UŞAK'TA BİNLERCE KAMYONCU VE NAKLİYECİ EYLEM YAPTI

Uşak’ta binlerce nakliyeci ve kamyoncu esnafı "Dijital Takograf ve Yük Bildirimi Zorunluluğu" uygulamasını protesto amacıyla eylem yaptı. Eyleme CHP ve İYİ Parti yönetimi de destek verdi.

banner601

Uşak'ta Belediye Camii karşısında  Uşak Nakliyeciler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif'i öncülüğünde Sivaslı ve Banaz kooperatiflerinin de katılımı ile eylem gerçekleştirildi. Karayolunu kapatan onlarca TIR ve kamyon, taşımacılık sektöründeki bazı uygulamaları protesto etti.

Eylemde konuşan Uşak Nakliyeciler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Seyhan Mıdık, nakliyecilik sektörünün son yıllarda çok fazla sorununun biriktiğini belirtti. Bütün sorunların yanı sıra son günlerdeki yeni konularının "Dijital Takograf ve Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi" (UETS) uygulaması olduğunu söyleyen Mıdık, "1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yasanın iptali için birçok ilde yapılan eyleme destek vermek istedik. Ülkede nakliyecilik sektöründe ciddi sorunlar var. Bu sektörün tekrar dizayn edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Arz talep dengesi bozuk olduğu için, piyasada iş az ama kamyon çok dolayısıyla fiyatlar düşük, mazot çok pahalı ve para kazanamıyoruz. Bu yeni çıkan yasalarda kamyoncu esnafı üzerine maddi bir yük. Mesela bizim normal takografımız varken şimdi 2 bin 500 lira verdik ve yeni takograf aldık. Ayrıca veri bildirimi içinde ücret ödememiz gerekecek. Takograf zaten kullanıyoruz ama bu veri yüklemesinden dolayı başka problemler ortaya çıkacak. Bu yeni sistemle 9 saat araç sürüp 11 saat istirahat etmemiz gerekiyor ama Türkiye'nin birçok yerinde 11 saat istirahat edeceğimiz alan yok. Böyle bir yasa yürürlüğe girmeden önce bunun sosyal gerekliliklerinin yapılması lazım" dedi. Eylemde birer konuşma yapan Banaz ve Sivaslı taşıyıcılar kooperatifleri başkanları da nakliye sektöründe yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’da yaptığı konuşmada Nakliye sektörünün sorunlarına değindi. Birer konuşma yapan CHP Uşak İl Başkanı Nadi Sancar ve İyi Parti İl Başkanı Şener Toköz de kamyonculara destek verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER