Bülent Keneş’e Tahliye Kararı

Bülent Keneş’e Tahliye Kararı

Bülent Keneş’e Tahliye Kararı
banner628
"Cumhurbaşkanına alenen birden fazla kez hakaret" suçundan tutuklanan Today’s Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in tahliyesine karar verildi.
Today’s Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, twitterda yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında "Cumhurbaşkanına alenen birden fazla kez hakaret" suçundan tutuklanmıştı. Tutuklama kararını veren İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi sunan Keneş’in avukatı Hasan Günaydın, mahkemenin kararını gözden geçirmesini istemişti. Avukat Günaydın, mahkemenin verdiği tutuklama kararından dönmemesi halinde itiraz dilekçesinin İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmesini talep ederek müvekkilinin serbest bırakılmasını istemişti.
İtirazı değerlendiren İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hakimliği, kararını yeniden gözden geçirdi. 7’inci Sulh Ceza Hakimliği, kararını yerinde bularak, itirazı bir üst mahkeme olan 8’inci Sulh Ceza Hakimliğine gönderdi. İstanbul 8’inci Sulh Ceza Hakimliği, "Delillerin toplanmış olup karartabilecek bir delilin bulunmadığı, kaçma şüphesini gösterir somut olguların olmaması, adli kontrol tedbiri ile tutuklamadan beklenen amacın sağlanabileceği" gerekçeleriyle itirazın kabulüne karar vererek tutuklama kararını kaldırdı.
Hakimlik, Keneş’in tahliyesine karar verirken haftada bir gün en yakın karakola giderek imza atmak suretiyle adli kontrol altına alınmasına hükmetti. Keneş’in önümüzdeki saatlerde cezaevinden tahliye edilmesi bekleniyor.
YURT DIŞINDA ÇIKIŞ YASAĞI KONARAK SERBEST BIRAKILMIŞTI
Bülent Keneş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcılarından Umut Tepe’ye Twitter’da yaptığı paylaşımlar nedeniyle ifade vermişti. Keneş, ifadesinin ardından “Cumhurbaşkanına alenen birden fazla kez hakaret” suçundan tutuklama istemiyle İstanbul Nöbetçi 4’üncü Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişti. Savcılığın tutuklama yönündeki talebini reddeden hakimlik, Keneş’in yurt dışına çıkış yasağı suretiyle adli kontrol altına alınmasına karar vermişti.
SERBEST BIRAKILINCA AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Keneş serbest bırakılması üzerine adliye çıkışında yaptığı açıklamada, yurt dışı çıkış yasağına tepki göstererek “Beni Türkiye’de daha geniş bir hapishanede hapsetmeye çalışanlara bu yaptıklarının ne kadar berbat bir şey olduğunu hissettireceğim. Yaptıklarına pişman edeceğim. Serbest bıraktıklarına da pişman olacaklar” ifadelerini kullanmıştı.
SAVCILIK KARARA İTİRAZ ETTİ
Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Savcısı Umut Tepe, Keneş’in adliye çıkışında yaptığı açıklamalar ve sonrasında twitterdan yaptığı paylaşımlar nedeniyle atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığı ve tutuklama nedeninin bulunması gerekçesiyle serbest bırakılması kararına itiraz etmişti. Savcılık Keneş hakkında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılmasını istemişti.
MAHKEME TUTUKLAMA İSTEMLİ YAKALAMA KARARI ÇIKARTTI
Savcılığın itirazını değerlendiren ve İstanbul Nöbetçi 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği kararını geri alarak, Keneş hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarmıştı.Hakimliğin bu kararı üzerine Bülent Keneş, gözaltına alınarak adliyeye sevk edilmişti. İstanbul 7’inci Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan Keneş, kuvvetli suç şüphesini gösteren olgular ve tutuklama nedeninin bulunması, atılı suçun mahiyeti, mevcut delil durumu, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak tutuklanmıştı.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER