HAMİLELER YAZ AYLARINA DİKKAT

Yaz aylarına girerken hepimiz sıcaklarla nasıl baş edeceğimizin planlarını yaparken hamileler sıcaklardan daha da fazla etkileniyor.

HAMİLELER YAZ AYLARINA DİKKAT
banner628

Medical Park Uşak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aytaç İMREN;
'
'Hava sıcaklığının gittikçe artmasıyla, hamileler için de biraz daha zorlayıcı günler başlamış olur. Hamilelik boyunca kan dolaşımı çarpıcı ölçülerde artar. Hormonlardaki değişimlerle ve kan akışındaki hızlanmalarla artan vücut iç sıcaklığına bir de havaların sıcaklığı eklenince sıkıntılar baş göstermeye başlar. Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte hamilelerde yorgunluk, yüksek tansiyon, sırt ağrısı, varis, ayaklarda ödem ve ciltte güneş lekeleri gibi birçok sağlık problemi daha fazla görülmeye başlayabilir. Ayrıca sıcak havanın etkisiyle vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara, kasılmalar doğum sancılarına ve erken doğuma neden olabilir" uyarısında bulundu.

Hamilelerin yaz aylarında karşılaşabilecekleri genel sorunlar

    İdrar yolu enfeksiyonu

Gebeliğe özgü değişiklikler gebelikte idrar yolu enfeksiyonları riskini arttırabilir. Gebelikte; rahmin büyümesi nedeniyle  mesaneye baskı yapması ve hormonal değişikler nedeniyle idrar yollari ile şikayetler sık görülür.  Bu enfeksiyonlarının tedavi edilmesi önemlidir, çünkü gebelikte daha şiddetli olma eğilimindedir ve bazen de erken doğuma neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonun işaretleri arasında; sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve acı; tuvaletten kalkar kalkmaz tekrar gitme ihtiyacı, yan ağrısı,kanlı ve kokulu idrar,  hafif ateş  olabilir.  Hastalık  baş gösterdiğinde doktora mutlaka ulaşılmalıdır ve bir an önce antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için ;

- Bol sıvı tüketin. Günde en az 8-10 bardak su için.

-İdrara sık çıkın . İdrarınızı tutmayın veya tuvalete gitmek için uzun süre beklemeyin.

    Ödemde artma

Gebelikte ödem sık görülen bir durumdur. Bunda genişleyen damarlar, büyüyen rahmin bacaklara giden damarlara baskı yapması ve artan kan hacminin katkısı vardır. Yazın gelmesiyle birlikte gebelikte görülen ödemde artma olur.  Ödem özellikle ayaklar, ayak bilekleri, eller ve bacaklarda olur ve genellikle gebelikten sonra geriler. Yüzde ve göz kapaklarında oluşan ödem çoğu zaman anormal bir duruma işaret etmekte olup böyle bir durumda doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Ödemi önlemede yapılabilecekler

- Aşırı tuzlu yiyecekleri azaltın. Tuz vücut için belli bir oranda gerekli olduğu için tuz alımını tamamen kesmeyin.

- Günde bir saat özellikle de öğleden sonraları bacağınızın altına yastık veya benzeri bir yükselti koyarak dinlenin.

- Yüzün ya da en azından havuzun içinde ayakta durun. Suyun basıncı bacak damarlarınızda varis çorabı etkisi yapacak ve aynı zamanda rahminizin bacak damarları üzerine olan baskısını azaltacaktır.

- Şişen yerlere soğuk kompres uygulayın

    Su Kaybı

Gebelikte artan kan hacmini karşılamak için daha fazla sıvıya ihtiyaç vardır. Yaz aylarında bu ihtiyaç artan sıcaklıkla birlikte meydana gelen sıvı kaybı nedeniyle bir miktar daha artmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde sıvı alımına dikkat edilmelidir. Günde en az sekiz bardak su içilmeli ve diğer içeceklerin  (soda, meyve suyu, sebze çorbaları ve suları gibi ) de tüketimini arttırilmalıdır.

    Cilt Lekeleri

Yazın gelmesiyle artan güneş maruziyeti, gebelikte görülen lekelenmelerin iyice artmasına yol açabilir.Gebelikle birlikte salgılanan hormonlar cilt yapısında değişikliğe yol açarak cilde rengini veren melanin hücrelerinin fazla çalışmasına ve   gebelik lekelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Gebelik lekeleri  yüzde (daha çok alın bölgesi, dudak üstü , yanaklarda) ya da koltuk altı,  kasık bölgesi ve göbek altında görülebilir. 

Bu nedenle güneşe çıkmada 20 dakika önce doktorunuzun önerdiği, en az  SPF 15 içeren  güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır ve güneş altında geçirilen süre günlük  20-30 dakikayı geçmemelidir.  Bütün önlemlere ve çabalarınıza  rağmen oluşan bu lekelerin, hamilelik bittikten sonra yavaş yavaş kaybolacağı unutulmamalıdır.

    Sinek ve Böcek Isırmaları

Pek çok sinek kovucunun içerdiği etken madde üretici firmanın önerileri doğrultusunda kullanıldığında gebelik açısından tehlike içermemektedir. Bununla birlikte özellikle ilk üç aylık dönemde bebeğin sinir sistemi oluştuğu için bu dönemde mümkün olduğu kadar kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır.YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER