KADIN DOĞUMDAKİ O İSİM MEDİCAL PARK'TA !

Medical Park Uşak Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde alanında deneyimli uzman Doktor Op. Dr.Aytaç İMREN göreve başladı.

KADIN DOĞUMDAKİ O İSİM MEDİCAL PARK'TA !
banner628
 
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Aytaç İMREN uzmanlığını İzmir Tepecik Doğumevi'nde tamamlamıştır. Son 6 yıldır Salihli’de bir özel hastanede çalışan Uzm. Dr. Aytaç İMREN burada pek çok başarılı vakaya imza atarak bölgede sevilen ve tercih edilen bir hekim olmuştur.

Op. Dr. Aytaç İMREN; fiziki donanımı ve hastalara sundukları kaliteli hizmet anlayışından dolayı Medical Park Uşak Hastanesinde göreve başlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek,’’Böyle bir hastanede çalışmak benim içinde onur verici güçlü ekibi güler yüzlü personeli olan Medical Park Uşak Hastanesinde en iyi hizmeti vermek için ben ve tüm ekip arkadaşlarımız ile şimdi daha çok çalışacağız.’’ dedi.

Op. Dr.Aytaç İMREN; özellikle gebelik ve riskli gebelik takibi, aile planlaması ve rahim içi araç uygulaması, kısırlık tedavisi ve aşılaması, genital siğil, rahim ağzı kanser aşısı, yumurtalık kistleri, sezeryan, menopoz, hormon bozuklukları ve genital enfeksiyonlar gibi pek çok kadın hastalıkları ile ilgili konularda Uşak ve bölge halkına hizmet verecek.

Kısırlık tedavisinde ilk adım nasıl olmalıdır ?

Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister.Ancak günümüzde her 100 çiftten 15'i bu isteğine kavuşabilmek için yardım almak zorunda kalıyor. Başarılı teknikler sayesinde çocuk sahibi olmak artık imkansız değil.

Op. Dr.Aytaç İMREN;’’Kısırlık; herhangi bir korunma olmaksızın, düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde bebek sahibi olunamaması olarak tanımlanır. Kısırlığın çözümsüz olduğu vakalar oldukça ender görülür. Ancak erken menopoz ya da erkekte hiç sperm hücresi bulunmaması durumunda yardımcı yöntemlere başvurmak anlamlı olmaz. Bunun dışında kalan kısırlık vakalarında ise, sadece çocuk sahibi olma şansının azaldığını söylemek mümkün. Yani kısırlık günümüz modern tıbbıyla çözümlenemeyecek bir sorun olmaktan çıkıyor’’ dedi.

Kadındaki en önemli kısırlık sebepleri;

  • Yumurtlama zamanındaki düzensizlikler
  • İleri yaşa bağlı sebepler
  • Yumurtalıklarla ve rahimle ilgili geçirilmiş ameliyatlar
  • Endometriozis
  • Genital organlarda geçirilmiş olan hastalıklar
  • Tüplerin kapalı olması
  • Alerjik nedenler
  • Stres

Bu sorunda en çok kullanılan tedavi yöntemi hiç şüphesiz tüp bebek yöntemidir. Ama bu yönteme geçmeden daha öncesinde kullanılan bir yöntem olan yumurtlama takip tedavisi uygulanır. Yumurtlama (ovulasyon) sorunu, kadında kısırlığa daha çok neden olan bir faktördür. Oldukça basit uygulanabilen yumurtlama takip tedavisi ile kadındaki kısırlığın nedeninin, yumurtlama dönemindeki sorun olup olmadığı anlaşılabilir. Hormon testleri, yumurtlamada sorun olduğu konusunda fikir verebilecek tanı yöntemidir.

Aşılama tedavisi, bir kanül ve rahim içine enjekte edilecek özel bir enjektörle baba adayından alınan sperm hücrelerinin, anne rahmine boşaltılmasıyla uygulanan bir yöntemdir. Tekniğin başarılı olması için birkaç deneme gerekli olabilir. Başarılı sonuçlar alınabilmesi için bazı şartların yerinde olması gerekir. Bu şartlar, semen analizinin normal olması, rahim içini kaplayan zarlarda patolojik herhangi bir sorun olmamalı, anne adayının yumurtalarının kaliteli ve tüplerin tıkanık olmaması şeklinde sıralanabilir. Birkaç denemeden sonra aşılama tekniği de sonuç vermezse, tüp bebek tedavisindeki diğer yöntemler denenerek, kısırlığa çare aranır.

Yaşam Şekli ve Alışkanlıklar Önemli Bir Tespit

Birçok davranış ve alışkanlık kısırlık tedavisini etkilediği gibi tüp bebek tedavi yöntemini de etkiliyor. Doğurganlığı olumsuz etkileyen faktörlerin başında; sigara, obezite, ileri yaş, kafein, çevresel zararlı maddeler, stres, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Çiftler, sigarayı bırakma, alkol almama, kafeini azaltma, stresle başa çıkma, kilo verme gibi önlemler alarak tedavi sonucuna olumlu yönde katkı sağlayabilirler. 

 

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER