Uşak ve Afyonkarahisar'a Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Solak: "Türkiye'de ilk kez birden fazla ilin bir araya gelerek kurduğu Afyon, Uşak Teknoloji Geliştirme Bölgesi resmi olarak kuruldu"

Uşak ve  Afyonkarahisar'a Teknoloji Geliştirme Bölgesi
banner628
banner601
 Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Türkiye'de ilk kez birden fazla ilin bir araya gelerek kurduğu Afyon, Uşak Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin resmi olarak kurulduğunu söyledi.
Solak, AKÜ sosyal tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, bölgede özellikle üniversite-sanayi, üniversite-sivil toplum işbirliğinin yapılacağı en güzel uygulamalardan olan Teknopark, Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin kurulduğunu belirtti.

Solak, Afyon, Uşak Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin Türkiye'de ilk kez birden fazla kentin bir araya gelmesi ile kurulmuş bir teknopark olduğunu kaydetti.

"Afyon, Uşak Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin diğerlerinden bir farkı var ki birden fazla üniversitenin ortaklığında teknoparklar var ancak ilk kez birden fazla ilin ortaklığında bir teknopark kuruldu" diyen Solak, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ilk kez birden fazla ilin bir araya gelerek kurduğu Afyon, Uşak Teknoloji Geliştirme Bölgesi resmi olarak kuruldu. Süreç 3 ille başlandı ancak 2 ille sonuçlandırıldı. Bu açıdan Afyon, Uşak Teknoloji Geliştirme Bölgesi örnek bir projedir. Üniversite olarak teknoparkın 'kuluçka merkezi' olarak tanımlanabilecek Teknoloji Geliştirme Merkezi Mayıs 2012'de kuruldu. Teknoparkla ilgili anonim şirketi kısa sürede kurulacak. AKÜ olarak daha önce Mayıs 2012 tarihinde Teknoloji Geliştirme Merkezini kurmuş ve kamuoyuyla paylaşmıştık. Bugüne kadar 13 proje başvurusu geldi. 20'ye yakın gelmişti, ama 13'ü onaylanmıştı. O projelerin bir kısmı bitti, bir kısmının çalışmaları devam ediyor. Rektörlüğümüzün arkasında kendilerine ayrılan elektriği, suyu, telefonu ve temel giderleri üniversitemizce karşılanan ve işlik yerleri verilen alanda çalışmalarını sürdürüyorlardı. Orası bir kuluçka merkeziydi. Bugünden itibaren ise Afyon-Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesini fiilen kurduk. Önümüzdeki 15 ya da 20 gün içinde ilgili anonim şirketi kurarak faaliyetlerine başlayacağız."

- 155 bin metrekarelik alana sahip

Solak, teknoparkların bulunduğu bölgede üniversite öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve firmaların birlikte olması ile innovatif çalışmaların yapıldığı, araştırma-geliştirme çalışmalarının gerçekleştirilerek ülke ekonomisine yeni nesil teknolojilerin kazandırıldığını ve bu bağlamda ürün ve üretimin yapıldığı yerler olduğunu söyledi.

Solak, "Teşvik uygulamalarının yapıldığı, vergi muafiyetlerinin yapıldığı alanlardır. Kuruluşunu 3 senedir takip ettiğimiz, neredeyse bin sayfayı geçen bir yazı ve evrakla, 302a yakın kuruluştan bilgi alarak tamamladığımız teknoparkımız resmen olarak kuruldu" diye konuştu.

- Tıbbı ve aromatik bitkilerle ilgili öncü konumdayız

AKÜ olarak tıbbı ve aromatik bitkiler konusunda Aralık 2014'den beri doğrudan çalışan bir üniversite olduklarını anlatan Solak, şu anda ilçelerde dekar boyutunda lavanta ekimi yaptırdıklarını belirtti.

Önümüzdeki ay Fransa'ya gideceklerini ifade eden Solak, "Bu teknoparka ve Afyonkarahisar'a aromatik bitkilerin ürünlerini elde etme teknolojisini getireceğiz" dedi.

Solak, Fransa'nın Marsilya kentinin lavanta bitkisinden büyük gelir elde ettiğini belirterek, "Marsilya'ya gideceğiz ki bu şehir geçimini lavantadan sağlıyor. Yılda 250-300 milyon avro gelir elde ediyorlar. Orada bu işin nasıl yapıldığını göreceğiz. Türkiye bu konularda biraz geri kaldı ama Afyon bunun öne çıkarıcısı olacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 17:28
banner632
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER