SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI UŞAK'TAYDI

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Bugün milli görüşün iktidardan uzak kaldığı her gün Türkiye için bir mahrumiyettir" dedi.

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI UŞAK'TAYDI
banner628
 Kamalak, partisinin Uşak İl Başkanlığının 5. Olağan İl Kongresinde yaptığı konuşmada, Saadet Partisi olarak siyasi bir kavganın içinde olmadıklarını, yeni bir dünyayı kurmanın mücadelesiyle İslam aleminin liderliğini yapacak olan bir Türkiye istediklerini belirtti.

Terör olaylarına değinen Kamalak, Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'a, başbakanlığı döneminde Saadet Partisi olarak bu süreçten endişe duyduklarını, sürecin Türkiye'yi ya bölünme ya da çok daha büyük çatışmalarla karşı karşıya bırakacağını söylediğini, bugün bu söylediklerinden ikincisinin yaşandığını söyledi.

Kamalak, şunları ifade etti: 

"Terörün geleceğini biz baştan haber vermiştik. Hükumet şu an yangını söndürmekle meşgul. Bugün milli görüşün iktidardan uzak kaldığı her gün Türkiye için bir mahrumiyettir. Terörle mücadelenin tek yerinin Türkiye Millet Meclisi olduğunu söylemiştik. Gidilen bu yol, yol değildir, yarın daha büyük çatışmaların olmasını istemiyorsa aziz milletimiz, emaneti ehline vermelidir. Emanetin ehli Milli Görüş'tür. Açılım süreci dediler, dağdaki PKK'lı teröristleri şehre indirdiler. PKK ile mücadele eden askerin burnunu sürttüler, Ergenekon dediler, Balyoz dediler, emniyet teşkilatını şu veya bu isim altında yaraladılar, tecrübeli emniyet müdürlerini emekliye ayırdılar ve bir kısmını da içeri attılar. Neticede gördü ki ülke işgal altında, bu sefer o yangın kendisini de kavrayacak noktaya gelince harekete geçti. Türkiyemize bakıyoruz her gün şehitler geliyor, ilçeler yakılıyor yıkılıyor, düşünün, iktidar ana muhalefet partisini vurmak için meclis kürsüsünde sürekli Dersim'i haykırmıştı, şimdi kaç Dersim çıktı ortaya." 

- Başkanlık sistemi

Prensip olarak başkanlık sitemine karşı olmadıklarını ama nasıl bir başkanlık sistemi olacak, onun görülmesini isteyen Kamalak, şunları kaydetti:

"Türk tipi başkanlık sistemi dediler, nasıl bir Türk tipi başkanlık sistemi. Elbette İslamiyet sonrası Türk tipi başkanlık sistemi diyecekler. Osmanlı tipi başkanlık sistemiyse eğer, orada padişahlık vardı, sultanlık vardı. Ayrıca bu makamlar hilafet makamı gibi güçlü bir manevi destekle takviye edilmişti. Bizde yapılacak başkanlık sisteminde başkan meclisi fes edebilecektir, bu kabul edilemez. Milli irade önemliyse bu kararı milletin seçtiği milletvekillerinin vermesi doğru olacaktır. Senin ülkende 5-6 milyon insan işsizse, dış borcun 650-700 milyar dolara dayanmışsa yönetim biçimin krallık olsa ne yazar, başkanlık sistemi olsa ne yazar, parlamenter sistem olsa ne yazar."

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER