“Ek süre e-ticaret sektörüne nefes aldırdı”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), bankalara, kredi kartlarının internetten alışverişe açık olmasını kart sahibinin talebi üzerine sağlama zorunluluğu getirdiği kararının yürürlüğe girme süresi uzatıldı.

“Ek süre e-ticaret sektörüne nefes aldırdı”
banner628
banner629

BDDK'nın uygulama için 31 Aralık 2017 tarihine kadar ek süre vermesini değerlendiren GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, “Bu karar, ülkemizde yeni gelişmekte olan e-ticaret sektöründe meydana gelebilecek yavaşlamaya engel olması açısından çok sevindirici” dedi. 
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 16 Şubat 2017 tarihli kredi kartlarının online alışverişte kullanımına ilişkin alınan 17 Ağustos 2017'de uygulanması beklenen 7052 sayılı kararının yürürlüğe girme süresi uzatıldı. Yeni tarih BDDK tarafından 31 Aralık 2017 olarak belirlendi.
 
 “Zaman kazandık”
GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı karara ilişkin değerlendirme yaptı. 4,5 aylık ek sürenin e-ticaret sektörünü rahatlatacağını belirten Kantarcı, “Ek süre tanınması e-ticaret sektörü açısından çok önemliydi. Çünkü bankaların yanı sıra e-ticaret şirketlerinin ve sektör derneklerinin kart sahiplerini bilgilendirmek için sağladığı yoğun iletişim desteğine rağmen, bugün itibarıyla kartını internet işlemlerine açmak için onay verenlerin oranı beklentilerin çok altında kalmıştı. Yeni kararla birlikte tüm sektör kullanıcılarına ulaşmak için daha fazla zaman kazanıldı; sektör nefes aldı” diye konuştu.  
 
Kantarcı sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzde yaklaşık 4,5 aylık bir geçiş süreci daha olacak. Bu zamanı tüketiciye doğru anlatmak ve gerekli izinlerin karşılanması anlamında etkili kullanmak gerekiyor. Bankaların tüm kredi kartı kullanıcılarını bilgilendirerek internetten alışverişte kart kullanımına devam etmek isteyenlerden gerekli izinleri belirlenen süre içinde toplayabilmesi kritik önem taşıyor. Bu süreçte e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin de rolü büyük. Onların da kullanıcılarına bu kararın önemini doğru şekilde aktarabilmesi gerekiyor. Ödemelerin yüzde 90'ı aşan bir oranda kredi kartıyla gerçekleştiği e-ticaret sektörüne doğrudan etki edecek bu gibi düzenlemelerde, elektronik ticaretin son yıllarda Türkiye'nin en hızlı büyüyen sektörleri arasında olduğunun da dikkate alınması ayrıca sevindirici.”
 
“BDDK ile görüşlerimizi paylaştık”
GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, “BDDK'nın amacı, dolandırıcılıkla sonuçlanan art niyetli birtakım eylemlerin önüne geçmeye çalışmak. Bizler de dolandırıcılık nedeniyle mağduriyet yaşanmasını elbette istemiyoruz. Bununla beraber, hâlihazırda internetten alışveriş yapan tüketicilerin mağdur olmaması da çok önemli. Son tüketicinin de bu uygulamadan negatif etkilenmemesi için görüşlerimizi BDDK ile paylaştık ve her zaman dirsek temasında olduk” diye konuştu.

Kantarcı, “Ülkemizde yeni gelişmekte olan e-ticarette bir yavaşlamaya neden olmamak adına tanınan ek süre için BDDK Başkanı Sayın Mehmet Ali Akben ve kurul üyeleri ile bu süreçte her zaman olduğu gibi bizlere destek vermeye devam eden TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na şükranlarımızı sunarız” dedi.
 
 
GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve 16 yıllık geçmişiyle Türkiye'de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında global e-ticaret devi eBay'in çatısı altına girdikten sonra sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 60 milyon ziyaret, yaklaşık 19 milyon kayıtlı üyesiyle Türkiye'nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi olan GittiGidiyor1, avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50'den fazla kategoride 15 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Yaklaşık her saniyede 1 ürünün satıldığı site, 5 milyon kez indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin %64'ünü mobilden almaktadır. www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler ve uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor.

banner632
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER