UMPAŞ HOLDİNGİ BORÇ BATAĞINA SOKAN HİLMİ ALPER YENİDEN DÖNÜŞ HESAPLARI YAPIYOR

UMPAŞ HOLDİNGİ BORÇ BATAĞINA SOKAN HİLMİ ALPER YENİDEN DÖNÜŞ HESAPLARI YAPIYOR
banner628
banner629

UMPAŞ Holding’i 260 Milyon TL borçlandırarak adeta borç batağına sürükleyen Hilmi Alper Seranova Seramikte üretimin durmasını fırsat bilerek yeniden yönetimi ele geçirmek için çalıştığı iddia ediliyor. Hilmi Alper’in bayiler ve bazı ortaklar ile ile görüştüğü ve yeniden yönetime gelmek için kulis yaptığı gelen bilgiler arasında.

Uşak’ın tek holdingi olan UMPAŞ Holding’e bağlı Seranova Seramik de üretim duralı neredeyse bir ay oldu. Uzun zamandır kötü yönetim nedeniyle zor günler yaşayan ve finansal sıkıntılar yaşayan fabrikanın elektrik ve doğalgazı borç nedeniyle kesilmiş ve üretim durmuştu.  Bunun üzerine Fabrikanın Genel Müdürü Yönetim Kurulu başkanı ve UMPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere üç görevi birden sürdüren Hüseyin Karakaş istifa etmek zorunda kalmıştı. UMPAŞ Holding Başkanlığına geçici olarak Yaşar Ertuğrul getirilirken Seranova Seramik Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne ise Enver Dağdagül seçildi. Seranova Seramik’in Genel Kurulu 30 Kasım günü yapılacak. Holding ise 14 Aralık’ta genel kurula gidecek.

Bu arada UMPAŞ Holdingi borç batağına sokan Hilmi Alper’in yeniden ye yönetimi ele geçirebilmek için çalışmalar yaptığı gelen bilgiler arasında. Hilmi Alper’in Seranova bayileri bazı ortaklar ile iletişim halinde olduğu ve genel kurulda yönetimi ele geçirebilmek için çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

UMPAŞ Holding, Seranova Seramik Yönetim Kurulu başkanlığı ve Genel Müdürlüğü birlikte yürüten Hilmi Alper seramik satma bahanesi ile adete tüm dünyayı dolaşmış Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, ve Arap ülkeleri dahil bir çok ülkeyi gezmişti. Holding imkanları ile gününü gün eden ve adeta dünya turuna çıkan Hilmi Alper Seranova Seramiği 260 Milyon borca sokmuş, Ambera Alış veriş merkezlerini zarar ettirerek kapanmasına neden olmuştu.

Hilmi Alper fabrikada taşeron firması olarak Hüseyin Karakaş’ın firmasına ait işçileri çalıştırmış bu sırada da Hüseyin Karakaş’a büyük imtiyazlar sağlamıştı. Bu sırada Halkbank’tan atılan Saffet Semerci’yi de fabrikaya alan Hilmi Alper kendisine karşı çıkan herkesi işten çıkarmış ve adeta krallığını ilan etmişti. Daha sonra Saffet Semerci’nin işine son veren Hilmi Alper geçtiğimiz Aralık ayında yapılan genel kurulda yeniden seçilememişti.

Aralık 2018 de yapılan genel Kurulda Umpaş Holding yönetimine Aralık ayında Enver Dağdagül ve ekibi seçilmişti. Seranova Yönetim Kurulu Başkanlığına Hüseyin Karakaş Genel Müdürlüğe ise Enver Dağdagül seçilmiş ekip ilk başlarda canla başla fabrikayı kurtarmak borçları ödemek için çalışmaya başlamıştı. Ancak bir süre sonra yönetim birbirine düşmüş ve Enver Dağdagül Genel müdürlükten ve Umpaş Holding başkanlığından düşürülerek yerine Hüseyin Karakaş seçilmişti. 6 Aydır Enver Dağdagül kendi yönetimi tarafından dışlanıp adeta fabrikaya sokulmadı işlere karıştırılmadı. Enver Dağdagül Seranova Seramik’in üzerinde bulunan 120 dönümlük arazinin çok ucuza satıldığı kendisinin tehdit edildiği iddiası ile savcılığa şikayette bulundu.

Hüseyin Karakaş taşeron olarak girdiği Seranova da Yönetim kurulu başkanlığı genel müdürlük ve Umpaş Holding Başkanlığını ele geçirmiş oldu. Enver Dağdagül’ün sağlık sorunları da başlayınca fabrika ve Holding adeta Hüseyin Karakaş’ın çiftliği haline dönüştü.

Hüseyin Karakaş’ın ilk işi kendi alacaklarını kurtarmak oldu. Kendine bağlı taşeron işçileri Fabrikasının kadrosuna geçirdi ve tazminatlarını da fabrikanın üstüne yıktı. Bu arada Ankara da yeni bir bayiye 12 Milyon TL civarında mal kaptırıldı. Yeni bayinin verdiği çekler karşılıksız çıktı. Parasını ödeyen bayilere malları eksik verilirken yeni bir bayiye bu kadar yüklü miktarda ürün verilmesi ve çeklerin karşılıksız çıkması diğer bayileri de kızdırdı. Çünkü Yeni bayi düşük fiyata piyasaya ürün verdi ve piyasayı bozdu.

En son olarak Menemen de bulunan ve 400 daire verilen arsalar 22 Milyon TL ye alacaklı ola bir bayiye verilince ve işçilere para ödenmeyince kıyamet koptu. İşçiler 3 gün iş bırakma eylemi yaptı.

Hüseyin Karakaş Seranova Yönetim Kurulu Başkanlığı, Genel Müdürlüğü ve Umpaş Holding Yönetim Kurulu başkanlıklarından istifa ettirildi. İşçiler ve bayiler Hüseyin karakaş gitmezse biz yokuz dediler, ve Hüseyin Karakaş bu nedenle istifa etmek zorunda kaldı.

30 Ekim de İşçilere birer aylık ücretleri ödenip iş başı yapmaları sağlandı. Ancak bu defa da elektrik ve doğalgaz kesildi. Uşak Organize Sanayi Bölgesine yaklaşık olarak 22 Milyon TL doğalgaz ve elektrik borcu olduğu belirtiliyor.

ENVER DAĞDAGÜL YENİDEN GENEL MÜDÜR VE SERAMİĞİN YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLDU

Hüseyin Karakaş’ın istifasının ardından Enver Dağdagül tekrar Seranova Seramik Genel Müdürlüğüne ve Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Fabrika yaklaşık 1 aydır kapalı ve belirsizlik devam ediyor. Enver Dağdagül ve Yönetim Kurulu üyelerinin fabrikanın yeniden üretime geçmesi için çıkış yolu aradığı, bayiler ile görüştüğü ve yeni finans kaynakları aradığı haberleri gelirken Hilmi Alper’in yeniden Umpaş için hazırlanması ortalığı karıştırdı.

Bu arada Finans Müdürü Saffet Semerci’nin de işine son verildi.

Holding Yönetimi ve Seranova yönetiminin fabrikanın açılması için çalıştığı ve bir haftaya kadar fabrika da yeniden üretimin başlayacağı haberleri geliyor.

          

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER