Uşak'ta tedavi edilen pelikan doğaya bırakıldı

Uşak'ın Eşme ilçesinde avcılar tarafından vurulduktan sonra bir çobanın bulduğu yaralı tepeli pelikan, tedavisinin ardından doğaya bırakıldı.

Uşak'ta tedavi edilen pelikan doğaya bırakıldı
banner628
 Ahmetler Mahallesi'nde çobanlık yapan İsa Uçar, arazide koyun otlatırken, avcılar tarafından vurulmuş yaralı tepeli pelikan buldu. Uçar, nesli tükenme tehlikesi altındaki kuşu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. 
Veteriner hekim tarafından sol kanadındaki saçmalar temizlenen ve tedavisi tamamlanan pelikan, Kolonkaya Mahallesi yakınlarındaki Üçpınarlar Göleti'ne götürülerek doğaya salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hüseyin Tekin, burada yaptığı açıklamada, gölette 32 tepeli pelikan bulunduğunu, bölgede sürekli kuş sayımı ve izleme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Tepeli pelikanın nesli tehlike altındaki kuş türleri arasında olduğuna değinen Tekin, "Bölgemizde konaklamaları ve giderek sayılarının artması sevindirici. Ancak bilinçsiz kişiler tarafından vurulması çok üzücü. Bu ve benzeri olayların bölgede bir daha yaşanmaması için gölet çevresinde denetimlerimizi artıracağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 15:19
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER