Söke’de Kurban Hazırlıkları

Söke’de Kurban Hazırlıkları

Söke’de Kurban Hazırlıkları
banner601
Söke İlçe Kaymakamlığı bünyesinde Kurban Komisyonu toplanarak, kurban bayramı ile ilgili tedbirleri kararlaştırdı.
Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığındaki kurban hizmetleri komisyonunda İlçe Müftüsü Ahmet Yayla, İlçe Tarım Müdürü Seyit Yıldız, İlçe Toplu Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ersev Kuyucu, Söke Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Veteriner Barış Değer bulunuyor.
Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan kararlar gereğince kurbanlık satış yeri her yıl olduğu gibi çevre yolu altı çay kenarında bulunan Söke Belediyesi Hayvan Pazarı ve Bağarası Mahallesi eski polis karakolu karşısındaki alan olarak açıklandı. Kurban kesim yerleri de belirtildi. Kurban kesim yerleri; Söke Hayvan Pazarı (Çevre yolu altı çay kenarı), Çarşamba Pazarı (Yenicami Mahallesi), Tatil Pazarı (Cumhuriyet Mahallesi), Cumartesi Pazarı (Atatürk Mahallesi), Manavlar içi (Konak Mahallesi), Yenikent Cami arkası (Yenikent Mahallesi), Huzur Sitesi (Çeltikçi Mah. F. Uyguntüzel İlköğretim Okulu yanı), Bağarası Mahallesi eski mezbaha tesisleri olarak belirlendi.
Komisyon kararında kurban satış ve kesim kesim yerleri dışında, satış ve kesimlerin yapılamayacağı belirtilirken, kurbanlık alırken dikkat edilecek hususlara da dikkat çekildi. Kararda; “Hayvanlar, sağlıklı, besili olmalı, hasta veya gebe olmamalıdır. Hayvanların menşee şahadetnameleri, veteriner sağlık raporları, pasaportları ve küpeleri bulunmalıdır” denildi.
Kurban kesim yerlerinde özle kesim yapmak isteyen yetkili kasaplar için kurban hizmetleri komisyonu ücret tarifesini de belirledi. Buna göre küçükbaş hayvanlar için 50 TL, büyükbaş hayvanlar için 250 TL olarak belirlendiği ifade edildi.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER