Zeytin Üreticisi Altın Yılını Yaşayacak

Zeytin Üreticisi Altın Yılını Yaşayacak

Zeytin Üreticisi Altın Yılını Yaşayacak
banner628
Mersin’in Silifke ilçesinde zeytin hasadı başladı. 25 bin dönüm araziden toplanacak 18 bin ton zeytinden toplam 3 bin 500 ton zeytinyağı üretimi bekleyen üreticilerin yüzü, kilogram fiyatının da 15-20 lira civarında olmasıyla güldü.
Topladıkları zeytinlerin sofralık olanlarını ayıran çiftçiler, çuvallara doldurdukları diğer ürünleri zeytinyağı elde etmek için Silifke Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara götürüp yağa dönüştürüyor. Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, iklim özellikleri ve toprak yapısıyla zeytinin yörede bazı bölgelere göre daha erken olgunlaştığını ve toplanmaya başlandığını söyledi. Bu yıl yağlık olarak ayrılacak yaklaşık 25 bin dönüm araziden 18 bin ton zeytinden 3 bin 500 ton zeytinyağı hedeflendiğini bildiren Can, “Üretilen ürünler ilçede bulunan 5 adet zeytinyağı üretim tesisi ve 2 adet salamuralık zeytin tesisinde işlenerek pazara sunuluyor. Zeytinyağı fiyatının şu an 15-20 lira civarında olması üreticiyi memnun ediyor. Hasada yeni başlandığı için bu seviyede olan fiyatın dönem sonunda da istenilen düzeyde kalmasını umut ediyoruz" dedi.
Topladıkları zeytinleri Silifke Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren fabrikalara getiren üreticiler ise, şu andaki zeytinyağı fiyatlarından memnun olduklarını kaydetti. Zeytinyağı işletmecisi Yakup Say, "Ege Bölgesi ve Yunanistan’da zeytinin veriminin düşük olması bölgemizde zeytin ve zeytin yağı fiyatını yükseltti. Zeytin yağı bu yıl altın sezonunu yaşayacak. Bu da Mersin ve bölgesindeki üreticiye yarayacak. Umarım bol kazançlı ve verimli bir yıl geçiririz” diye konuştu.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER