UMPAŞ HOLDİNG VE SERANOVA SERAMİK'TE ÇIKIŞ YOLU ARANIYOR

UMPAŞ HOLDİNG VE SERANOVA SERAMİK'TE ÇIKIŞ YOLU ARANIYOR
banner628
banner601

Geçtiğimiz haftalarda UMPAŞ Holdinge bağlı Seranova Seramik’in elektriği ve doğalgazı kesildi ve yaklaşık 500 işçi işsiz kalırken 5500 ortağın ve bir çok bayinin morali bozuldu. Şimdi Umpaş  ortakları ve işçilerin sorduğu tek soru var şimdi ne olacak? Fabrika tekrar açılabilecek mi borçlar ödenebilecek mi? Seranova tekrar Uşak ekonomisine katkı vermeye devam edebilecek mi?

Umpaş Holding yönetimine  Aralık ayında Enver Dağdagül ve ekibi seçilmişti. Seranova Yönetim Kurulu Başkanlığına Hüseyin Karakaş Genel Müdürlüğe ise Enver Dağdagül seçilmiş ekip ilk başlarda canla başla fabrikayı kurtarmak borçları ödemek için çalışmaya başlamıştı. Ancak bir süre sonra yönetim birbirine düşmüş ve Enver Dağdagül Genel müdürlükten ve Umpaş Holding başkanlığından düşürülerek yerine Hüseyin Karakaş seçilmişti. 6 Aydır Enver Dağdagül kendi yönetimi tarafından dışlanıp  adeta fabrikaya sokulmadı işlere karıştırılmadı. Enver Dağdagül Seronava Seramik’in üzerinde bulunan 120 dönümlük arazinin çok ucuza satıldığı kendisinin tehdit edildiği iddiası ile savcılığa şikayette bulundu.

Hüseyin Karakaş taşeron olarak girdiği Seranova da Yönetim kurulu başkanlığı genel müdürlük ve Umpaş Holding Başkanlığını ele geçirmiş oldu. Enver Dağdagül’ün sağlık sorunları da başlayınca fabrika ve Holding adete Hüseyin Karakaş’ın çiftliği haline dönüştü.

Hüseyin Karakaş’ın ilk işi kendi alacaklarını kurtarmak oldu. Kendine bağlı taşeron işçileri Fabrikasının kadrosuna geçirdi ve tazminatlarını da fabrikanın üstüne yıktı. Bu arada Ankara da yeni bir bayiye 12 Milyon TL civarında mal kaptırıldı. Yeni bayin verdiği çekler karşılıksız çıktı. Parasını ödeyen bayilere malları eksik verilirken yeni bir bayiye bu kadar yüklü miktarda ürün verilmesi ve çeklerin karşılıksız çıkması diğer bayileri de kızdırdı. Çünkü Yeni bayi düşük fiyata piyasaya ürün verdi ve piyasayı bozdu.

En son olarak Menemen de bulunan ve 400 daire verilen arsalar 22 Milyon TL ye alacaklı ola bir bayiye verilince ve işçilere para ödenmeyince kıyamet koptu. İşçiler 3 gün iş bırakma eylemi yaptı.

Hüseyin Karakaş Seranova Yönetim Kurulu Başkanlığı, Genel Müdürlüğü ve Umpaş Holding  Yönetim Kurulu başkanlıklarından istifa ettirildi. İşçiler ve bayiler Hüseyin karakaş gitmezse biz yokuz dediler, ve Hüseyin Karakaş bu nedenle istifa etmek zorunda kaldı.

30 Ekim de  İşçilere birer aylık ücretleri ödenip iş başı yapmaları sağlandı. Ancak bu defa da elektrik ve doğalgaz kesildi. Uşak Organize Sanayi Bölgesine yaklaşık olarak 22 Milyon TL doğalgaz ve elektrik borcu olduğu belirtiliyor.

ENVER DAĞDAGÜL YENİDEN GENEL MÜDÜR VE SERAMİĞİN YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLDU

Hüseyin Karakaş’ın istifasının ardından Enver Dağdagül tekrar  Seranova Seramik Genel Müdürlüğüne ve Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Fabrika yaklaşık 10 gündür kapalı ve belirsizlik devam ediyor. Enver Dağdagül ve Yönetim Kurulu üyelerinin fabrikanın yeniden üretime geçmesi için  çıkış yolu aradığı, bayiler ile görüştüğü ve yeni finans kaynakları aradığı haberleri geliyor.

Umarız Seranova Seramik yeniden üretime geçer ve Ortaklar, çalışanlar ve bayiler rahat bir nefes alır.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 02:05
banner632
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER