Hrant Dink Ödülleri Sahiplerini Buldu

Hrant Dink Ödülleri Sahiplerini Buldu

Hrant Dink Ödülleri Sahiplerini Buldu
banner282
Hrant Dink Vakfı tarafından bu yıl 7’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Hrant Dink Ödülleri töreni, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen geceyle sahiplerini buldu. Gecede Suudi Arabistanlı aktivist Samar Badawi ile LGBT’lilerin hakları için yayın yapan Kaos GL Dergisi ödüle layık görüldü.
2007 yılında Şişli’de öldürülen Gazeteci Hrant Dink adına kurulan ve Hrant Dink Vakfı tarafından her yıl doğum günü olan 15 Eylül’de düzenlenen Uluslararası Hrant Dink Ödülleri, düzenlenen törenler sahiplerini buldu. Bu yıl 7’incisi düzenlenen ödüllerin jürisinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Baskın Oran, Michigan Üniversitesi Ann Arbor’dan Alex Manougian, Modern Ermeni Tarihi Kürsüsü Başkanı Gerard Libaridian, İnsan Hakları İzleme Örgütü Genel Müdürü Avukat Kenneth Roth, Greenpeace Genel Direktörü Kumi Naidoo, London School of Economics’te Küresel Yönetişim Profesörü, Sivil Toplum ve İnsani Güvenlik Araştırma Birimi Direktörü Mary Kaldor, Sosyolog ve Yazar Oya Baydar, Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink, 2014 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi Adli Tıp Uzmanı Şebnem Korur Fincancı ve 2014 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi barış aktivisti Angie Zelter yer aldı.
Geniş katılımın olduğu ödül töreni, davetlilerin salondaki yerini almasıyla başladı. Programda ilk olarak müzik dinletisi yapılırken, Lüblanlı müzik grubu çeşitli ezgiler seslendirdi. Ardından Hrant Dink’in hayatından kesintilerle hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Gecede Suudi Arabistan’da başta kadın hakları olmak üzere insan hakları üzerine çeşitli çalışmalar yapan ve insan hakları ihlalleri konusunda mücadeleyi yürüten Samar Badawi’ye ve 20 yıl önce Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Tarnstlar’ın (LGBT) sorunlarını duyurmak amacıyla kurulan Kaos GL Dergisi ekibi 7’incisi düzenlenen Uluslararası Hrant Dink Ödülü’ne layık görüldü.
Ülkesinde hakkında yurt dışına çıkma yasağı bulunduğu için Samar Badawi törene katılamazken, ödülü Harant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink tarafından Badawi’nin yakın bir çalışma arkadaşına verildi. Kaos GL Dergisi adına ödülü Ali Erol, gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu’nun elinden aldı. Ödül töreninde konuşan Erol, “Kuşatıldığımız ablukayı dağıtmak, birazda hayatta kalma tecrübesiyle kapandığımız gettolardan çıkmak için mücadeleye başladığımızda tek başımıza özgürleşemeyeceğimizi biliyorduk. Nasıl ki Ermeni toplumu merhamet değil adalet istiyorsa LGBT toplumu da ‘buradayız, alışın gitmiyoruz’ diyerek bugünlere geldi” dedi.
Ali Erol’un konuşmasının ardından ödül töreni, Hrant Dink’in 2006 yılında ödül aldığı törenin gösterimi ile sona erdi.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER