UŞAK'TA BETON SAVAŞLARININ PERDE ARKASI

Uşak Belediyesi ruhsatsız olduğu gerekçesi ile DOĞUSAN'ın ve MODERN BETON'un beton şantiyelerini kapattı beton kavgası hızlandı.

UŞAK'TA BETON SAVAŞLARININ PERDE ARKASI
banner628
 Uşak Belediyesi ruhsatsız olduğu gerekçesi ile DOĞUSAN'ın ve MODERN BETON'un beton şantiyelerini kapattı ve bu firmaların Uşak'a beton satmasını engelledi. DOĞUSAN'ın beton santralinin hiç ruhsatı bulunmadığı Modern Beton'un ise ruhsat için başvurduğu fakat ruhsat verilemediği belirtildi. 
Peki Uşak Belediyesi bu iki beton santralini neden mühürledi ve ruhsat vermiyor? Bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Uşak Belediyesi'nin bu iki beton santralini kapatarak kendi şirketi Utaş ve bayisi Uşak Betan'a rant sağladığı iddiaları gündeme geliyor. Ancak Belediye kaynakları olayı farklı değerlendiriyor. www.usak.tv resmi olarak açıklanmasada beton santrallerinin kapanmasının arkasındaki gerçkeleri bir bir ortaya çıkardı. 
Denizli Çimenton'ya ait Modern Beton daha önce Uşak'ta Beton santrali açmış ve beton fiyatları bir süre ucuzladıktan sonra Modern Beton Uşak'ta çimento verdiği beton santralleri ile anlaşarak Uşak pazarından çekilmişti. O zaman DOĞUSAN'da yoktu. Modern Beton'un piyasadan çekilmesi ve USAŞ'ın da ekonomik krize girmesi ile OKTAŞ Beton fiyatlarını artırmış bu da inşaat sektöründe sıkıntılara ve tepkilere neden olmuştu. Tam da bu sırada AGRETON ve DOĞUSAN Beton santrallerini açtı ve piyasada fiyatlar aşağı çekilmeye başlandı. Doğusan aslında beton santralini yol yapımı için kurdu. Ruhsatsız olduğu iddia edilen santralın betonunu da Uşak Belediyesinin şirketi UTAŞ sattı. O zaman UTAŞ'ın başında Serhat Eren vardı ve UTAŞ olarak beton fiyatlarını dengelemek için beton sattıklarını iddia etmişti. Serhat Eren'deb sonra UTAŞ'ın başına geçen Ali Rıza Çümen UTAŞ'ın kendi beton santralini kurdu ve bayisi Uşak Beton üzerinden beton satışlarına başladı. UTAŞ Günlük olarak yaklaşık 600 Metreküp beton üretiyor. UTAŞ Çimentoyu AS Çimentodan alırken OKTAŞ ve Agreton'un Denizli Çemento'dan alıyor. Denizli Çimento bu iki firmaya yüksek fiyatlar ile çimento satarken kendi beton firmasında ise beton fiyatlarını düşürerek piyasada acımasız biir rekabete giriyor. Denizli'de Denizli Çimento'nun kartel oluşturduğu ve betonu 140-160 lira arasında sattığı ancak Uşak'ta 100 TL ye kadar düşürerek diğer firmaları zor duruma düşürdüğü iddia ediliyor. İddilara Göre Denizli Çimento Modern Beton ile Uşak piyasası da diğer firmaları batırarak sonra kendisi kartel olmayı hedefliyor. 
AGRETON ve OKTAŞ Beton da toplamda 500 kişi çalıştığı ifade ediliyor. Uşak Belediyesininde bu iki beton santraline ruhsat vermeyerek Uşak firmalarını korumaya çalıştığı konuşuluyor. Doğusan'ın beton bayiliğini Serhat Eren yaparken Modern Beton'un ise yine AK Partili bir ismin yaptığı belitiliyor. 
BAŞKAN DOĞUSAN'I BAKAN'A ŞİKAYET Mİ ETTİ
Doğusan'ın Çevre yolu inşaatı ile ilgilenmediği sorun yaşanan yerleri yetkilere bidlirmediği beton satmak ve inşaat ile uğraşarak esas işinden koptuğu gerekçesi ile Bşakana Cahan'ın Ulaştırm ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'a şikayet ettiği ve kamulaştırma işlemlerini bundna böyle Uşak Belediyesin yapacağı ve hızlandıracağı belirtiliyor. Doğusan yetkilileri ise kamulaştırma sorunları nedeni ile çevre yolu inşaatının devam edemediğini iddia ediyorlar.
 
MODERN BETON KULİS ÇALIŞMASINDA

Denizli Çimento ve Modern Beton OYAK grubuna ait. Modern Beton'ın ruhsat harçlarını yatırdığı fakat Uşak Belediyesinin ruhsat vermediği bu nedenle firmanın ruhsat alabilmek için çalışma yaptığı yönünde bilgi aldık. Eğer Modern Beton Uşak'ta tekrar ruhsat alabilirse beton fiyatlarını daha da düşürmeyi hedefliyor ve betonda acımasız bir rekabet yaşanacağa benziyor. 

UTAŞ VE UŞAK BETON NE DURUMDA

UTAŞ Uşak Belediyesinin tüm yol yapım ve bir çok işini yapıyor. UTAŞ'ta şuna 500 den fazla kişi çalışıyor. Çayzade, Devid Peoople, ve yeni açılacak olan Atapark'ın işletmesi de Utaş'ta. Otoparklar ve kayaağıl Termal tesilerde Utaş bünyesinde.UTAŞ Beton santralinde beton üretiyor ve tek bayi Mustafa Gündüz'ün şirketi Uşak Beton ile piyasaya veriyor. Mustafa Gündüz'ün yaklaşık 10 Milyon TL lik yatırım ile pompa ve mikserler aldığı ve Utaş Beton'un çıkan betonunun tamamını sattığı biliniyor. Bu da tepkilere neden oluyor. Ancak UTAŞ isteyen olursa başka bayilikler de verebileceğini belirtiyor. 
 CHP ve MHP li Meclis üyeleri Utaş hesaplarını inceleyememekten şikayetciler. Utaş beton fiyatları konusunda Uşak'ta belirleyici rol oynuyor. İnşaat sektörü Modern Beton ve DOĞUSAN'ın beton santralllerinin mühürlenmesinden sonra beton fiyatlarının yükselmesinden endişe ediyor. 
Bakalım önümüzdeki günler Uşak'ta beton satışlarını nasıl etkileyecek. Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 14:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
TRİBÜN
TRİBÜN - 5 yıl Önce

rekabet tüketiciye yani bize yarar. inşAllah sayıları daha çok artsın.

turabi
turabi - 5 yıl Önce

uşak betonun gizli ortakları kim kazım bey bunu da bir araştırsan da yazsan iyi olur.

usakli
usakli - 5 yıl Önce

Usak belediyesi ile utas ortada buyuk bir rant var ve bu pastayi kimseyle bolusmek istemiyorlar sadece ak partidense pay aliyosun he mustafa gunduz kimdir bukadar parayi nerden buldu birazda bunu arastirin

banner633
SIRADAKİ HABER