MİLLİ ŞAİR M.AKİF ERSOY AKM`DE ANILDI

MİLLİ ŞAİR M.AKİF ERSOY AKM`DE ANILDI

MİLLİ ŞAİR M.AKİF ERSOY AKM`DE ANILDI
banner471

UŞAKLILARA ‘İSTİKLAL MARŞI’ ÖNERİSİ
Edebiyatçı-Yazar İslam Yaşar, Şair-Yazar M. Akif Ersoy’un günümüzde yurdun dört bir yanında anıldığını belirterek, bundan sonraki genç nesillerin özellikle M. Akif’i örnek olarak hayatının her alanında kalıcı başarılar elde edebileceğini belirtti.
Yaşar, Türkiye’nin İstiklal Mücadelesi’nden bu yana iyi yönde çok ilerlemeler kaydettiğine değinerek “Türkiye’de bundan sonra yapılanların kalıcı olması, yeni bir İstiklal savaşının yapılmak zorunda kalınmaması ve geleceğe emin adımlarla ilerlemek için Akif’in İstiklal Marşı, Safahat gibi eserlerini iyi incelemeliyiz. Özellikle İstiklal Marşı’nı çocuklarımıza ezberletmeyi, zorla okutmayı bırakmalıyız. Onlara İstiklal’i, İstiklal Marşı’nı, Akif’i doğru anlatmalıyız. Onlara sevgiyle yaklaşmalıyız. Akif ve eserleri sevginin, mücadelenin temsilidir. O zaman göreceksiniz ki tüm çocuklarımız, gençlerimiz, gelecek nesiller İstiklal Marşını severek okuyacak, ezberlemeden içselleştirecek, Akif’i anlayacak, Vatan sevginin önemini daha iyi kavrayacaktır” diye konuştu.Her yıl tüm Türkiye’de AK Parti İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Mehmet Akif’i anma etkinlikleri bu yıl Uşak’ta da gerçekleştirildi.  Şair-Yazar-Edebiyatçı Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında Edebiyatçı-Yazar İslam Yaşar’ın “M. Akif’in Dava Adamlığı Rolü, Milli Mücadele ve İstiklal Marşını Anlamak” adlı konferans Uşak Atatürk Kültür Merkezi’nde 24 Aralık 2011 Cumartesi Günü saat 19.00’da yapıldı. 2,5 saat süren Gecede edebiyat dünyasında yaptığı çalışmalarla son yıllarda büyük yankı yaratan ve Mehmet Akif Ersoy’la ilgili araştırmalara imza atan İslam Yaşar, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un bilinmeyen yönlerini izleyicilere anlattı. Program aralarında sahnede canlı ney dinletisi yapılırken, Uşak AK Parti İl Başkanı Mehmet Gün ve Uşak Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Kuzubaşı gecenin anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı. Ayrıca geceye katılamayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uşak Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş ve Uşak Ak Parti Milletvekili Avukat Mehmet Altay’ın telgrafla gönderdiği tebrik mesajları okundu.

‘M. AKİF BİZLERE GURUR VE MUTLULUK VERİYOR’
Gecede kürsüde konuşan Uşak Ak Parti İl Başkanı Mehmet Gün “M. Akif’in Uşak’ta da anılması bizlere gurur veriyor. M. Akif hayatıyla örnek olmuş, hiçbir zaman makam mevkiyi düşünmemiş, vatanı için maddi manevi her türlü bedeli ödemekten çekinmemiş bir büyüğümüzdür. O’nun için geceyi düzenleyen tüm gençlere teşekkürlerimi” sunuyorum dedi. Gün’ün ardından kürsüde söz alan Uşak Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Kuzubaşı da “Bizler Mehmet Akif Ersoy gibi tüm büyüklerimizi anmak, onları okumak, onlara rahmet okumak, onların eserlerini incelemekle görevliyiz. Bütün gençlerin, bütün insanların ayrım yapmadan Akif’i anması bizlere mutluluk veriyor. Bu nedenle bizler Akif’in hep izinden gideceğimizi söyleyerek, omuz omuza veriyoruz. Geceye katılan tüm Başkanlarımıza, yürütme ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza, halkımıza teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.
Gecede okunan telgraflarda ortak mesaj ise “Akif için düzenlenen konferanstan dolayı Uşak’a tebrik”ti.

banner521

“İYİ BİR İNSAN, İYİ BİR ÂLİM, İYİ BİR ŞAİR…”
Gecede söz alan Edebiyatçı-Yazar İslam Yaşar da Mehmet Akif’in Dava Adamlığı Rolünü Akif’in hayatı üzerinden anlatarak, İstiklal Mücadelesi ve İstiklal Marşının anlamı üzerinde durdu. Yaşar, M. Akif’in spordan siyasete, edebiyattan şairliğe değin birçok alanda kendini yetiştirdiğinin altını çizerek, Akif’in Türkiye’nin o zor koşullarında kendini vatan mücadelesine adadığını vurguladı. Yaşar “Akif bir sevgi insanıydı. Akif hem iyi bir insan, hem iyi bir âlim, hem iyi bir şairdi. O’nun insanlığı, âlimliğinden ve şairliğinden önde geliyordu. Yoksa Akif böyle olmasaydı Akif olamazdı. Akif’i burada bir şahsiyet yahut kişi olarak zikretmemek gerekiyor. Akif’i mücadelenin, vatan sevgisinin, iyiliğin bir kişiliği olarak okumak en doğrusu. Yoksa tarihi anlamak, mücadeleyi bilmek için Akif’i düz bir şekilde portre olarak incelemek yetmiyor. Onun şiarı şuydu… Mesela Akif mahallesinde okuma yazması olmayan iyi bir güreş sporcusu gence gider ‘bana güreş öğret ben de sana okuma yazma öğreteyim’ derdi. Güreşçiden o şekilde güreşi öğrenmiş, o gence de okuma yazmayı öğretmişti. Bilgilerini uzmanlarından edinir, bildiklerini ise paylaşmaktan imtina etmezdi. İşte Akif, Milli Mücadele Yıllarında tek bir standartta, tek bir yerde, tek bir meslekte yer almayan, binlerce insandan biri olmadığı, özgün bir kişi olduğu için çok şey yaptı. Akif böyle olmasaydı bugün al bayrakla her gün okullarda her yerde İstiklal Marşı okunmaz, Türkiye’nin dört bir tarafında anılmazdı.” şeklinde konuştu.

“İSTİKLAL MARŞI’NI EZBERLETMEMELİ, SEVDİRMELİYİZ’
Akif’i anlatan Yaşar, İstiklal Marşı’nın günümüzde ve gelecekte niçin önemli olduğunu da şu sözlerle aktardı:

“Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı yazdığında hiçbir şeyi yoktu. Hatta ona teklif edilen parayı alıp cebine koymadı. Milletin parasını almadı. Hiçbir makam mevki istemedi. Hatta Akif sürgüne gittiğinde tek dileği vardı: Vatanının topraklarına geri dönmek. Vefat etse de, o topraklarda ebediyete huzurluca ermek. Akif’i şükürler olsun ki memleketine geri döndü. Ve hakkın rahmetine kavuştuğunda zamanın üniversite gençliği O’na yakışır bir uğurlama gerçekleştirdi. Yüz binlerce gencin ve şairlerin duyarlılığıyla neyse ki Akif topraklarında dileğine kavuştu. Akif’in İstiklal Marşı ve Safahat gibi eserleri de onun ölümsüzlüğünün tescillenmesi demek oldu. Akif’in İstiklal Marşı milletimizin istiklali, vatan sevgisi demektir. O nedenle İstiklal Marşını da iyi anlamalı, okumalı, özümsemeliyiz. Zorla değil, severek okumanın, okutmanın yöntemlerini öğrenmeli ve öğretmeliyiz. O zaman göreceğiz ki tüm kuşaklar daha çok sevecek, okuyacak ve onun izinden giderek Vatan’ına daha çok sahip çıkacaktır.”Yaşar, sözlerinin ardından geceye ev sahipliği yapan gençlere de teşekkür ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.Konferansa Uşak AK Parti Gençlik Kolları’nın organize ettiği konferansa AK Parti Uşak İl Başkanı Mehmet Gün, AK Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Mehmet Nacar, AK Parti Uşak Gençlik Kolları Muhammed Kuzubaşı, İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, AK Parti Uşak Gençlik Kolları Yürütme ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Uşak İlçe Teşkilatları Başkanları, gençler ve halktan çok sayıda insan katıldı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER