SEZER: SALGINLA MÜCADELE EDERKEN EKONOMİYİ BALTALAMAYALIM

Uşak Ticaret Borsası başkanı Mustafa Sezer Salgın geçtiğinde de  istihdama, üretime, gıdaya ihtiyacın devam edeceğini belirterek salgınla mücadele ederken Ekonominin baltalanmaması gerektiğini söyledi.

SEZER: SALGINLA MÜCADELE EDERKEN EKONOMİYİ BALTALAMAYALIM
banner628

Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer: “İçinde bulunduğumuz salgın döneminde virüsle  mücadele vaka tespiti, bulaşmayı önleyici çabalar sürdürülürken ekonomik hasarını da minimum seviyede tutmak için gayret gösterilmesi gerekiyor.

Kaldı ki covid 19 ilk çıktığı, başta Çin sırası ile Avrupa Amerika olmak üzere küresel düzeyde virüsün etkisinden daha fazla ekonomik zararı ile kendisini hissettirmiştir.

Bu sebeple salgın olmasının yanı sıra ekonomik kriz olarak ta tarihe not düşülecek tir. Bir tespite göre ekonomik hasarın parasal boyutu üst ölçekte bir orta Avrupa ülke ekonomisinin büyüklüğü olan 3,7 trilyon dolar seviyelerine varacağı yönündedir.

Turizm, havayolu, otomotiv, tekstil başta olmak üzere bir çok tesis durma noktasına gelmiş küresel boyutta ki zararı rakamlarla ifade edilemez boyuttadır.

İnsanoğlunun gıda ihtiyacı her zaman olduğu gibi salgın döneminde de sürmekte olup gıda arzında sürekliliği sağlamak, 40-50 yılda var olabilmiş gıda firmalarını salgında karşılaşabilecekleri risklere karşı korumak görevimiz olmalıdır.

İlimizde yaşanan salgın hastalık döneminde gıda arzında önemli yer tutan, istihdam da ciddi büyüklükte olup hammadde stok temin gibi ihtisas isteyen firmalara özel ihtimam gösterip gerekirse kriz masası kurularak önümüzdeki süreç ten en az hasarla çıkmanın çözümü aranmalıdır.

İlimiz yöneticilerinin  idarecilerinin bu konuda hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir” dedi.

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER