Kan Stoklarının Azaldığını belirten Dr. Zafer Aydın Vatandaşları Kan Bağışına Davet Etti

Dr. Aydın, “Tedavi bekleyen hastalarımız için Türk Kızılay’ımızın açık tuttuğu kan bağış noktalarımıza kan bağışı yapmaya davet ediyoruz. “Kan acil değil sürekli ihtiyaç” dedi.

Kan Stoklarının Azaldığını belirten Dr. Zafer Aydın Vatandaşları Kan Bağışına Davet Etti
banner628

Türk Kızılay Güney Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Zafer Aydın, tüm dünyayı etkisi altına alan ve can kayıplarına neden olan koronavirüs nedeni ile kan bağışlarının azaldığını anlattı.

“Tüm Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü ülkemize giriş yaptıktan sonra ülkemiz genelinde olduğu gibi Güney Ege Bölge Kan Merkezi sınırlarımızı da içine alan Denizli, Uşak ve Muğla illerimizde de keskin bir şekilde kan bağış sayılarımız düştü” diyen Dr. Aydın, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“PANDEMİ TEHDİDİ ALTINDA OLSAK BİLE KANA İHTİYAÇ VAR”

“Bu tehdit öncesinde gerçekleştirilen verimli kan bağış ekiplerimiz sayesinde yüksek olan kan ve kan ürünü stoklarımızda, ilerleyen süreç itibariyle ciddi oranda azalmalar hissedilmeye başlanmıştır.

Ülke olarak bir pandemi tehdidi altında olsak dahi, bu viral bulaş sebebiyle tedavi gören hastalarımız haricinde, sürekli olarak kan ve kan ürünü alması gereken talasemi, hemofili, kanser gibi kronik hastalarımız ile gebelikte görülen akut kanama, ertelenemeyen ameliyatlar, trafik kazaları gibi nedenlerle de acil ihtiyaç duyulan hastalarımız için kan ve kan ürününe ihtiyaç duyulmaktadır.

“GEREKLİ HİJYEN VE KORUYUCU DONANIMLARI EKSİKSİZCE SAĞLAMIŞTIR”

Bu süreç içerisinde Türk Kızılay ekip alanlarında tüm tedbirleri almış, gerekli hijyen ve koruyucu donanımları eksiksizce sağlamıştır. Bölgemizdeki tüm vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları, sosyal izolasyon ve maske kullanımı gibi gerekli koruyucu tedbirlerini bizde tekraren hatırlatıyoruz; ancak yine Tüm hemşerilerimizi iyilik için, tedavi bekleyen hastalarımız için Türk Kızılay’ımızın açık tuttuğu kan bağış noktalarımıza kan bağışı yapmaya davet ediyoruz.

Ayrıca sayılı günlerle beklediğimiz Mübarek Ramazan ayında da kan bağışı ekiplerimiz, her sene olduğu gibi bu sene de iftar öncesi ve sonrasında belirlenen sabit noktalarımızda kan bağışı kabul edebilecek şekilde organize olacaktır. Her sene Ramazan Ayında azalması normal kabul edilen kan bağışları öncesinde hazırlıklarını bu yönde yapan Kan Hizmetlerimiz; yaşanan süreç karşısında belki de daha önceki yıllardan daha çok bu sene eda edeceğimiz Ramazan Ayında kan bağışına ihtiyaç duymaktadır.

İçinde bulunduğumuz zorlu süreçte, ülke olarak birbirimize faydalı olmak için daha da kenetlenmemiz gereken bu günlerde kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğunu tekrar belirtiyorum”.

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER