BAKLİYAT VE HUBUBAT’TA STOKLAR YETERLİ

BAKLİYAT VE HUBUBAT’TA  STOKLAR YETERLİ
banner628

Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu başkanı Mustafa Sezer yaptığı açıklamada Bakliyat ve hububat staklarının yeterli olduğunu söyledi.

Mustafa Sezer açıklamasında: "2019 hasat mevsiminde yeterli miktarda üretilmiş olan Bakliyat ürünleri başta olmak üzere ET ve SÜT ürünleri gurubunda da yeterli stok kapasite mevcuttur.

İlk vakanın görüldüğü 10 marttan itibaren artan talebe bağlı birkaç ürün de fiyat artışı yaşanmış olsa da bütün vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak yeterli stok, tüccar,   sanayici ve devletimizin kurumu  olan TMO depolarında mevcuttur.

Son günlerde fiyat artışına maruz kalan Kırmızı Mercimek te sezon sonu bir takvime denk  gelmiş olması Kuru Fasulye de ise 2019 hasat mevsiminde rekolte düşüklüğü artan talebe paralel olarak bir miktar fiyatlarda artış görülmüştür.

Diğer bakliyat ürünleri içerisinde yer alan Nohut , Barbunya, Pirinç  ve hububat ürünü olan Makarna da ise fiyatlar sakin seyretmekledir.

Unutulmamalıdır ki  uzun vadede tüketilecek miktarda ki ürünleri  anlık satın almalar, rasyonaliteden uzak bir talep yaratacağından dolayı arz cephesinde panik ve telaşa sebep olabilecektir. Bu durumda netice de serbest piyasa koşullarında ticaret yapan ticaret erbabı içerisinde  fırsatçıların türemesine sebep olabilir.

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yönlendirmesi ile Uşak Ticaret Borsası  kötü gün fırsatçılarını takip etmekte alınan herhangi bir duyum anında, ilgili firmanın stok, mal temin ve pazarlama gibi kriterlerini yakinen takip etmekte olup gerektiği  takdirde  alıcı ile satıcı arasında alım satım akdi ni sağlamakla görevlidir.

Yaşamakta  olduğumuz salgın hastalık la mücadele ve karantina sürecinde halkımızın gıda ihtiyacının karşılanmasını sağlamak, olabilecek yetersizliğe mani olmak adına UŞAK TİCARET BORSASI Alıcı ile Satıcının ticaretlerinin aksamaması için tam mesai  açık tutulmakta üyelerimize cevap vermektedir.

İçinde bulunduğumuz sıkıntılı süreci hep beraber sükûnetle atlatmamız için  ilgili otoritelerin ikaz ve uyarılarına riayet ederek  virüsün yayılmasının sınırlı çerçevede tutulmasını  halkımızdan önemle rica ederim.

Bu dönemde canla başla mesaisine devam eden sağlık çalışanlarımıza sabır  ve güç kuvvet temenni ederken rahmete kavuşan vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 00:32
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER