UŞAK'TA AV KÖPEKLERİ HÜNERLERİNİ GÖSTERDİ

- Uşak'ta düzenlenen yarışmada av köpekleri, araziye bırakılan keklikleri bularak yeteneklerini gösterdi

UŞAK'TA AV KÖPEKLERİ HÜNERLERİNİ GÖSTERDİ
banner628
Uşak'ta, Vurmalı Mera ve Korucu Irklar Güzellik Yarışması'nda av köpekleri, araziye bırakılan keklikleri bularak yeteneklerini sergiledi.

Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonuna bağlı Uşak Çok Amaçlı Köpek Irkları Derneğinin organize ettiği yarışmada, Kızılhisar Örnek Avlak'ta doğaya bırakılan keklikler av köpeklerince bulundu.

Uşak merkez ve çevre illerden 26 av köpeğinin yarıştırıldığı etkinlik, genç, yetişkin ve güzellik kategorilerinde yapıldı.

Jüri üyeleri, köpeklerin ferma duruşları, avı getirmesi, aportu, sahibiyle olan bağı, ırkına uygun davranıp davranmadığı gibi konularda puanlama yaptı. Avcıların ise iki atışta hedefi vurmaları, çevre güvenliğini sağlamaları ve sportmenlikleri değerlendirmeye alındı.

Avrasya Köpek Irkları Federasyonundan Recep İlgin ve Serkan Karakoç'un hakemlik yaptığı yarışmada, her avcı, köpeğiyle birlikte derecelendirildi.

Yarışmada gençler kategorisinde Murat Yılmaz'ın köpeği, yetişkinler kategorisinde ise Ethen Karataş'ın köpeği birinciliği kazandı.

Köpeklerin ırk standartları, kalça ve diş yapıları, ayak yapıları gibi özelliklerine bakılarak puanlandığı güzellik yarışmasında ise Harun Kızılkaya'nın köpeği birinci seçildi. 

Dereceye giren köpekler mama ile ödüllendirilirken sahiplerine ise birincilik kupası ve av tüfeği hediye edildi.

- Bilinçli avcılık hedefleniyor

Uşak Çok Amaçlı Köpek Irkları Derneği Başkanı Metin Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmanın bilinçli avcılık için duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Bu yıl ilki düzenlenen yarışmayı sürekli hale getirmeyi hedeflediklerini aktaran Gün, "Dernek olarak sadece avcı köpeklerine ve ava yönelik çalışmalar yapmıyoruz. Aynı zamanda sokak köpeklerinin de soy takibinin yapılmasına yönelik faaliyetlerimiz bulunuyor. Düzenlediğimiz yarışmada da en önemli maksadımız, avcılarımızın ve av köpeklerinin, standartlara uygun olarak hareket etmelerini sağlamaktır. Avcılarımızı iyiye yöneltmek ve iyi olanı da takdir etmek amacını taşıyoruz." diye konuştu. 

Hakemlerden İlgin ise yarışmaya katılan avcıların aynı zamanda eğitimden geçirildiğine işaret ederek av köpeklerinin beslenmesinden tüfeğin emniyetli ve bilinçli kullanılmasına kadar avcıların bilgilendirildiğini ve standartlara uygun avlanma yapılmasını sağladıklarını kaydetti.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER