FETÖ OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINANLAR ADLİYEDE

Uşak'taki FETÖ/PDY operasyonu kapsamında gözaltına alınan 9 zanlı, adliyeye sevk edildi.

FETÖ OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINANLAR ADLİYEDE
banner628
Uşak'taki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, örgüte finans sağlanması iddialarına ilişkin operasyonda gözaltına alınan 9 şüpheli, adliyeye sevk edildi. 
Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'nin finans kanadına yönelik sürdürülen soruşturmada elde edilen bilgi ve iddialar doğrultusunda operasyonun üçüncü ayağında, Uşak, Antalya, Mersin, Adıyaman ve İzmir'deki ev ve iş yerlerinde gözaltına alınan örgütün eski "Uşak imamı" olduğu ileri sürülen M.A.G. (56), S.K. (38), H.H.D. (50), A.G. (42), A.Y. (41), F.K. (50), İ.G. (35), İ.T.(42) ve K.B (41), sabah saatlerinde hastanede sağlık kontrolünden geçirildi.
Zanlılar, daha sonra geniş güvenlik önlemleri altında "FETÖ/PDY'ye üye olmak", "Anayasal düzeni bozmaya çalışmak", "örgüt adına propaganda yapmak", "örgüte gelir sağlayıcı faaliyetlerde bulunmak", "himmet adı altında zorla para toplamak, toplanan paraları yurt dışına çıkarmak", "örgüte finans desteği sağlamak istemeyenler üzerinde baskı kurmak" gibi suçlardan hazırlanan dosyayla adliyeye sevk edildi.
Aralarında memur, emekli astsubay, muhasebeci ve öğretmenlerin de bulunduğu şüphelilerin emniyette susma haklarını kullandıkları ve ifade vermedikleri öğrenildi.
Operasyonun üçüncü ayağında hakkında gözaltı kararı verilen Ş.A'nın ise Manisa'da yürütülen FETÖ/PDY operasyonu kapsamında daha önce tutuklandığı ve halen cezaevinde olduğu öğrenildi.
Soruşturma kapsamında 2 kişi hakkında daha yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.
- Soruşturma
Uşak’ta, FETÖ/PDY'ye finansal destek sağlamak amacıyla "himmet" adı altında halktan zorla topladıkları parayı paravan şirketler aracılığıyla İsrail, Güney Afrika, ABD ve Tunus gibi ülkelere kaçırdıkları, ayrıca yine "himmet" adı altında toplanan malları paraya çevirmek amacıyla anlaşmalı olarak kamu ihaleleri düzenlenmesini sağladıkları ve bu malları kamu kurumlarına fahiş fiyatlara satarak ihalelere fesat karıştırdıkları, belirli dönemlerde yüklü miktarda parayı yurt dışına götürdükleri iddiaları üzerine gerçekleştirilen 3 operasyonda, 60 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmış 46 kişi gözaltına alınmış, bir kişinin ise başka bir suçtan cezaevinde olduğu belirlenmişti.
Gözaltına alınanlardan Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım, "Türkiye imamının yardımcısı" olduğu öne sürülen Hazim S, iş adamları Barış A, Mehmet S. ve Mehmet D. "FETÖ'ye üye olmak, anayasal düzeni bozmaya çalışmak" suçlarından tutuklu bulunuyor. 
Operasyon kapsamında Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 13 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER