
"Bölgede hız kontrolü yapıldığına dair sürücüleri uyarmak amacıyla yeteri kadar uyarıcı işaretleme yapılmamış, ivedilikle bu sorunun çözülmesini istedim. Hız ihlali yapan sürücülere kısa mesafede birden fazla ceza kesilmesini doğru bulmuyorum. 2 dakika içinde 3 kez ceza uygulanan sürücüler var. Konuyu her yönüyle inceliyoruz. Sürücülere birden fazla ceza yazılmaması konusunda talimat verdim" dedi.
-"Cezalar iptal edilir"
Avukat Emin Özçelik ise söz konusu sistemle 2kilometre mesafede art arda 3 kez trafik cezası uygulanmasının hukuka aykırı olduğunu savundu.
Ülke genelinde kurulan benzer sistemlerde sürücü 2kilometrelik etapta hız ihlali yaptığında tek cezaya muhatap kaldığını anlatan Özçelik, Banaz'da ise tek ihlale 3 ceza birden kesildiği bir ortam oluştuğunu söyledi.
Sisteme ilişkin uyarıcı işaretler de bulunmadığına dikkati çeken Özçelik, şu görüşleri dile getirdi:
"Ortada çok ciddi bir rant söz konusu. Birden fazla hız cezası kesilen sürücüler sulh ceza mahkemelerine başvurmalı. Yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapılmasını beklemek trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına gelir. Bu durum çağdaş hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz ve kabul edilemez. Hayatın olağan akışına aykırı olan bu durum kamu yararından çok kamu zararına neden olur. İdare mahkemesinde yürütmeyi durdurma talepli dava açmayı planlıyoruz. Bu konuda idarenin gerekli çalışmayı yapmasını bekliyoruz." 
-"Belediyeye gelir sağlıyor"
Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı ise sistemin belediyeye gelir sağladığını belirterek, "İlçemizde trafik kurallarına uyulması ve olumsuzlukların önüne geçmek için bu sistemi kurma kararı aldık. Bundan belediye gelir de elde ediyor. Gelirin yüzde 15'i belediyeye, yüzde 15'i sistemi kuran firmaya kalıyor" diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 16:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ertürk
Ahmet Ertürk - 6 yıl Önce

i̇zmir'den ankara'ya kadar belki böyle bir uygulama yapan tek belediye banaz. bir de paranın %15inin özel şirkete kalması akıl alır bir durum değil. devlet bir kere parasını öder ya da belediye ne kadarsa o sistem kurdurur. şimdi 30 milyon liranın bile yüzde 15'i 4.5 milyon lira ediyor bir aylık gelir bu, bu şirketin bu 3 direği dikip ölçüm yapması kaç paraya malolmuş ki ömür boyu buradan %15 gelir alacaklar?

ali keskin
ali keskin - 6 yıl Önce

Kac can aldı o yol kac tane genç oldu 3 ceza yemişler cokmu acaba ????

Sebahattin balcan
Sebahattin balcan - 6 yıl Önce

Her kaza is kazası olan is yerine ne ceza kesmiş o belediye başkanı teşekkürler

Ümit
Ümit - 6 yıl Önce

O yolda uyarı levhası yok ve madem o yolda binlerce can gitti neden alt geçit yada üst geçit yapılmadı bu zamana kadar? Şoför lerin suçu ne? Bariz belli resmen rant kurulmuş. Sanada ceza 3 gelsinde bakalım böyle konuşabilecekmisin? Ben aslen uşaklıyım senede 4-5 defa gelir giderim ilk defa böyle saçma bir şey gördüm

kasırga
kasırga - 6 yıl Önce

O paraları ne şartlarda kazanıyor uz başkalarına rant sağlansın diyemi verelim çoluk çocuğumuzun kakkı nı

mustafa ulu
mustafa ulu - 6 yıl Önce

Ya tamamda yapılan uygulama saçma sen hiç üst üste üç ceza yedinmi ve bunu özel şirket kesiyor. Sizin duygularınıza oynayıp uygulamayı adil gösteriyorlar

Adem c
Adem c - 6 yıl Önce

Verdiniz eveti alın size demokrasi :)

Cu
Cu - 6 yıl Önce

Kural neyse uyulsun bıliyormusunuz kaç can gitti o yolda

Mehmet
Mehmet - 6 yıl Önce

i̇lçenin her iki girişinde kocaman uyarı levhaları var herkes dikkat etsin.

maltintash
maltintash - 6 yıl Önce

caydırıcı tedbirin alınması güzel ancak abartmamak lazım. şehrin girişine bir de çıkışına 2 iki adet yapılmış olsa yeterli. arka arkaya 3 flaşör koymanın bir mantığı yok.

gmy
gmy - 6 yıl Önce

türkiye deve gibi düzgün bi tarafı yok.

Ramazan Karaca
Ramazan Karaca - 6 yıl Önce

Her kes kurallara uysun cezada yemesin yerinde bir karar vermis belediye

Ilhan komur
Ilhan komur - 6 yıl Önce

Senin galiba o firmayla bir baglalantin var firma 3 direk dikip 43 gunde bir servet kazanmis o zaman bizde yoldahiz yapanlarin cezasini kendimiz keselim devlete lafimiz yok kimki o firma belediyenin yandasidir kesin o firmayi arastirsinlar belediye kendi dikememismi 3 direk bukafarmi fakir banaz belediyesi


banner633
SIRADAKİ HABER