Afrika Kıtası Büyükelçileri Uşak'ta

TBMM Ruanda Parlamentolararası Dostluk Grubu'nun daveti üzerine Uşak'a gelen Afrika kıtasındaki aralarında büyükelçi, ateşe ve ekonomik ilişkiler müsteşarlarının bulunduğu 22 ülkenin büyükelçileri Vali Salim Demir'i ziyaret etti.

Afrika Kıtası Büyükelçileri Uşak'ta
banner604

Vali Demir, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında siyasi, ticari, sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişmesi açısından ziyaretin büyük önem taşıdığını kaydetti. 
 
Büyükelçileri ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Vali Demir, şunları söyledi: "Kadim medeniyetimizin beşiği olan Afrikamızın hemen hemen tamamına yakını olan ülkelerin büyükelçilerinin hep birlikte İlimize ziyarette bulunması  Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına, Uşaklılar adına bizleri mutlu etmiştir.. Bu anlamlı ziyaretlerinden dolayı kıymetli misafirlerimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Afrika'daki ülkeler ile medeniyetimizin kökü yüzyıllar öncesine dayanan sağlam ilişkileri var. Bizler, devlet ve millet olarak özellikle son yıllarda  bu güzel ilişkileri daha da ilerletmenin gayreti içerisindeyiz.  Bir önceki ziyaretlerinde Sayın Ruanda büyükelçimizle özellikle bu konuyu değerlendirmiştik.  Bugün bütün devletlerimizle hep beraber olmak gerçekten bizleri mutlu etti. Bir önceki ziyarette de gündeme geldiği gibi ülkelerimiz arasındaki ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel anlamdaki ikili ilişkilerimizi geliştirmek için bu ilk ziyaretin bir başlangıç olarak görmüştük; şuanda doğru gördüğümüzü müşahede ediyoruz. Bugünden sonra bu ilişkilerin artarak devam edeceği  görülmektedir. Bu gelişmeye katkı sağlayan büyük elçilerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi. 
 
Büyük elçilerimizin Ticaret Sanayi odamızda ve Uşak’taki diğer birimlerde yaptıkları ziyaretlerin çok faydalı geçtiği bilgisini aldığını ifade eden Vali Demir, "Bundan sonra artık ilimizdeki tüm sanayi müteşebbislerimiz Afrika'daki ülkelerle ticari ilişkilerde bulunmak için büyükelçilerimiz nezaretinde çalışmalarına başlayacaklar.  Bu da bize büyük elçilerimizin ziyaretlerinin ne kadar önemli olduğunu; bu basamağın değerli bir basamak olduğunu gösteriyor" dedi. 
 
TBMM Ruanda Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç da Afrika ülkeleri ile ekonomik iş birliğinin sağlanacağını vurgulayarak, büyükelçilere teşekkür etti.
 
Ziyarete gelen büyükelçiler de kendilerini tanıtarak, kısa birer konuşma yaptı. Ziyaretin sonunda Vali Salim Demir konuk büyük elçi, maslahatgüzar, ateşe ve ekonomik ilişkiler müsteşarlarına Uşak halısı hediye etti. 
 
Ziyaretin ardından, Uşak Valisi Salim Demir, AK Parti Uşak milletvekilleri Mehmet Altay ve Alim Tunç, büyükelçiler ve iş adamları bir restoranda düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. 

Kazım ŞEN

banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER