VALİ DEMİR’İN EŞİ NEZAHAT DEMİR PROJE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Sosyal risk grubundaki bölgelere yönelik risk analizi ve eylem planı doğrultusunda gerçekleştirilen projenin yaygınlaştırılması için, Proje tanıtım toplantısı İlçe yetkilileri ile Vali Salim Demir’in eşi Nezahat Demir Hanımefendi başkanlığında yapıldı.

VALİ DEMİR’İN EŞİ NEZAHAT DEMİR PROJE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLEDİ
banner628
banner601

Vali Salim Demir’in eşi Nezahat Demir hanımefendi başkanlığında öğretmen evi şeref salonunda proje tanıtım toplantısı yapıldı.Toplantıya Vali Yardımcısı eşi Vicdan Topoğlu, İl Jandarma Komutanının eşi Hülya Baysal, İl Emniyet Müdürünün eşi Şule Ergüder , İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin ve eşi Senem Şahin ve Banaz Kaymakamı’nın eşi Aysun Fatma Çağlar,   Eşme İlçe Kaymakamının eşi Banuçiçek Özdemir, Karahallı Kaymakamı’nın eşi Ayşe Esengül Çengel, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve proje ortaklarının ilçe müdürleri katıldı.

Sayın Nezahat Demir hanımefendinin açılış konuşmasından sonra, Rehberlik ve Araştırma merkezi tarafından tanıtım sunusu yapılarak toplantıya devam edildi.

 ‘’Kentimiz sanayii ve işgücü açısından önemli bir konuma sahiptir ve göç alan bir bölgedir. Kentimize çalışma ve iş imkânları için göç eden vatandaşlarımız, kentin belirli bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Söz konusu sosyal risk grubundaki bölgelerdeki ailelerde, madde kullanımı, suç eğilimi, hapis cezası, boşanma, aile içi şiddet vb. problemlere sıklıkla rastlanmaktadır.

Ergenleri suça iten nedenlerin belirlenmesi ile suç davranışıyla ilişkili bireysel ve çevresel etmenlerin ortaya konması, gerekli önlemlerin alınmasında ve ergen suçluluğunu önleme programlarının geliştirilmesinde son derece önemlidir. Bu kapsamda çalışmamıza ön ayak olan istatistiksel veriler incelenmiştir.

Söz konusu çalışmamız doğrultusunda daha önce benzer bir çalışmaya rastlanılmamış olup kentimizde de ilk kez böyle bir alan araştırması yapılmıştır. Ayrıca çalışmamızda risk analizi ile birlikte bir eylem planı hazırlanmıştır. Bu eylem plânı doğrultusunda riskli durumda bulunan öğrencilerimizin yoğun olduğu okullar ve bölgeler tespit edilmiştir. Kesinlikle isim, şahsi bilgi vb. durumlar paylaşılmamıştır ve ayrımcılık olmaması adına okulun tümünü kapsayacak çalışmalar planlanmış böylelikle bu durumda bulunan öğrencilerimizin topluma, okul kültürüne entegrasyonları ve sosyal hayata dâhil edilmelerine yönelik çalışmalar başlatılmıştır.’’

 Tanıtım sunusu sonrası Sayın Nezahat Demir Hanımefendi tarafından proje değerlendirilmiş ve yaygınlaştırılmasına yönelik;

‘’Çalışmamız kapsamında ilk etapta ilde 9 okulumuzda pilot uygulama gerçekleştirilecek, sonraki aşamada proje ekibimiz kentimizdeki ilçelerde tek tek ziyaretler yapacaktır ve oralarda İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile risk bölgelerindeki okullar birlikte tespit edilecek ve yerinde ziyaretler yapılarak okul özelinde eylem planları hazırlanacaktır’’ açıklaması yapılmıştır.

Nezahat Demir Hanımefendi tarafından kısaca proje ile ilgili günümüze dek yapılan çalışmalar özetlenmiştir;

‘’Mart 2018 de proje ortakları ile bir toplantı düzenlenmiş ve proje ayrıntıları ile tanıtılmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER