İskele Olmayınca Turistler Filikalarla Taşınıyor

İskele Olmayınca Turistler Filikalarla Taşınıyor

İskele Olmayınca Turistler Filikalarla Taşınıyor
banner628
Muğla’nın Fethiye ilçesine Eylül ve Ekim ayı içersinde dört ayrı gemi ile denizden bini aşkın turist geldi. Kruvaziyer gemi iskelesi ve romorkör bile olmayınca çoğunluğu yaşlı olan turistler açıkta demirlemek zorunda kalan gemilerden filikalarla taşındı.
Fethiye’ye yakışmayan görüntüler sergilenilirken Fethiye belediyesinin yaptırdığı çed raporlarının bile alındığı kruvaziyer iskele projesinin tam 7 yıldır ulaştırma bakanlığında onay için beklediği öğrenildi. Kültür ve tarih turuyla doğa turları için Amerika ve Avrupa ülkelerinden turistler Bakir turizm merkezleri ararken kruvaziyer iskele olmaması nedeniyle Fethiye bu pastadan istediğini alamıyor. Kruvaziyer iskelenin Fethiye’ye yapılması halinde ülke turizmine yeni katma değerler yaratılacak olmasına rağmen Fethiye belediyesinin yaptırdığı projenin tam 7 yıldır Ankara’da beklediği öğrenildi. Kruvaziyer iskele olmamasına rağmen Yunanistan adalarından Türkiye’ye geçen turist gemileri Fethiye’ye de uğruyor. Belediye iskelesinin 1957 Fethiye depreminden sonra inşa edilmiş olması ve gemilerin büyüklüğüne göre küçük kalması, denizdeki bu bölgenin sığ hale gelmesi ve gelen gemilere klavuzluk yapacak römorkör bulunmaması nedeniyle bu turist gemileri şovalye adası açıklarında Fethiye Limanı’nda demirlemek zorunda kalıyor. İskeleye yanaşmadığı için gerek belediye herhangi bir ücret de bu gemilerden pay olarak alamazken yolcular ise filikalarla gemiden iskeleye kadar taşınmak zorunda kalıyor.
Çoğunluğu yaşlı olan Fethiye’nin tarihi ve turistik yerlerini gezmeye gelen bu turistler filikalardan inip çıkarken zorlanıyor. Fethiye’nin kaya mezarları, Antik telmesos tiyatrosu, Kayaköy, Cadianda, Ölüdeniz, Seydikemer ilçesindeki Tlos, Saklıkent, Kumluova antik Letoon kentinin yanı sıra ortaca da Dalyan iztuzu plajına götürülen turistler daha sonra tekrar Fethiye iskelesine gelip buradan filikalarla yeniden gemiye taşınıyor. Fethiye’ye günü birlik uğrayan turist gemilerinin acentaları kruvaziyer iskele olmamasından yakınıyor.
MS EUROPA 2’NİN ZENGİN YOLCULARI DA FİLİKALARLA TAŞINDI
Geçtiğimiz gün Malta bayraklı 207 metre uzunluğundaki 42 bin 830 grostonluk MS Europa 2 isimli turist gemisinin Alman ve İngiliz Yolcuları yine gemiden Fethiye iskelesine filikalarla taşındılar. Fethiye limanında kruvaziyer iskele ve Römorkör olmaması nedeniyle MS Europa 2’nin yolcuları gemiden belediye iskelesine filikalarla taşınıp indirildi.
Sabah saatlerinde Fethiye Limanına demirleyen MS Europa 2 isimli yolcu gemisinden inen turistlerden bir grubu otobüslerle alınarak Fethiye’nin tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatı bulurken bir grubu da teknelerle Göcek koylarını gezdiler. Gemide kalan turistlerin büyük bir bölümü de filikalarla iskeleye gelip kordon boyunu gezip paspatur çarşısında alışverişe çıktılar. Filikalardan inen turistler iskeleye çıkınca Fethiye’nin muhteşem manzarasında bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Yunanistan’ın İnosis Adasından Fethiye Limanına gelen çoğunluğu Alman ve İngiliz olan 387 yolcu bölgesel tanıtım turu ile tekne turuna çıkan turistler Fethiye’nin çok güzel bir kent olduğunu belirtip Likya uygarlıklarının beşiği olan bu kentte kültür turuna katılmaktan çok memnun olduklarını söylediler. Ekim ayı ortasında Fethiye’de güneşli ve güzel bir hava bulduklarını da söyleyen turistler Ölüdeniz, Kayaköy, Tlos Antik Kenti ve masmavi koylara hayran kaldıklarını anlattılar.
KRUVAZİYER İSKELE OLSA HEMEN HERGÜN GEMİ GELİR
Fethiye’de kurvaziyer iskele olmamasının yöreye denizden gelecek turist sayısını etkilediğini belirten acenta yetkilileri bu geminin en son 2011 yılında Fethiye limanına geldiğini, çoğunluğu Alman ve İngiliz olan turistlerin bölgesel tanıtım turlarına katıldıklarını Fethiye’de projesi bekleyen kruvaziyer iskelenin bir an önce yapılması halinde daha çok turist gemisinin rotayı bu bölgeye çevireceğini söylediler.
SAATÇI KRUVAZİYER İSKELE PROJESİ BAKANLIKTA BEKLİYOR
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı, kruvaziyer iskele projesinin ulaştırma bakanlığında onay beklediğini belirterek, “Yap işlet devret modeli ile yapılacak projenin karayolları karşısında inşa edilmesi yönünde yaklaşık 7 yıldır bekliyoruz. Hem kruvaziyer iskele hem de yat yanaşma yeri iskelesi projeleri maalesef yıllardır onay bekliyor dedi. Fethiyenin mevcut iskelesinin 1957 depreminden sonra inşa edildiğini kurvaziyer iskele için limanda temizlik çalışması yapılması gerekmektedir. Kurvaziyer iskele yapılırsa Fethiye’nin turizm potansiyeli kat kat artacaktır. Bu proje hayata geçirilmediği için her yıl ülkemiz ve Fethiye döviz kaybetmektedir. Tarih, Kültür ve Doğa turları için Fethiye’ye denizden gelecek turistler başka limanlara gitmektedir. Kurvaziyer iskele olmamasına rağmen Fethiye limanına gelen turistler açıkta demirliyor filikalarla iskeleye taşınıyor. Bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Kaybeden Fethiye Ve ülkemiz” dedi.
ARIKAN “ DENİZDEN TURİST NASİBİMİZİ ALAMIYORUZ”
Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan’da, kurvaziyer iskele projesinin Fethiye limanında bir türlü hayata geçirilmemesinin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Arıkan, “Biz Fethiyeli Denizcilere ceza mı veriliyor diye düşünüyorum. Çünkü yıllardır hazırlanan kurvaziyer iskele projesinin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Ayrıca ulaştırma bakanlığı ve çevre bakanlığından da yat çekek yerimizin Fethiye limanı dışına taşınmasını bekliyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmemesi Fethiye için üzüntü verici. Fethiye’ye denizden gelen turistler malesef kurvaziyer gemilerinin açıkta demirlemesi yüzünden filikalarla iskeleye taşınıyor. Bu da Fethiye ve Türkiye’ye yakışmıyor. Proje hayata geçirilse 2 yıl demeden proje kendisini mutlaka amorti eder ” diye konuştu.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER