SÜT ÜRETİCİSİ DERTLİ; İŞLETMECİLER SÜTÜ, KONSEYİN FİYATINDAN ALMIYOR

SÜT ÜRETİCİSİ DERTLİ; İŞLETMECİLER SÜTÜ, KONSEYİN FİYATINDAN ALMIYOR
banner628

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, süt toplayıcılarının, çiğ sütü Ulusal Süt Konseyinin belirlediği fiyattan almak yerine, kendi belirledikleri fiyattan aldıklarını dile getirdi.

Türkiye’de çiğ sütün çiftçiden alış fiyatı Ulusal Süt Konseyi tarafından belirleniyor. Ancak Konsey tarafından belirlenen fiyat süt toplayıcıları ve işletmecileri tarafından kesin bir rakam olarak değil, sadece tavsiye olarak göz önüne alınıyor. Konuyla ilgili Uşak’ın Banaz ilçesinde süt üretimi yapan bir çiftçi, sorunu “açıklanan rakamın tavsiye edilen rakam değil de kesin rakam olarak düzenlenip yasalaştırılmasını istiyoruz” şeklinde CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’a iletti.

 “ÇİFTÇİNİN ZARARA UĞRAMASINI ENGELLEMEK ZORUNDAYIZ”

Bu kapsamda yazılı bir açıklama yapan Yalım, “Çiftçimizin, üreticimizin hali zaten ortada. Devlet bu konuda gerekli özeni ve ilgiyi zaten göstermiyor. Bunun üzerine yapılan çalışmalar da sadece göstermelik. Bugün benimle iletişime geçen bir süt üreticisi kardeşimin ifadesi, ‘biz üreticilerin üretmiş olduğu sütü toplayan süt toplayıcıları, süt konseyinin açıklamış olduğu rakama uymayıp kafalarına göre rakam belirliyorlar.’ Çiftçinin zarara uğramasını engellemek zorundayız. Bu hükümetin görevidir. Süt Konseyinin belirlediği rakamlar kullanılmayacaksa, oradaki insanların görev yapmasının bir anlamı kalmıyor. Konunun denetiminin ve takibinin en iyi şekilde yapılması için yetkilileri göreve davet ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER