UŞAK'IN TARİHİ ZENGİNLİKLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Uşak Valisi Ahmet Okur: - "Uşak'ın tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkartmak istiyoruz"

UŞAK'IN TARİHİ ZENGİNLİKLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK
banner628
banner601
Uşak Valisi Ahmet Okur, Uşak'ın tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkartmak istediklerini söyledi.

Karahalılı ilçesine bağlı Külköy'de bulunan tarihi Külköy Hamamı'nın kalıntılarını inceleyen Okur, kültürel önemi bulunan hamamın gün yüzüne çıkartılması için çalışma yapacaklarını belirtti. 

Hamam kalıntılarının iyi durumda olduğunu kaydeden Okur, "Uşak ilimizin altı da üstü de Anadolu'nun önemli zenginliklerini içinde barındırıyor. Kentin tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkartmak istiyoruz. Bilinen tarihi milattan önce 5 binli yıllara kadar uzanan Uşak'ın aslında çok daha eski devirlere uzandığına ilişkin heyecan verici tespitler var. Eğer kazılar sonucunda baştaki öngörüler doğru çıkarsa bundan sonra Anadolu'da bilinen tarihe yeni bir yaklaşımla bakmak gerekecek" dedi. 

Okur, kentteki tarihi yapıların korunmasının yanı sıra turizme de katkısının olduğunu ifade ederek "Ulubey ilçemizde yer alan eski yerleşim Blaundos Antik Kenti'nde bilimsel anlamda kazı, onarım, koruma, temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarını içeren geniş kapsamlı bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra yerinde incelediğimiz ve geniş bir alanda yer aldığını tahmin ettiğimiz Külköy Hamam kalıntılarını da gün yüzüne çıkartmak ilimizi turizmi açısından önemli bir kazanım olacağını düşünüyoruz. Gerek vakfımız gerekse kurmayı planladığımız birlik marifetiyle Uşak'ı önemli turizm noktaları arasına koyacak bu çalışmalar ilimizin kalkınma ve gelişmesine önemli bir katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 01:39
banner636
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER