KEMOTERAPİ ÜNİTESİNDE MÜZİKLİ MORAL GÜNÜ

Uşak Devlet Hastanesinde Kanser hastalarına müzikli moral günü düzenlendi.

KEMOTERAPİ ÜNİTESİNDE MÜZİKLİ MORAL GÜNÜ
banner628

         Dünya da ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir halk sağlığı problemi olan kanser toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, tedavi ve teşhis olanaklarının giderek artması ve yapılacak taramalar ile erken teşhis imkânlarının olması kanserle mücadele için yapılan çalışmaları daha da önemli kılmaktadır. Kansere karşı alınacak önlemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde her yıl Nisan ayının ilk haftası, “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” olarak belirlenmiştir. Toplumun doğru bilgilendirilmesi ve kanserden korunma konusunda “farkındalık oluşturulması” kanserle mücadelede başarıya ulaşmada temel önceliktir. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu unutmamalıdır. İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile artmaktadır. 
           Uşak Devlet hastanesinde Kemoterapi ünitesinde tedavi gören hastalarımıza yönelik tedavide moralleri yükseltmek ve bu hastalıkta erken teşhisin önemini vurgulamak maksadıyla bir etkinlik düzenlendi. Canlı müzik eşliğinde hastalara moral verilirken, pasta ikramı yapıldı. Tedavi gören hastalara karanfil dağıtılarak geçmiş olsun dileklerinde bulunuldu. 
        Uşak Devlet Hastanesi Kemoterapi ünitesinde yapılan etkinliğe Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın ATLI, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op.Dr.M.Fatih Zeren, Başhekim Uzm.Dr. Abdurrahman Yılmaz, Başhekim Yard. Ali Volkan Özdemir, Kemoterapi ünitesi Sorumlusu Onkoloji Uzmanı Dr. Utku Dönem DİLLİ, hastane idarecileri ve çalışanları katıldı. 
     Onkoloji Uzmanı Dr. Utku Dönem DİLLİ açıklamasında; Kanser tanısı ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi o kadar erken başlar ve tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavinin başarıya ulaşma şansı da o kadar yüksek olmaktadır. Hastanemizde de kanser cerrahisi konusunda oldukça başarılı uzman hekimlerimiz vardır. Kanser konusundaki temel hedefimizin toplumda farkındalığı sağlayarak toplum bilincinin oluşmasını sağlamak olmalı. Onların ilaçlarla birlikte morale, sevgiye ve ilgiye ihtiyacının olduğunu biliyoruz. Bu tür etkinlikleri artırarak hastalarımızla birlikteliğimizi ve morallerimizi yüksek tutmaya devam edeceğiz. dedi 
Uşak Devlet Hastanesinde bu tür organizasyonları hastaların moral ve motivasyonunu üst seviyede tutmak için yaptıklarını belirten Başhekim Dr. Abdurrahman Yılmaz yaptığı konuşmada, "Kemoterapi ünitemizde günlük ortalama 20 hasta ayaktan kemoterapi alıyor. Hastalarımıza en iyi hizmeti vermek için bütün yönetim ve personelimiz ile özverili bir şekilde çalışıyoruz. Bu tür etkinliklerin ve müziğin hastaların tedavi sürecinde etkisi artık yadsınamaz bir gerçek. Bundan sonra da bu tip organizasyonları yapmaya devam edeceğiz. Tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim" dedi. 
        Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın Atlı  kemoterapi alan hastalar ile onkoloji servisinde yatarak tedavi gören hastaları ziyaret ederek, onlarla ilgilenerek tek tek hatırlarını sordu ve onlara çiçek ve  moral verdi.  Atlı açıklamasında; Bu hastalık bireylerde ve toplumda  maddi ve manevi kayıplara ve  ailelerde zorlu bir sürece neden olmaktadır. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, teşhis ve tedavi imkanlarının giderek artması, yapılacak taramalar ile erken teşhis imkânlarının olması kanserle mücadelede önemli olduğunu ve en önemlisi kanserin iyileştirilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız. dedi.  İki yıldır vatandaşlarımızın kemoterapi tedavisi için artık başka illere giderek cihaz ve doktor aramasına gerek kalmadığını, kentin en donanımlı hastanesi olan Uşak Devlet Hastanesi Kemoterapi ünitesinde imkanların mevcut olduğunu ve burada sağlık hizmetlerine erişimin daha kolay olduğunu belirtti. Ayrıca Hastalarımızla bugün birlikte olmak, geçmiş olsun demek, tedavide moralleri yükseltebilmek adına bu etkinliği hazırladık. Tüm hastalarımıza geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum. Hastane yönetimini ve Kemoterapi Ünitesinde hizmet veren ekibimizi de kutluyorum dedi. 
       Etkinliğe katılan Hastalar ise kendileri için düzenlenen moral eğlencesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın ATLI, Başhekim Uzm. Dr. Abdurrahman Yılmaz’a, hekimlerine ve hastane çalışanlarına teşekkür ettiler. Etkinlik canlı müzik eşliğinde hastalar ve yakınlarının hastane çalışanlarının sohbeti ile sona erdi.  
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER