SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN, ÖMRÜNÜZ UZASIN

Yeşilay haftasında Uzmanlar uyarıyor.. Sigara ve içkiden uzak durun..

SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN, ÖMRÜNÜZ UZASIN
banner628
 Bağımlılık yaptığı bilinen bu maddelerin mevcut zararlarını topluma anlatmak ve bu alışkanlıklardan uzak durmanın yollarını göstermek için her yıl Mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanıyor ve konu hakkında çeşitli  ekinlikler ve bilgilendirici yazılar  yazılıyor.
Medical Park Uşak Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr.Onur CENGİZ,''Başta sigara olmak üzere bütün içki ve uyuşturucu maddelerin vücuttaki neredeyse tüm organlara sayısız zararı bulunuyor. Ara sıra kullanımla başlayan bu zararlı maddeler, zamanla bağımlılığa neden oluyor ve pek çok hastalığı da beraberinde getirebiliyor'' dedi.

Dr. Onur Cengiz:

“Sigara ve  alkol tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatan ve hastalıklara karşı savunmasız bırakan başlıca nedenlerdir. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam süresi için bu zararlı ikiliyi hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

 

DİYABETTEN KANSERE PEK ÇOK HASTALIĞI TETİKLİYOR

Çalışmalar, sigaraya erken yaşta başlamanın hastalıklar oluşması açısından en önemli nedeni olduğu göstermektedir. Sigara tüketimi başta akciğer, ağız, pankreas olmak üzere birçok kanser türünün en önemli sebebidir. Sigara içmek, vücudun insülin salgılamasını yok ederek zamanla şeker hastalığına yol açabilmektedir. Sigara; akciğer, meme, pankreas, mesane ve kolon kanseri riskini artırmaktadır.
 

Sigara tüketimi kadar toplumumuzda yaygın olmayan ve bağımlılığın çok daha nadir olduğu aşırı alkol tüketimi de karaciğer hücrelerinde yağlanmaya, siroz hastalığına sebep olabilmektedir. Siroz oluşmadan yağlanma safhasında alkolün kesilmesi hastayı koruyabilmektedir. Ancak siroz denilen karaciğer yetmezliğinin son safhasına gelen hastalarda karaciğer nakli gerekli olmakta, nakil yapılamayan hastalar ise maalesef kaybedilmektedir. Dışarıdan gelecek zararlı maddeleri zararsız hale getirmeye uğraşan karaciğer, alkolü zararsız hale getirmek için fazla çalışır ve zamanla yorularak görevini yerine getiremez duruma gelebilir.

Siroz, özellikle batı ülkelerinde ölümcül hastalıklar arasında ilk 10’da yer almaktadır. Nedeni büyük ölçüde alkol tüketimi olarak belirlenmiştir. Alkol nedeniyle oluşan sirozun kesin tedavisi ancak alkolü tamamen bırakabilmiş hastalarda uygulanabilen karaciğer nakli yolu ile olabilmektedir. Alkolden tamamen vazgeçmek ve vedalaşmak şarttır. Günde 40 gr. dan fazla uzun süre alkol alan bir erkek karaciğer sirozu tehlikesi altındadır. Kadında ise bu miktarın 20 gr olması yeterlidir” dedi.

Karaciğerinizin Dostu Yeşil ve Sarı Sebzeler

Uzm.Dr.Onur CENGİZ, sağlıklı bir karaciğer için almamız gereken önlemleri şöyle sıraladı:

                     Fazla kilolarınızı verin.

                     Alkole sınır getirin.

                     Akdeniz tipi beslenmeyi benimseyin.

                     Düzenli ve dengeli egzersiz yapın.

                     Enfeksiyonlardan korunun.

                     Hepatit A ve Hepatit B gibi aşı ile tam korunmanın mümkün olduğu hastalıklar için kan tahlillerinizi yaptırarak gerekli olursa aşınızı yaptırın.

                     Gereksiz yere ilaç kullanmayın.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER